7.2. Класифікація умов зовнішньоекономічних договорів (контрактів)
Зовнішньоекономічний договір (контракт), як і інша цивільно-правова угода, має відповідати ряду загальних вимог, додержання яких є необхідним для дійсності угоди. Ця система вимог складається відповідно до норм чинного законодавства України, насамперед сформульованих у Книзі п'ятій, Розділі ІІ "Загальні положення про договір" Цивільного кодексу України від 16.01.03 ¹ 435-IV, а також і певним спеціальним нормативно-правовим актам.
Основні ознаки зовнішньоторговельного договору (контракту):
• контрагенти перебувають у різних країнах;
• предмет контракту — товар — перетинає кордон, якщо цематеріальний об'єкт (виняток — реекспортна операція, коли товар не завозиться в країну реекспорту);
• розрахунки за контрактом здійснюються в іноземній валюті (виняток — товарообмінні операції);
• комерційний характер.
Зовнішньоекономічний договір (контракт) — матеріально оформлена угода двох або більше суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та їх іноземних контрагентів, спрямована на встановлення, зміну або припинення їхніх взаємних прав і обов'язків у зовнішньоекономічній діяльності172.
172 Господарський кодекс України від 16.01.03 ¹ 436-ІV, ст. 180. 138
Основні умови дійсності контрактів. Для виникнення юридично значимого договору необхідні відповідні умови, без яких такий контракт не можна вважати дійсним173.
1. Господарський договір вважається укладеним, якщо міжсторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів цього виду,а також умови, щодо яких на вимогу однієї зі сторін повиннабути досягнута згода.
Зміст будь-якого господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства.
При укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору174.
2. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторониукласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту)другою стороною (табл. 8).
Таблиця 8 Господарський договір
Обов'язкові або істотні умови зовнішньоекономічних договорів (контрактів) |
Додаткові або факультативні умови зовнішньоекономічних договорів (контрактів) |
найменування сторін |
здача — приймання |
предмет |
страхування |
якість |
відвантажувальні реквізити |
кількість |
гарантії |
базисні умови постачання |
пакування і маркування |
ціна |
форс-мажорні обставини |
умови платежу |
санкції і рекламації (штрафи і претензії) |
юридичні адреси і підписи сторін |
арбітраж та ін. |
173 Цивільний кодекс України від 16.01.03 ¹ 435-ІV, ст. 638.
174 Господарський кодекс України від 16.01.03 ¹ 436-ІV, п. 4 ст. 180.
139
Дотримання форми зовнішньоекономічного контракту — одна з основних умов його дійсності. Недодержання форми зовнішньоторговельних угод і порядку їх підписання тягне за собою недійсність угоди. Форма договору визначається ст. 639 Цивільного кодексу України, а саме, договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом. Таким чином, питання щодо форми зовнішньоекономічного контракту регулюються Законом України "Про зовнішньоекономічну діяльність". У ст. 6 цього Закону визначено, що зовнішньоекономічний договір (контракт) може бути визнано недійсним у судовому порядку, якщо він не відповідає вимогам законів України або міжнародних договорів України.
Обов'язковість письмової форми зовнішньоекономічного контракту встановлюється ч. 2 ст. 6 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність". Зовнішньоекономічний договір (контракт) укладається суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності або його представником у простій письмовій формі, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згоду на обов'язковість якого надано Верховною Радою України чи законом. Повноваження представника на укладення зовнішньоекономічного договору (контракту) може випливати з доручення, статутних документів, договорів та інших підстав, які не суперечать законодавству. Дії, що здійснюються від імені іноземного суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності України, уповноваженим на це належним чином, вважаються діями цього іноземного суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності.
Суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності мають право укладати будь-які зовнішньоекономічні договори (контракти), крім тих, укладення яких заборонено законодавством України.
Форма зовнішньоекономічних договорів (контрактів) щодо земельних ділянок, будівель та іншого нерухомого майна, розташованого на території України, визначається законами України.
Права та обов'язки сторін зовнішньоекономічного договору (контракту) визначаються правом місця його укладення, якщо сторони не погодили інше. Порядок визначення права, яке має застосовуватися до договору (контракту) у разі недосягнення
140
згоди сторін стосовно вказаного порядку, встановлюється Законом України "Про зовнішньоекономічну діяльність".
Зовнішньоекономічний договір (контракт) може бути визнаний недійсним у судовому порядку, якщо він не відповідає вимогам законів України або чинним міжнародним договорам, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України.
Законом може бути встановлений особливий порядок укладення, виконання і розірвання окремих видів зовнішньоекономічних договорів (контрактів).
Порушення обов'язкових вимог до форми зовнішньоекономічного договору (контракту) може призвести до застосування до суб'єктів економічної діяльності спеціальних санкцій, передбачених ст. 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність".
Окремо треба зазначити ще кілька нормативно-правових актів, які торкаються вимог до зовнішньоекономічних договорів (контрактів), а саме:
— Постанову Кабінету Міністрів України та Національногобанку України "Про типові платіжні умови зовнішньоекономічних договорів (контрактів) і типові форми захисних застережень до зовнішньоекономічних договорів (контрактів), і передбачають розрахунки в іноземній валюті" від 21.06.95 ¹ 444;
— Наказ Міністерства економіки та з питань європейськоїінтеграції України "Положенням про форму зовнішньоекономічних договорів (контрактів)" від 06.09.01 ¹ 201.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Наверх ↑