РОЗДІЛ 1 ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ ЯК ОБ'ЄКТ ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ
1.1. Поняття зовнішньоекономічної діяльності
Зовнішньоекономічна діяльність України спрямована на забезпечення її національних інтересів і безпеки шляхом підтримання мирного і взаємовигідного співробітництва з членами міжнародного співтовариства за загальновизнаними принципами і нормами міжнародного права4.
Зовнішньоекономічна діяльність — діяльність суб'єктів господарської діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності, побудована на взаємовідносинах між ними, що має місце як на території України, так і за її межами5.
У Господарському кодексі України від 16.01.03 зазначено: зовнішньоекономічною діяльністю суб'єктів господарювання є господарська діяльність, яка в процесі її здійснення потребує перетинання митного кордону України майном (див. розд. Об'єкти зовнішньоекономічної діяльності) та/або робочою силою6.
Розглянемо складові визначення:
Господарська діяльність — будь-яка діяльність, у тому числі підприємницька, пов'язана з виробництвом і обміном матеріальних та нематеріальних благ, що виступають у формі товару7.
4 Конституція України від 28.06.96, ст. 18.
5 Закон України "Про зовнішньоекономічну діяльність" від 16.04.91 ¹ 959-ХІІ, ст. 1.
6 Господарський кодекс України від 16.01.03 ¹ 436-ІV, ст. 377.
7 Закон України "Про зовнішньоекономічну діяльність" від 16.04.91 ¹ 959-ХІІ, ст. 1.
Підприємницька діяльність — це діяльність, не заборонена законом, право на яку має кожен8.
Підприємництво9 — самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку10.
Особливості здійснення підприємницької діяльності на території України, на її континентальному шельфі та у виключній (морській) економічній зоні іноземними юридичними особами, громадянами визначаються Господарським кодексом України та іншими законами України11.
Територія України — територія в межах існуючого кордону12.
Митний кордон13 — межі митної території України. Митний кордон збігається з державним кордоном України, за винятком меж спеціальних митних зон. Межі території спеціальних митних зон становлять митний кордон України.
Митна територія14 — територія України, зайнята сушею, територіальне море, внутрішні води і повітряний простір, а також штучні острови, установки і споруди, що створюються у виключній морській економічній зоні. Території спеціальних митних зон, розташованих в Україні, вважаються такими, що перебувають поза межами митної території України, крім випадків, визначених законами України.
1.2. Принципи зовнішньоекономічної діяльності
Існує три рівні принципів (засад) зовнішньоекономічної діяльності:
• загальні (загальнонаукові, загальноекономічні);
• спеціальні (специфічні);
• національні.
Конституція України від 28.06.96, ст. 42.
9 Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" від 15.05.03 ¹ 755-Х.
10 Господарський кодекс України від 16.01.03 ¹ 436-ІV, ст. 42.
11 Там само, ст. 50.
12 Конституція України від 28.06.96, ст. 2.
13 Митний Кодекс України від 11.08.02 ¹ 92-ІV, ст. 6.
14 Там само, ст. 5.
10
Загальні: науковість (основа — об'єктивні закони економіки), системність (у системі та взаємодії з іншими суб'єктами, інститутами, ін.), взаємовигода.
Комплекс спеціальних принципів міжнародного економічного права можна поділити на дві групи.
До першої належать спеціальні принципи, що отримали широке визнання та безпосередньо випливають з основних принципів міжнародного права, дотримання яких обов'язкове для усіх або більшості держав.
Друга група — договірні принципи, які діють у взаємовідносинах між державами лише за умов конкретних договірних зобов'язань дотримуватися їх у своїх двосторонніх або багатосторонніх відносинах.
Розглянемо деякі зі спеціальних принципів.
Перша група: ■ принцип невід'ємного суверенітету держав у володінні їх
багатствами і природними ресурсами;
• принцип свободи вибору форми організації зовнішньоекономічних зв'язків;
• принцип економічної недискримінації;
• принцип рівності і взаємної вигоди держав у міжнароднихекономічних відносинах;
• принцип розвитку взаємовигідного співробітництва у сферіторгівлі, економіки, науки і техніки.
Друга група принципів має договірний характер, вони встановлюють правовий режим відносин між державами:
1. Принцип найбільшого сприяння означає, що одна з держав,що домовляються, надає іншій державі, її юридичним і фізичним особам у тій або іншій погодженій сфері взаємовідносиннастільки ж сприятливий режим (права, переваги, привілеї,пільги), як і той (режим), що вона надала або надасть у майбутньому будь-якій третій державі, її юридичним і фізичнимособам
2. Принцип національного режиму полягає в тому, що іноземні юридичні та фізичні особи прирівнюються у правахз юридичними та фізичними особами певної країни та її національною продукцією.
3. Принцип взаємності полягає в наданні іноземній державі,її фізичним і юридичним особам певних прав, привілеїв або
11
пільг за умови, що держава, яка їх надає, її фізичні і юридичні особи користуються аналогічними правами, пільгами або привілеями у цій іноземній державі. Цей принцип може встановлюватися в односторонньому порядку внутрішнім законодавством або на основі міжнародного договору.
