10.3. Міжнародно-правова регламентація автомобільних перевезень
Автомобільні перевезення здійснюються на підставі договорів перевезення з транспортними підприємствами.
Договір встановлюється автотранспортною накладною (Motor Waybill), відсутність, неправильність чи втрата якої не відображається ні на існуванні, ні на дійсності договору перевезення (до нього в цьому разі застосовуються положення Женевської конвенції 1956 р. про договір міжнародного перевезення вантажів автомобільним транспортом (КДПВ), котра набрала чинність 2 липня 1961 року202). Накладна складається в трьох оригіналах, підписаних відправником і перевізником. Перший екземпляр накладної передається відправнику, другий супроводжує вантаж, а третій залишається у перевізника. При прибутті для розвантаження до покупця останній повинен зазначити час прибуття автомобіля під розвантаження і час відбуття після розвантаження, підписати накладну і поставити свою печатку.
У разі коли вантаж, що перевозиться, має бути завантажений на різні автомобілі, або коли йдеться про різного роду вантажі чи про різні партії вантажів, відправник або перевізник має право вимагати складання такої кількості накладних, яка відповідає кількості задіяних автомобілів або кількості належних до перевезення різних вантажів або партій вантажів.
У накладній містяться такі відомості:
• місце і дата її складання;
• ім'я та адреса відправника;
• ім'я та адреса транспортного агента;
• місце і дата прийняття вантажу до перевезення і місце йогопризначення, а також, за необхідності, заборона перевантаження вантажу;
• ім'я та адреса одержувача;
• встановлене позначення характеру вантажу та тип його пакування і, у разі перевезення небезпечних вантажів, їх ухвалене позначення;
Україна приєдналась до цієї Конвенції згідно із законом від 15.07.94 ¹ 117/94-ВР.
237
• число вантажних місць, їх особлива розмітка і номери;
• вага вантажу брутто або визначена через інші одиниці виміру кількість вантажу;
• пов'язані з перевезенням витрати: вартість перевезення,додаткові витрати, за необхідності витрати, які відправникбере на свій рахунок, митні стягнення та збори, інші витрати з моменту укладення договору до видачі вантажу;
• інструкції, необхідні для виконання митних формальностей;
• застереження, що перевезення відбувається незалежно відбудь-якого застереження, згідно з вимогами, встановленими Конвенцією.
За необхідності накладна також має містити такі відомості:
• заборона перевантаження вантажу;
• витрати, які відправник бере на свій рахунок;
• сума покладеного на вантаж платежу, який треба відшкодувати при видачі вантажу;
• заявлена вартість вантажу і сума додаткової цінності йогопри доставці;
• додатковий строк виконання перевезення;
• інструкції відправника перевізнику стосовно страхуваннявантажу;
• перелік документів, переданих перевізнику.
Крім того, сторони можуть внести в накладну будь-яку додаткову умову, яку вони вважають за необхідне внести.
Автотранспортна накладна є доказом укладення договору перевезення, містить умови перевезення вантажу і засвідчує прийняття вантажу перевізником. Вона не є товаророзпорядчим документом, і вантаж видається зазначеному в ній одержувачу.
При перевезенні вантажів автотранспортом нерідко доводиться перетинати кордон кількох держав. Для спрощення процедур в міжнародних автомобільних сполученнях європейських держав з 1959 р. застосовують книжку міжнародного дорожнього перевезення (Книжка МДП (Carnet TIR). Книжка МДП — міжнародний документ, який використовують при автодорожніх перевезеннях вантажів без їх проміжного перевантаження через митні кордони кількох держав. Перевезення вантажів із використанням Книжки МДП регулюється Митною конвенцією про міжнародні перевезення вантажів з вико-
238
ристанням книжки МДП (Конвенція МДП від 14 листопада 1975 року — нова редакція)203.
Книжка МДП видається асоціацією, що надає гарантію. Вона входить до Міжнародного Союзу автомобільного транспорту та уповноважена митною владою.
При тимчасовому ввезенні транспортного засобу із застосуванням Книжки МДП, що має табличку з літерами "TIR", не потрібне декларування на митниці цього транспортного засобу як ввезеного майна. Транспортні засоби опломбовуються на митниці відправлення і на транзитних митницях не переглядаються.
Книжка МДП складається з 1 жовтого і 6, 14 (при перетині більше двох кордонів) або 20 (при перетині більше шести кордонів) парних (мають парні і непарні номери) білих відривних аркушів. Кожен відривний аркуш складається з двох частин: вантажного маніфесту (перша частина), в якому описується товар, що перевозиться, і свідоцтва-сертифіката (друга частина), де зазначаються умови і маршрут перевезення, накладені пломби або пізнавальні знаки.
Крім автотранспортної накладної, з вантажем прямують това-ророзпорядчі документи: пакувальні листи, відвантажувальні специфікації, сертифікати якості та інші документи, необхідні для ввезення товару в країну покупця і перетину транзитних країн.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Наверх ↑