Анотація
У посібнику розглянуто основні теми курсу "Правове регулювання зовніш-ньоекономічної діяльності”, форми та методи зовнішньоекономічноїторговель-HOi діяльності, операції купівлі-продажу, посередницькі операції та ін. Навчаль-ний посібник складається з трьох частин та десяти розділів, які охоплюють най-важливіші питання, пов'язаш 3i здійсненням майнових відносин у зовнішньоекономічній сфері. Розглянуто теми, що орієнтують у загальних під-ходах до їх практичного використання (нормативні та шпд джерела регулювання, суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності, загальні положення щодо зов-нішньоекономічних договорів (контрактів) та ін.), відповідальності в цій галузі та питання щодо міжнародно-правової регламентанд м1жнародних перевезень.
Для професшно! шдготовки спеціалістів, які займаються зовнішньоеко-номічною діяльністю, може використовуватися для навчання студентів та слухачів вищих навчальних закладів у сфері юриспруденції та міжнародних відносин.
Одним з головних факторів, що впливає на рівень світового прогресу та розвиток економіки кожної окремої країни, є міжнародна торговельна діяльність. Будь-яка держава, проводячи власну зовнішньоекономічну політику і розвиваючи свою економіку, водночас вступає у міжнародні відносини з іншими країнами, що вимагає зважування своїх дій, зіставлення їх з діями інших держав, узгодження шляхом прийняття спільних оптимальних рішень щодо регулювання та упорядкування зовнішньоторговельних відносин. Інструментом цього і слугують норми права (міжнародні, регіональні та національні). Отже, однією з важливих умов успішної та ефективної зовнішньоекономічної діяльності є створення відповідної національної правової бази, яка впливає на розвиток торговельних відносин країни. При цьому обов'язково треба пам'ятати про необхідність узгодження норм національного законодавства із зобов'язаннями держави, прийнятими відповідно до міжнародних договорів, що випливає з об'єктивних потреб приєднання країни до інтеграційних процесів.
Україна активно долучається до системи міжнародного поділу праці на основі ринкових відносин та принципів відкритої економіки. Незважаючи на труднощі та суперечності, можна констатувати, що зовнішня торгівля — один з найбільш рішучо та успішно реформованих секторів української економіки. Водночас процес активного входження України до міжнародної торгівлі супроводжується значними ускладненнями та проблемами. Хоча економіка країни значною мірою функціонує, спираючись на принципи та механізми ринкової економіки, українські підприємства на світовому ринку перебувають, як правило, у менш сприятливих умовах, ніж їхні конкуренти та партнери. Досі досягти економічно міцного та рівноправного становища країни на світових ринках не вдалося. Це відбувається як в силу об'єктивних причин, пов'язаних з низькою конкурентоспроможністю вітчизняних товарів, так і суб'єктивних факторів, насамперед через торговельно-політичні суперечності, білі плями в законодавстві та недоліки застосування торговельно-політичних інструментів.
Реформи, які відбулися в Україні останніми роками, націлені на розбудову демократичної правової держави1, що має ґрунтуватися на ринковій економічній системі. Складовою цього процесу стала орієнтація України на повномасштабне входження до світової економічної системи. Лібералізація, відміна державної монополії на зовнішню торгівлю, збільшення кількості суб'єктів зовнішньоторговельного обігу не є відмовою держави від втручання в систему регулювання зовнішньої торгівлі. Більш того, світовий досвід свідчить, що відбувається посилення та диверсифікація такого впливу, пріоритети, принципи, механізми та інструменти якого взаємопогоджені на міжнародному рівні в численних двосторонніх та багатосторонніх угодах. Підвищення ефективності зовнішньоторговельної політики держави, що має забезпечити зміцнення позицій країни на світовому ринку, є одним з вирішальних факторів цього процесу. Для забезпечення ефективного функціонування ринку має бути створена національна система "правил гри", що сприятиме економічному розвитку країни та відповідатиме основним вимогам міжнародно-правового простору. Крім того, для забезпечення належного виконання зазначених правил необхідно створити ефективний механізм та інституції системи всередині країни. Успіх експортера на ринку країни визначається економічними, організаційними та правовими факторами. Будь-яка економічна діяльність у зовнішній сфері вимагає насамперед чіткого уявлення про правові акти, відповідно до яких вона має здійснюватися. Регулювання відносин між державами та учасниками зовнішньоторговельного обігу здійснюється через комплексну правову систему, що містить зафіксовані правила підприємницької діяльності у сфері міжнародного обміну товарами та послугами, інформацією, результатами інтелектуальної діяльності, що ґрунтуються на національних інтересах і відповідають міжнародно-правовим нормам.
Зовнішньоекономічні відносини в умовах суттєвого поширення та активізації міжнародних зв'язків перестали бути монополією держави. Нині вони є важливим предметом навчальних курсів у юридичних та економічних навчальних закладах, проте в літературі питанням правового регулювання
Конституція України від 28.06.96, ст. 1.
цієї сфери правовідносин приділено недостатньо уваги. Поняття "зовнішньоекономічне право" ще не увійшло до наукової та нормативної лексики, частіше вживається визначення "правове регулювання зовнішньоекономічної діяльності". Основою для введення в науку та практику зовнішньоекономічного права є не стільки існуючі теорії чи історичний досвід з цього питання, скільки наша дійсність. Ми маємо можливість спостерігати сучасні процеси зміни природи держави, суспільно-економічних відносин всередині неї і на міжнародному рівні, а також права, яке покликане закріплювати ці зміни в самій системі права та у відповідних правових нормах. В сучасній правовій системі зовнішньоекономічне право не утворює самостійної галузі права, оскільки водночас є предметом цивільного, адміністративного, фінансового та деяких інших галузей права. Зовнішньоекономічне право можна розглядати як складову (підгалузь) цивільного права (існуючої та визнаної галузі права2), або як складову господарського, а саме комерційного права, питання про необхідність виокремлення якого обговорюється в наукових колах3.
Зміст курсу "Правове регулювання зовнішньоекономічної діяльності" спрямовано на ознайомлення студентів з основами правового регулювання правовідносин у сфері зовнішньоекономічної діяльності. Навчальний посібник складається з трьох частин, 10 розділів, що охоплюють основні питання, пов'язані з існуючими майновими відносинами у цій сфері. Розглянуто загальні теми, які орієнтують студента у підходах до їх практичного застосування (джерела регулювання, суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності, загальні положення про зовнішньоекономічний договір (контракт), основні види договорів та ін.), виокремлено міжнародно-правову регламентацію міжнародних перевезень.
Знання системи правового регулювання зовнішньоекономічної діяльності є основою його успішного здійснення між зацікавленими учасниками міжнародного товарообміну.
2 Цивільне право. — К.: Вентурі, 1997. — Ч. 1. — 544 с.
3 Правові основи підприємницької діяльності / За ред. В. І. Шакуна,П. В. Мельника , В. М. Поповича. — К.: Правові джерела, 1997. — 780 с.
Частина
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Наверх ↑