Зовнішньоекономічна діяльність провадиться на принципах свободи її суб'єктів: добровільно вступати у зовнішньоекономічні відносини; здійснювати їх у будь-яких формах, не заборонених законом; рівності перед законом15.
Згідно з Конституцією України в Україні виключно законами визначаються засади зовнішньоекономічної діяльності16.
В Україні національні суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності та іноземні суб'єкти господарської діяльності при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності керуються принципами, закріпленими в національних законодавчих актах (ст. 2)17:
1. Принцип суверенітету народу України у здійсненні зовнішньоекономічної діяльності, що полягає:
• у виключному праві народу України самостійно та незалежно здійснювати зовнішньоекономічну діяльність на території України, керуючись законами, чинними на її території;
• в обов'язку України неухильно виконувати всі договори і зобов'язання в галузі міжнародних економічних відносин.
2. Принцип свободи зовнішньоекономічного підприємництва, що полягає:
• у праві суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності добровільно вступати у зовнішньоекономічні зв'язки;
• у праві суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності здійснювати її в будь-яких формах, які прямо не забороненічинним законодавством;
• в обов'язку додержуватися при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності порядку, встановленого законами України;
• у виключному праві власності суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності на всі одержані ними результати від зовнішньоекономічної діяльності.
15 Господарський кодекс України від 16.01.03 ¹ 436-ІV, ч. 2, ст. 377.
16 Конституція України від 28.06.96, п. 9, ст. 92.
17 Закон України "Про зовнішньоекономічну діяльність" від 16.04.91 ¹ 959-ХІІ, ст. 2.
12
3. Принцип юридичної рівності й недискримінації, що полягає:
• у рівності перед законом усіх суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, незалежно від форм власності, у томучислі держави, при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності;
• у забороні будь-яких, крім передбачених Законом України"Про зовнішньоекономічну діяльність", дій держави, результатом яких є обмеження прав і дискримінація суб'єктівзовнішньоекономічної діяльності, а також іноземнихсуб'єктів господарської діяльності за формами власності,місцем розташування та іншими ознаками;
• неприпустимості обмежувальної діяльності з боку будь-яких суб'єктів держави, крім випадків, передбачених Законом України "Про зовнішньоекономічну діяльність".
4. Принцип верховенства закону, що полягає:
• у регулюванні зовнішньоекономічної діяльності тільки законами України;
• у забороні застосування підзаконних актів і актів управління місцевих органів, що у будь-який спосіб створюють длясуб'єктів зовнішньоекономічної діяльності умови меншсприятливі, ніж ті, що встановлені законами України.
5. Принцип захисту інтересів суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, який полягає у тому, що Україна як держава:
• забезпечує рівний захист інтересів усіх суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та іноземних суб'єктів господарської діяльності на її території згідно з національнимзаконодавством;
• здійснює рівний захист усіх суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України за межами України згідно з нормамиміжнародного права;
• здійснює захист державних інтересів України як на її території, так і за її межами лише відповідно до законів України,умов підписаних нею міжнародних договорів та норм міжнародного права.
6. Принцип еквівалентності обміну, неприпустимості демпінгу при ввезенні та вивезенні товарів.
Велике значення має однакова юридична сила принципів, що забезпечує їх однакову важливість для успішного та легі-
13
тимного проведення зовнішньоекономічних господарських зв'язків суб'єктів підприємницької діяльності.
Держава здійснює захист прав та законних інтересів суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності за межами України згідно з нормами міжнародного права. Такий захист здійснюється через дипломатичні та консульські установи, державні торговельні представництва, що представляють інтереси України, а також в інший спосіб, визначений законом.
Держава вживає необхідних заходів у відповідь на дискримінаційні та/або недружні дії з боку інших держав, митних союзів або економічних угруповань, які обмежують права та законні інтереси суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України. Законом може бути передбачено спеціальні заходи щодо захисту національного товаровиробника від демпінгового імпорту та спеціальні заходи щодо імпорту, який завдає або може завдати істотної шкоди національним товаровиробникам, а також визначено перелік видів товарів і послуг, експорт, імпорт або транзит яких через територію України забороняється. У випадках недобросовісної конкуренції до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або їх іноземних контрагентів застосовуються санкції відповідно до законодавства України18.
1.3. Види зовнішньоекономічної діяльності
Усі суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності мають право на здійснення будь-яких видів зовнішньоекономічної діяльності та зовнішньоекономічних операцій, якщо інше не встановлено законодавством. Види зовнішньоекономічної діяльності, перелік зовнішньоекономічних операцій, що здійснюються на території України, умови та порядок їх проведення суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності, а також перелік товарів (робіт, послуг), заборонених або обмежених для експорту або імпорту, визначаються законом19.
Господарський кодекс України від 16.01.03 ¹ 436-ІV, ст. 389. " Там само, ст. 379.
