4.3. Митні платежі
Митні платежі сплачуються до/або одночасно з подачею митної декларації. До числа основних митних платежів, що необхідно вносити при переміщені товарів через кордон, належать:
1. Мито — стягується митницею, являє собою податок натовари та інші предмети, що переміщуються через митнийкордон України113.
2. Збори за митне оформлення товарів та інших предметів,що переміщуються через митний кордон.
т Митний кодекс України ¹ 92-ІV від 11.07.02, ст. 81.
110 Там само, ст. 87.
111 Там само, ст. 81.
112 Там само, ст. 88.
113 Закон України "Про Єдиний митний тариф" від 05.02.92 ¹ 2097-ХІІ, ст. 6.
65
3. Збори за зберігання товарів та ін.
4. Акцизний збір.
5. Податок на додану вартість.
Мито нараховується митним органом України на день подання митної декларації, і сплачується як у валюті України, так і в іноземній валюті, яку купує Національний банк України. Мито вноситься до Державного бюджету України114. Акцизний збір та податок на додану вартість розраховується у відсотках до митної вартості товарів, що переміщуються через митний кордон відповідно до податкового та митного законодавства.
4.4. Митна вартість. Методичні підходи до визначення митної вартості
Юридичною основою для визначення митної вартості товару є ст. 16 Закону України "Про єдиний митний тариф", відповідно до якого "митна вартість — ціна, що фактично сплачена або підлягає сплаті за товар на момент перетину митного кордону України".
При визначенні митної вартості враховується:
• ціна товару, зазначена в рахунку-фактурі;
• фактичні витрати, якщо їх не включено до рахунку-факту-ри, а саме: витрати на навантаження, розвантаження, перевантаження; комісійні та брокерські витрати; витрати завикористання об'єктів інтелектуальної власності; витратина перевезення і страхування та ін.
У разі невідповідності заявленої митної вартості товарів та інших предметів вартості, визначеної відповідно до ст. 16 Закону України "Про єдиний митний тариф", або у разі неможливості перевірки її обчислення митні органи України визначають митну вартість послідовно.
Методи визначення митної вартості товарів, які імпортуються в Україну, та порядок їх застосування (ст. 266 Митного кодексу України від 11.07.02):
1. За ціною угоди щодо товарів, які імпортуються (метод 1).
114 Закон України "Про Єдиний митний тариф" від 05.02.92 ¹ 2097-ХІІ, ст. 17. 66
2. За ціною угоди щодо ідентичних товарів (метод 2). Прицьому методі за основу береться ціна угоди щодо ідентичнихтоварів (ввезенні одночасно з товаром, що оцінюється, або нераніше ніж за 90 днів до ввезення такого товару). Під ідентичними товарами розуміються товари однакові за всіма ознаками з товарами, що оцінюються.
3. За ціною угоди щодо подібних (аналогічних) товарів (метод 3). При цьому методі за основу береться ціна на подібні(аналогічні) товари. Подібні (аналогічні) товари — це такі товари, які хоч і не є однаковими за всіма ознаками, але маютьсхожі характеристики і складаються зі схожих компонентів.З огляду на це вони виконують однакові функції порівняноз товарами, що оцінюються, та вважаються комерційно взаємозамінними (ст. 269 Митного кодексу України).
4. На основі віднімання вартості (метод 4—5). Застосовується у тому разі, якщо оцінювані, ідентичні чи подібні (аналогічні) товари (не пізніше ніж 90 днів) продаватимуться (відчужуватимуться) на митній території України у незмінному стані(ст. 271 Митного кодексу України). Можуть відніматися:
• комісійні витрати;
• суми ввізного (імпортного) мита, податків, зборів та іншихплатежів, що підлягають сплаті в Україні;
• звичайні витрати, понесені в Україні на навантаження, вивантаження, транспортування, страхування.
5. На основі додавання вартості (метод 5—4). За основу береться ціна товарів, розрахована додаванням (ст. 272 Митногокодексу України):
• вартість матеріалів та витрат на виробництво;
• загальні витрати, характерні для продажу в Україні;
• прибутку, що його звичайно одержує експортер у результаті поставки в Україну таких товарів.
6. На основі резервного методу (метод 6). Якщо митна вартість не може бути визначена послідовним використанням1—5 методів або митний орган аргументовано вважає, що ціметоди визначення митної вартості не можуть бути використані, митна вартість оцінюваних товарів визначається з урахуванням світової практики (ст. 273 Митного кодексу України).
Не може бути використана при застосуванні резервного методу:
• ціна товарів на внутрішньому ринку країни-експортера;
67
• ціна товарів, що поставляються з країни-експортера до третіх країн;
• ціна товарів українського походження на внутрішньому ринку України;
• довільно встановлена чи достовірно не підтверджена цінатоварів;
• мінімальна митна вартість;
• більша з двох альтернативних вартостей та ін.Визначення митної вартості товарів, які вивозяться з України (ст. 274, 275 Митного кодексу України від 11.07.02), проводиться на основі ціни, яку було фактично сплачено або якапідлягає сплаті за товари, що експортуються на момент перетинання митного кордону України.
Митна вартість також охоплює фактичні витрати, якщо вони не були раніше враховані:
• на навантаження, вивантаження, перевантаження, транспортування та страхування до пункту перетинання митного кордону України;
• комісійні або брокерські винагороди;
• ліцензійні та інші платежі за використання об'єктів інтелектуальної власності.
У разі встановлення цінових обмежень під час експорту окремих товарів, наприклад індикативні ціни, або граничні рівні цін, ціни, встановлені в результаті антидемпінгових розслідувань тощо, то митна вартість на такі товари встановлюється з урахуванням положень, що визначають порядок застосування зазначених обмежень.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Наверх ↑