6.8. Кримінальна відповідальність у зовнішньоекономічній діяльності
Кримінальна відповідальність у зовнішньоекономічній діяльності застосовується тільки у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України. Наприклад, у розд. VII — Злочини у сфері господарської діяльності (ст. 201 "Контрабанда", ст. 207 "Ухилення від повернення виручки в іноземній валюті", ст. 208 "Незаконне відкриття або використання за межами України валютних рахунків", ст. 209 "Легалізація (відмивання) грошових коштів та іншого майна, здобутих злочинним шляхом", ст. 212 "Ухилення від сплати податків, зборів, інших обов'язкових платежів", ст. 228 "Змова про зміну чи фіксування цін або примушування до їх змін чи фіксування" тощо).
Порядок притягнення до відповідальності, здійснення відповідальності та звільнення від відповідальності визначається процесуальними законами України.
На сьогодні основною підставою відповідальності за порушення митних правил як фізичних, так і юридичних осіб за Митним кодексом України визнається адміністративне правопорушення (проступок). Матеріальне поняття адміністративного правопорушення (проступку) міститься у ст. 9 КпАП України159 , а склади конкретних порушень митних правил — у статтях 104—120 Митного кодексу України160. Конкретніше,
159 Кодекс про адміністративні правопорушення УРСР від 07.12.84.
160 Митний кодекс України від 11.07.02 ¹ 92-IV.
115
правосуб'єктні підстави адміністративної відповідальності визначені у ст. 12—16 і 20 КпАП та у ст. 103 Митного кодексу України. До них, зокрема, належать осудність посадових осіб, а також ознаки спеціального суб'єкта, іноземних громадян та осіб без громадянства, юридичних осіб.
Що стосується підстав відповідальності суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності — юридичних осіб, то, на відміну від адміністративної відповідальності фізичних осіб, у чинному законодавстві відносно них існують суттєві прогалини. Фактично підставою адміністративної відповідальності юридичних осіб є вчинення ними дій (бездіяльності), передбачених Митним кодексом України.
Суб'єктивні підстави адміністративної відповідальності суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності — юридичних осіб у Митному кодексі України визначені так: "При вчиненні порушень митних правил підприємствами відповідальності підлягають службові особи — керівники цих підприємств"161.
Відповідальність для порушника митних правил полягає у виконанні додаткових обов'язків обтяжуючого характеру або обмеженні його прав.
Варто також зазначити, що суб'єкт зовнішньоекономічної діяльності (юридична особа) є потенційно деліктоздатною, тобто здатною нести відповідальність за порушення митних правил, причому не тільки цивільно-правову, а й адміністративну.
Контрабанда162 — це переміщення: товарів, валюти, цінностей та інших предметів через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю, вчинене у великих розмірах (1000 і більше разів перевищення неоподаткованого мінімуму доходів громадян) групою осіб, які організувалися для заняття контрабандою, а також таке ж незаконне переміщення: історичних і культурних цінностей, наркотичних засобів, отруйних, сильнодіючих, радіоактивних, вибухових речовин, зброї та боєприпасів (крім гладкоствольної мисливської зброї та бойових припасів до неї).
161 Кримінальний кодекс України від 01.09.01, ст. 201.
162 Митний кодекс України від 11.07.2000 ¹ 92-IV, ст. 100.
116
Контрабанда карається відповідно до кримінального законодавства163, а саме позбавленням волі на строк від 3 до 7 років з конфіскацією майна. Вчинення контрабанди повторно або групою осіб карається позбавленням волі на строк від 5 до 12 років з конфіскацією майна.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Наверх ↑