14
Зовнішньоекономічна діяльність охоплює20:
1) експорт та імпорт товарів, капіталів і робочої сили;
2) надання українськими суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності послуг іноземним суб'єктам господарської діяльності, у тому числі: виробничих, транспортно-експедиційних, страхових, консультаційних, маркетингових, експортних, посередницьких, брокерських, агентських,консигнаційних, управлінських, облікових, аудиторських,юридичних, туристичних та інших, що прямо і виключно незаборонені законами України;
3) надання вищезазначених послуг іноземними суб'єктамигосподарської діяльності суб'єктам зовнішньоекономічної діяльності України;
4) наукову, науково-технічну, науково-виробничу, виробничу, навчальну та іншу кооперацію з іноземними суб'єктамигосподарської діяльності; навчання та підготовку спеціалістівна комерційній основі;
5) міжнародні фінансові операції та операції з цінними паперами у випадках, передбачених законами України;
6) кредитні та розрахункові операції між суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності та іноземними суб'єктамигосподарської діяльності; створення суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності банківських, кредитних та страховихустанов за межами України; створення іноземними суб'єктами господарської діяльності зазначених установ на територіїУкраїни;
7) спільну підприємницьку (господарську) діяльність, щоґрунтується на співробітництві між суб'єктами господарськоїдіяльності України та іноземними суб'єктами господарськоїдіяльності і на спільному розподілі результатів та ризиків від їїздійснення, що включає створення спільних підприємств різних видів і форм, проведення спільних господарських операцій і спільне володіння майном як на території України, так іза її межами;
8) підприємницьку діяльність на території України,пов'язану з наданням ліцензій, патентів, ноу-хау, торговельних марок та інших нематеріальних об'єктів власності з боку
Закон України "Про зовнішньоекономічну діяльність" від 16.04.91 ¹ 959-ХІІ, ст. 4.
15
іноземних суб'єктів господарської діяльності та аналогічну діяльність суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності за межами України;
9) організацію та здійснення діяльності в галузі проведення виставок, аукціонів, торгів, конференцій, симпозіумів, семінарів та інших подібних заходів, що здійснюються на комерційній основі, за участю суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності;
10) організацію та здійснення оптової, консигнаційної тароздрібної торгівлі на території України за іноземну валютуу передбачених законами України випадках;
11) товарообмінні (бартерні) операції та іншу діяльність,побудовану на формах зустрічної торгівлі між суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності та іноземними суб'єктами господарської діяльності;
12) орендні, у тому числі лізингові, операції між суб'єктамизовнішньоекономічної діяльності та іноземними суб'єктамигосподарської діяльності;
13) операції по придбанню, продажу та обміну валюти навалютних аукціонах, валютних біржах та на міжбанківськомувалютному ринку;
14) роботу на контрактній основі фізичних осіб України зіноземними суб'єктами господарської діяльності як на території України, так і за її межами; роботу іноземних фізичнихосіб на контрактній оплатній основі з суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності як на території України, так і за її межами;
15) посередницькі операції, при здійсненні яких правовласності на товар не переходить до посередника (на підставі комісійних, агентських договорів, договорів доручення таін.);
16) інші види зовнішньоекономічної діяльності, не заборонені прямо і у виключній формі законами України;
Водночас в України забороняються наступні види зовнішньоекономічної діяльності:
• експорт з території Україні предметів, що становлять національну, історичну або культурну спадщину українськогонароду, що визначається законами України;
• імпорт або транзит будь-яких товарів, про які заздалегідьвідомо, що вони можуть спричинити шкоду здоров'ю або
16
можуть загрожувати життю населення та тваринного світу, або призвести до руйнування навколишнього середовища21;
• імпорт продукції та послуг, що містять пропаганду ідей війни, расизму та расової дискримінації, геноциду та ін., щосуперечать відповідним нормам Конституції;
• експорт та імпорт товарів, що здійснюється з порушеннямправ інтелектуальної власності.
Конкретний перелік товарів, що підпадають під дію цієї норми, затверджується Верховною Радою України за поданням Кабінету Міністрів України. Контроль за виконанням вимог, що містяться в цій статті, покладається на митні органи і Міністерство економіки та з питань європейської інтеграції України 22.
1.4. Об'єкти зовнішньоекономічної діяльності
Перелік об'єктів зовнішньоекономічної діяльності, як правило, повинен збігатися з переліком об'єктів цивільного права, визначеним національними правовими системами. Оскільки зовнішньоекономічна діяльність по своїй природі є складовою цивільно-правових відносин, її об'єктом можуть бути будь-які цивільно-правові об'єкти, що не виключені з торгового обороту рішеннями міжнародних організацій (наприклад, заборона работоргівлі23) або національного цивільного (торговельного) обороту (для конкретних суб'єктів певної держави).
Усі об'єкти зовнішньоекономічної діяльності є товаром (загальне поняття.) Товар — це будь-яка продукція, послуги, ро-
21 Див., наприклад, Постанову Кабінету Міністрів України "Про впорядкуванняконтролю за транскордонним перевезенням відходів та їх утилізацією / видаленням" від 12.09.97 ¹ 1016, якою затверджено "Категорії загрожуючихвідходів, що отримані в результаті лікувального догляду за пацієнтами у лікарнях,поліклініках та клініках; відходи виробництва, виготовлення та застосуванняхімічних речовин для пропитки деревини та ін.".
