розділ 4 МИТНЕ ТА ТАРИФНЕ РЕГУЛЮВАННЯ ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
4.1. Державна митна служба України: завдання, структура
Митне регулювання — це регулювання питань, пов'язаних із встановленням мит і митних зборів, процедурами митного контролю, організацією діяльності органів митного контролю України102.
Україна самостійно проводить митне регулювання зовнішньоекономічної діяльності на своїй території. Митну політику України визначає Верховна Рада України. Держава здійснює митне регулювання зовнішньоекономічної діяльності103. Виключно законами України визначаються засади зовнішньоекономічної діяльності, митної справи104. Митне регулювання зовнішньоекономічної діяльності здійснюється відповідно до Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", Митного Кодексу України, Закону України "Про митний тариф України" та чинних міжнародних договорів, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та ін.
Митний контроль на території спеціальних (вільних) економічних зон регулюється окремими законами та чинними міжнародними договорами, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, що встановлюють спеціальний правовий режим зазначених зон відповідно до розд. VIII Господарського кодексу України.
Після розпаду СРСР однією з основних функцій держави став захист суверенітету, територіальної цілісності та економічних інтересів незалежної України. Утворення кордонів з іншими державами вимагало негайно унеможливити контрабандне ввезення товарів та інших предметів, що могли б заподіяти шкоду Україні та її громадянам. З цією метою Верховною Радою України було створено Державний митний комітет України як центральний митний орган України105. Принципи митного регулювання106:
• законність;
• виключна юрисдикція України над її митною територією;
• гласність;
• прозорість;
• додержання прав та законних інтересів суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності;
• виключна компетенція митних органів щодо здійсненнямитної справи;
• єдиний порядок переміщення товарів і транспортних засобів через митний кордон України;
• системність;
• ефективність.
Основними завданнями митних органів України є107:
1. Захист економічних інтересів України.
2. Контроль за додержанням законодавства України промитну справу.
3. Забезпечення виконання зобов'язань, що випливаютьз міжнародних договорів України стосовно митної справи.
4. Використання засобів митно-тарифного та нетарифного(позатарифного) регулювання при переміщенні через митнийкордон України товарів та інших предметів.
5. Вдосконалення митного контролю й оформлення товарів та інших предметів, що переміщуються через митний кордон України.
6. Комплексний контроль разом з Національним банкомУкраїни за валютними операціями.
7. Здійснення заходів щодо захисту інтересів споживачів товарів і додержання учасниками зовнішньоекономічних зв'язків державних інтересів на зовнішньому ринку.
105Створення сприятливих умов для прискорення товарообігу та пасажиро-потоку через митний кордон країни.
8. Боротьба з контрабандою та порушеннями митних правил.
10. Співробітництво з митними та іншими органамиіноземних країн, а також з міжнародними організаціями з питань митної справи.
11. Ведення митної статистики.
12. Сприяння захисту інтелектуальної власності учасниківзовнішньоекономічної діяльності.
13. Ведення Українського класифікатора товарів учасниківзовнішньоекономічної діяльності.
14. Здійснення верифікації (встановлення достовірності)сертифікатів походження товарів з України.
Сучасна структура митної служби України затверджена Указом Президента України "Про державну митну службу України" від 29.11.96 ¹ 1145/96.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Наверх ↑