22 Закон України "Про зовнішньоекономічну діяльність" від 16.04.91 ¹ 959-ХІІ, ст. 17.
23 Конвенция о рабстве от 25.09.26, с изменениями и дополнениями, внесеннымиПротоколом от 07.12.53. Дополнительная Конвенция об упразднении рабства,работорговли и институтов, сходных с рабством от 07.09.56.
17
боти, права інтелектуальної власності та інші немайнові права, призначені для продажу (оплатної передачі)24.
Також використовується термін майно. Майном у сфері господарювання25 визнається сукупність речей та інших цінностей (включаючи нематеріальні активи), що мають вартісне визначення, виробляються чи використовуються у діяльності суб'єктів господарювання та відображаються в їх балансі або враховуються в інших передбачених законом формах обліку майна цих суб'єктів.
Види об'єктів зовнішньоекономічної діяльності: товар, гроші, цінні папери, результати інтелектуальної діяльності, роботи, послуги.
Товар (речі, майно26) — предмети матеріального світу або в їх природному стані, добутому з природного середовища (вугілля, нафта, газ та інші природні копалини), або у переробленому вигляді, тобто ті, що потрапили під вплив людини.
Родові ознаки товару: вага та інші одиниці виміру, сорт (якість), колір, країна-виробник, можливість утилізації та ін.
Гроші (грошові кошти27 та валютні цінностія) — крім того, що їх використовують як загальний еквівалент мінової вартості, виступають засобом платежу, часто є об'єктом угоди (наприклад, при купівлі-продажу однієї іноземної валюти за іншу або при укладенні договорів займу).
Ознаки: їх означенням є максимальна оборотоспромож-ність, універсальність, конвертованість (вільна, обмежена, не-конвертованість).
Цінні папери29 — об'єкт, який посвідчує існування певного майнового права, створений так, що користування цим правом можливе лише при володінні цим об'єктом (цінним папером), а перехід цього права до іншої особи може здійснюватися лише шляхом розпорядження цим об'єктом (наприклад, облігація, вексель, чек, акція, коносамент, варант, складське свідоцтво).
Закон України "Про зовнішньоекономічну діяльність" від 16.04.91 ¹ 959-ХІІ, ст. 1.
25 Господарський кодекс України від 16.01.03 ¹ 436-ІV, ч. 1, ст. 139.
26 Цивільний кодекс України від 16.01.03 ¹ 435-ІV, гл. 13.
27 Там само, ст. 192.
28 Там само, ст. 193.
29 Цивільний кодекс України від 16.01.03 ¹ 435-ІV, гл. 14.
18
Характерною ознакою цінних паперів є їх подвійна природа, а саме це і майнове право, і документ, що посвідчує наявність майнового права.
Результати інтелектуальної діяльності (нематеріальні блага30) — виключне право фізичної або юридичної особи на результати інтелектуальної діяльності та прирівняні до них засоби індивідуалізації товарів, виконуваних робіт або послуг, що надаються. Це право полягає у тому, що використання таких результатів інтелектуальної діяльності і засобів індивідуалізації третіми особами може здійснюватися лише за згодою пра-вовласника.
Результатами інтелектуальної діяльності можуть бути:
• витвори мистецтва, літератури, науки;
• виконання фонограм, передача або організація мовлення;
• винаходи, корисні моделі, промислові зразки;
• селекційні досягнення;
• топології інтегральних мікросхем;
• нерозкрита інформація, у тому числі (таємниці) виробництва (ноу-хау).
Засоби індивідуалізації:
• фірмові найменування;
• товарні знаки (знаки обслуговування);
• найменування місць походження товарів.
Роботи, послуги — діяльність, що виконується на основі договорів підряду, надання послуг, комісії, доручення, зберігання, агентських угод тощо.
1.5. Суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності
Суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності є: — господарські організації — юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку;
Цивільний кодекс України від 16.01.03 ¹ 435-ІV, гл. 15.
19
— громадяни України, іноземці та особи без громадянства,які здійснюють господарську діяльність та зареєстрованівідповідно до закону як підприємці31;
— підрозділи (структурні одиниці) іноземних суб'єктів господарювання, що не є юридичними особами за законодавством України (філії, відділення тощо), але маютьпостійне місцезнаходження на території України і зареєстровані в порядку, встановленому законом.
У зовнішньоекономічній діяльності можуть брати участь також зовнішньоекономічні організації, що мають статус юридичної особи, створені в Україні відповідно до закону органами державної влади або місцевого самоврядування.
Держава гарантує однаковий захист усіх суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності32.
Види суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності за належності до держави33:
• суб'єкти господарської діяльності України;
• іноземні суб'єкти господарської діяльності — суб'єкти господарської діяльності, що мають постійне місцезнаходження або постійне місце проживання за межами України34:Суб'єкти господарської діяльності України за організаційною ознакою:
• фізичні особи35 — громадяни України, іноземні громадяни,особи без громадянства, що не обмежені законом у правоздатності або дієздатності36;
• юридичні особи всіх форм власності.
Іноземні громадяни та особи без громадянства при здійсненні господарської діяльності в Україні користуються такими самими правами і мають такі самі обов'язки, як і громадяни України, якщо інше не передбачено законодавством.
Іноземні юридичні особи при здійсненні господарської діяльності в Україні мають такий самий статус, як і юридичні особи України, з особливостями, передбаченими за-
Господарський кодекс України від 16.01.03 ¹ 436-ІV, п. 1,2, ч. 2, ст. 55.
32 Там само, ст. 378.
33 Закон України "Про зовнішньоекономічну діяльність" від 16.04.91 ¹ 959-ХІІ, абз. 8 ст.1.
34 Там само, ст. 1.
35 Цивільний кодекс України від 16.01.03 ¹ 435-ІV, ст. 24.
36 Там само, ст. 25, 26, 30-38.
20
конодавчими актами, а також міжнародними договорами, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України.
Види суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності37:
• Фізичні особи — громадяни України, іноземні громадяни таособи без громадянства, які мають цивільну правоздатність і дієздатність згідно з законами України і постійнопроживають на території України38.
Громадянство України — постійний правовий зв'язок особи та Української держави, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов'язках39.
Особи без громадянства — особи, які проживають на території України і не є громадянами України та не мають доказів своєї належності до громадянства іноземної держави40.
Право на здійснення підприємницької діяльності, яку не заборонено законом, має фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Обмеження права фізичної особи на здійснення підприємницької діяльності встановлюються Конституцією України та законом. Фізична особа здійснює своє право на підприємницьку діяльність за умови її державної реєстрації в порядку, встановленому законом41.
• Юридичні особи42 зареєстровані як такі в Україні і які маютьпостійне місцезнаходження на території України (підприємства, організації та об'єднання усіх видів, враховуючи акціонерні та інші види господарських товариств, асоціації,спілки, концерни, консорціуми, торговельні доми, посередницькі та консультаційні фірми, кооперативи, кредитно-фінансові установи, міжнародні об'єднання, організаціїта ін.), в тому числі юридичні особи, майно та/або капітал
37 Закон України "Про зовнішньоекономічну діяльність" від 16.04.91 ¹ 959-ХІІ, ст. 3.
38 При цьому відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України "Про зовнішньоекономічнудіяльність" фізичні особи мають право на здійснення зовнішньоекономічноїдіяльності, якщо вони зареєстровані як підприємці відповідно до Закону України"Про підприємництво" від 07.02.91 ¹ 698-ХІІ.
49 Закон України "Про громадянство України" від 08.10.91 ¹ 1636-ХІІ, преамбула. 40Там само, ст. 10.
41 Цивільний кодекс України від 16.01.03 ¹ 435-ІV, ст. 50.
42 Там само, ст. 80.
21
яких є повністю у власності іноземних суб'єктів господарської діяльності.
Юридична особа — організація, що має відокремлене майно, може від свого імені набувати майнових і особистих немайно-вих прав і нести обов'язки, бути позивачем і відповідачем у судових органах.
• Об'єднання фізичних, юридичних, фізичних і юридичнихосіб, які не є юридичними особами згідно із законами України, але які мають постійне місцезнаходження на територіїУкраїни і яким цивільно-правовим законодавством України не заборонено здійснювати господарську діяльність.
• Структурні одиниці суб'єктів господарської діяльності іноземних суб'єктів господарської діяльності, які не є юридичними особами згідно з законами України (філії, відділеннятощо), але мають постійне місцезнаходження на територіїУкраїни.
• Спільні підприємства за участю суб'єктів господарської діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності, зареєстровані як такі в Україні і які мають постійне місцезнаходження на території України.
Спільні підприємства — підприємства, які базуються на спільному капіталі суб'єктів господарської діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності, на спільному управлінні та на спільному розподілі результатів і ризиків43.
• Інші суб'єкти господарської діяльності, передбачені законами України.
• Україна в особі її органів, місцеві органи влади й управління в особі створених ними зовнішньоекономічних організацій, які беруть участь у зовнішньоекономічній діяльності,а також інші держави, які беруть участь у господарській діяльності на території України, діють як юридичні особизгідно з ч. 4 ст. 2 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" та іншими законодавчими актами.Постійне місцезнаходження — місцезнаходження офіційно зареєстрованого головного органу управління (контори)суб'єкта господарської (зовнішньоекономічної) діяльності.
43 Закон України "Про зовнішньоекономічну діяльність" від 16.04.91 ¹ 959-ХІІ, ст. 1. 22
Постійне місце проживання — місце проживання на території будь-якої держави не менше одного року фізичної особи, яка не має постійного місця проживання на території інших держав і має намір проживати на території цієї держави протягом необмеженого строку, не визначаючи таке проживання певною метою, і за умови, що таке проживання не є наслідком виконання цією особою службових обов'язків або зобов'язань за договором (контрактом)44. Окремо треба зазначити, що цьому питанню приділено увагу і в Цивільному кодексі України45.
Підприємство самостійно здійснює зовнішньоекономічну діяльність, яка є частиною зовнішньоекономічної діяльності України і регулюється законами України, іншими прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами. Порядок використання коштів підприємства в іноземній валюті визначається законодавчо. Підприємство, яке здійснює зовнішньоекономічну діяльність, може відкривати за межами України свої представництва, філії та виробничі підрозділи, утримання яких здійснюється за його кошти46.
В Україні можуть діяти підприємства таких видів: По власності47:
■ приватне підприємство, що діє на основі приватної власності громадян чи суб'єкта господарювання (юридичної особи);
• підприємство, що діє на основі колективної власності (підприємство колективної власності);
• комунальне підприємство, що діє на основі комунальноївласності територіальної громади;
• державне підприємство, що діє на основі державної власності;
• підприємство, засноване на змішаній формі власності,(тобто шляхом об'єднання майна різних форм власнос-ті)48.
44 Закон України "Про зовнішньоекономічну діяльність" від 16.04.91 ¹ 959-ХІІ, ст. 1.
45 Цивільний кодекс України від 16.01.03 ¹ 435-ІV, ст. 29.
46 Господарський кодекс України від 16.01.03 ¹ 436-ІV, ст. 68.
47 Там само, ст. 63.
48 Закон України "Про власність" від 07.02.91 ¹ 697-ХІІ, ст. 2.
23
Господарськими товариствами визнаються підприємства або інші суб'єкти господарювання, створені юридичними особами та/або громадянами шляхом об'єднання їх майна і участі у підприємницькій діяльності товариства з метою одержання прибутку. Господарські товариства є юридичними особами. Господарські товариства можуть здійснювати будь-яку підприємницьку діяльність, якщо інше не передбачено законом49. Існує п'ять видів господарських товариств50.
Організаційно-правові форми юридичних осіб51: ■ акціонерне товариство52 — має статутний фонд, поділений на визначену кількість акцій рівної номінальної вартості, відповідальність по зобов'язаннях товариства відбувається лише в межах його майна53:
відкрите — акції можуть розповсюджуватися шляхом відкритої підписки та купівлі-продажу на біржах; закрите — акції розподіляються між засновниками і не можуть розповсюджуватися шляхом підписки, купуватися та продаватися на біржі.
• товариство з обмеженою відповідальністю54 — має статутний фонд, розподілений на частки, розмір яких визначається установчими документами. Учасники несуть відповідальність в межах їх вкладів до статутного фонду55;
• товариство з додатковою відповідальністю — статутнийфонд поділений на частки визначених установчими документами розмірів. Учасники відповідають за його боргами своїми внесками до статутного фонду, а при недостатності цих сум — додатково належним їм майном в однаковому для всіх учасників кратному розмірі до внескукожного учасника56;
Господарський кодекс України від 16.01.03 ¹ 436-ІV, ст. 79.
50 Там само, ст. 80.
51 Закон України "Про господарські товариства" від 19.09.91 ¹ 1576-ХІІ, ст. 1.
52 Господарський кодекс України від 16.01.03 ¹ 436-ІV, ст. 81; Цивільний кодексУкраїни від 16.01.03 ¹ 435-ІV, ст. 152-162.
53 Закон України "Про господарські товариства" від 19.09.91 ¹ 1576-ХІІ, ст. 24.
54 Цивільний кодекс України від. 16.01.03 ¹ 435-ІV, ст. 140-151.
55 Закон України "Про господарські товариства" від 19.09.91 ¹ 1576-ХІІ, ст. 50.
56 Там само, ст. 65.
24
• повне товариство57 — усі учасники займаються спільноюпідприємницькою діяльністю і несуть солідарну відповідальність за зобов'язаннями товариства усім своїм майном58;
• командитне товариство59 — в ньому один або більше учасників, здійснюють від імені товариства підприємницьку діяльність і несуть відповідальність за зобов'язаннями товариства усім своїм майном, також є один або більше учасників, відповідальність яких обмежується лише вкладому майні товариства. Якщо у командитному товаристві беруть участь два або більше учасників з повною відповідальністю, вони несуть солідарну відповідальність за боргами
60
товариства60 .
Об'єднанням підприємств є господарська організація, утворена з двох або більше підприємств з метою координації їх виробничої, наукової та іншої діяльності для вирішення спільних економічних та соціальних завдань. Об'єднання підприємств утворюються на добровільних засадах або за рішенням органів, які мають право утворювати об'єднання. В об'єднання підприємств можуть входити підприємства, утворені за законодавством інших держав, а підприємства України можуть входити в об'єднання підприємств, утворені на території інших держав. Об'єднання підприємств утворюються на невизначений строк або як тимчасові об'єднання. Об'єднання підприємств є юридичною особою61. Залежно від порядку заснування об'єднання підприємств можуть утворюватися як господарські об'єднання або як державні чи комунальні господарські об'єднання62.
Господарське об'єднання — об'єднання підприємств, утворене за ініціативою підприємств, незалежно від їх виду, які на добровільних засадах об'єднали свою господарську діяльність. Вони діють на основі установчого договору та/або статуту, який затверджується їх засновниками.
5 Цивільний кодекс України від 16.01.03 ¹ 435-ІV, ст. 119-132.
58 Закон України "Про господарські товариства" від 19.09.91 ¹ 1576-ХІІ, ст. 66.
59 Цивільний кодекс України від 16.01.03 ¹ 435-ІV, ст. 133-139.
60 Закон України "Про господарські товариства" від 19.09.91 ¹ 1576-ХІІ, ст. 75.
61 Господарський кодекс України від 16.01.03 ¹ 436-ІV, ст. 118.
62 Там само, ст. 119.
25
Державне (комунальне) господарське об'єднання — об'єднання підприємств, утворене державними (комунальними) підприємствами за рішенням Кабінету Міністрів України або, у визначених законом випадках, рішенням міністерств (інших органів, до сфери управління яких входять підприємства, що утворюють об'єднання), або рішенням компетентних органів місцевого самоврядування.
Державне (комунальне) господарське об'єднання діє на основі рішення про його утворення та статуту, який затверджується органом, що прийняв рішення про утворення об'єднання. Державні і комунальні господарські об'єднання утворюються переважно у формі корпорації або концерну, незалежно від найменування об'єднання (комбінат, трест тощо).
Договірні об'єднання63:
Асоціація — договірне об'єднання, створене з метою постійної координації господарської діяльності підприємств, що об'єдналися, шляхом централізації однієї або кількох виробничих та управлінських функцій, розвитку спеціалізації і кооперації виробництва, організації спільних виробництв на основі об'єднання учасниками фінансових та матеріальних ресурсів для задоволення переважно господарських потреб учасників асоціації. У статуті асоціації має бути зазначено, що вона є господарською асоціацією. Асоціація не має права втручатися у господарську діяльність підприємств — учасників асоціації. За рішенням учасників асоціація може бути уповноважена представляти їх інтереси у відносинах з органами влади, іншими підприємствами та організаціями.
Корпорація — договірне об'єднання, створене на основі поєднання виробничих, наукових і комерційних інтересів підприємств, що об'єдналися, з делегуванням ними окремих повноважень централізованого регулювання діяльності кожного з учасників органам управління корпорації.
Статутні об'єднання64:
Консорціум — тимчасове статутне об'єднання підприємств для досягнення його учасниками певної спільної господарської мети (реалізації цільових програм, науково-технічних, будівельних
63 Господарський кодекс України від 16.01.03 ¹ 436-ІV, ст. 120.
64 Та
26
проектів тощо). Консорціум використовує кошти, якими його наділяють учасники, централізовані ресурси, виділені на фінансування відповідної програми, а також кошти, що надходять з інших джерел, у порядку, визначеному його статутом. У разі досягнення мети його створення консорціум припиняє свою діяльність.
Концерн — статутне об'єднання підприємств, а також інших організацій, на основі їх фінансової залежності від одного або групи учасників об'єднання, з централізацією функцій науково-технічного і виробничого розвитку, інвестиційної, фінансової, зовнішньоекономічної та іншої діяльності. Учасники концерну наділяють його частиною своїх повноважень, у тому числі правом представляти їх інтереси у відносинах з органами влади, іншими підприємствами та організаціями. Учасники концерну не можуть бути одночасно учасниками іншого концерну.
Всі об'єднання є юридичними особами.
Правові засади об'єднання з іноземними суб'єктами господарювання також визначені в Законі України "Про промислово-фінансові групи"65 та ст. 125 Господарського кодексу України.
Підприємство може бути учасником промислово-фінансової групи (або транснаціональної промислово-фінансової групи, якщо до складу групи входять українські та іноземні юридичні особи). Промислово-фінансова група є об'єднанням, яке створюється за рішенням Кабінету Міністрів України на певний строк з метою реалізації державних програм розвитку пріоритетних галузей виробництва і структурної перебудови економіки України, враховуючи програми згідно з міжнародними договорами України, а також з метою виробництва кінцевої продукції. До складу промислово-фінансової групи можуть входити промислові та інші підприємства, наукові і проектні установи, інші установи і організації усіх форм власності. У складі промислово-фінансової групи визначається головне підприємство, яке має виключне право діяти від імені промислово-фінансової групи як учасника господарських відносин.
Промислово-фінансова група не є юридичною особою і не підлягає державній реєстрації як суб'єкт господарювання.
Асоційовані підприємства (господарські організації) — це група суб'єктів господарювання — юридичних осіб, пов'яза-
5 Закон України "Про промислово-фінансові групи" від 21.11.95 ¹ 437/95-ВР.
27
них між собою відносинами економічної та/або організаційної залежності у формі участі у статутному фонді та/або управлінні. Залежність між асоційованими підприємствами може бути простою і вирішальною.
Проста залежність між асоційованими підприємствами виникає у разі якщо одне з них має можливість блокувати прийняття рішень іншим (залежним) підприємством, які повинні прийматися відповідно до закону та/або установчих документів цього підприємства кваліфікованою більшістю голосів.
Вирішальна залежність між асоційованими підприємствами виникає у разі якщо між підприємствами встановлюються відносини контролю-підпорядкування за рахунок переважної участі контролюючого підприємства у статутному фонді та/або загальних зборах чи інших органах управління іншого (дочірнього) підприємства, зокрема володіння контрольним пакетом акцій. Відносини вирішальної залежності можуть встановлюватися за умови отримання згоди відповідних органів Антимонопольного комітету України. Про наявність простої та вирішальної залежності має бути зазначено у відомостях державної реєстрації залежного (дочірнього) підприємства та опубліковано у пресі відповідно до законодавства.
Суб'єкт господарювання, що володіє контрольним пакетом акцій дочірнього підприємства (підприємств), визнається холдинговою компанією. Між холдинговою компанією та її дочірніми підприємствами встановлюються відносини контролю-підпорядкування. Якщо з вини контролюючого підприємства дочірнім підприємством було укладено (здійснено) невигідні для нього угоди або операції, то контролююче підприємство повинно компенсувати завдані дочірньому підприємству збитки. Якщо дочірнє підприємство з вини контролюючого підприємства опиниться у стані неплатоспроможності і буде визнане банкрутом, то субсидіарну відповідальність перед кредиторами дочірнього підприємства нестиме контролююче підприємство.
Законами можуть визначатися й інші форми об'єднання інтересів підприємств (союзи, спілки, асоціації підприємців тощо), не передбачені у ст. 120 Господарського кодексу України.
Для здійснення підприємницької діяльності в Україні юридичним особам достатньо зареєструватися як суб'єктам підприємницької діяльності відповідно до гл. 6 Господарського
28
кодексу України від 16.01.03 ¹436-ІV, гл. 7 Цивільного кодексу України від 16.01.03 ¹ 435-ІVта Постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок державної реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності" від 25.05.98 ¹ 740.
1.6. Іноземні суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності
Практика міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті України свідчить про те, що українські організації, які укладають зовнішньоекономічні угоди, вивченню дієздатності контрагентів уваги у більшості випадків не приділяють. Досить часто контракти підписують особи, які не мають права самостійно укладати угоди, — особи випадкові, з сумнівними повноваженнями66.
При встановленні правовідносин з іноземними суб'єктами господарювання, особливо при укладанні зовнішньоекономічних договорів (контрактів), необхідно ознайомитись з правовим положенням (статусом) підприємства, для того щоб знати, кому надається право укладання договорів, обсяги повноважень, хто має сплачувати борги. Найбільш поширеним у класифікації іноземних суб'єктів господарювання є поділ залежно від осіб-засновників (їх кількості) та капіталів, а також від ступеня відповідальності по зобов'язаннях (усім своїм майном або лише вкладом учасників у спільну справу). Об'єднання осіб ґрунтується на особистій участі у веденні справ підприємств. Об'єднання капіталів має на меті лише концентрацію капіталів.
До іноземних суб'єктів господарської діяльності українське законодавство зараховує: • фізичних осіб, які не мають постійного місця проживання
на території України67;
Крупчан А. Д. Оспаривание решений международных арбитражных судов по нацио-нальному и международному законодательству // Международный коммерческий арбитраж в Украине: законодательство и практика / Под общ. ред. И. Г. Побирчен-ко. - К.: Издат. дом "Ин Юре", 2000. - С. 59.
67 Закон України "Про зовнішньоекономічну діяльність" від 16.04.91 ¹ 959-ХІІ, ч. 2, ст. 5: "Фізичні особи мають право на здійснення зовнішньоекономічної діяльності, якщо є суб'єктами господарської діяльності згідно із законом держави, в якій вони мають постійне місце проживання або громадянами якого є".
29
• юридичних осіб 8;
• інших іноземних суб'єктів господарської діяльності69.Державна належність юридичної особи визначається зазвичай за ознакою осілості — місцезнаходження органу управління(континентальна Європа) або інкорпорації — місце створенняабо заснування (англо-американська правова система та країниСНД).
Чинне законодавство України спирається на те, що цивільна правоздатність іноземної юридичної особи визначається по праву країни, де заснована юридична особа.
Щодо господарської діяльності юридичних осіб поділяють:
• на промислових;
• сільськогосподарських;
• торгових;
• транспортних;
• страхових та ін.
За організаційною структурою:
Закордонна практика виокремлює кілька основних типів підприємств, що вирізняються між собою кількістю власників капіталу, їх правами та обов'язками, фінансовими можливостями:
• одноособові володіння (індивідуальні або приватні підприємці);
• партнерства або об'єднання підприємців;
• об'єднання, міжнародні об'єднання, спільні підприємства.Одноособове володіння — підприємство, власником якого є
одна особа, яка особисто керує діяльністю свого підприємс-
Закон України "Про зовнішньоекономічну діяльність" від 16.04.91 ¹ 959-ХІІ, ст. 5: "Юридичні особи мають право здійснювати зовнішньоекономічну діяльність відповідно до їх статутних документів з моменту придбання ними статуту юридичної особи". У РФ право на зовнішньоекономічну діяльність передбачено Указом Президента РФ ¹ 213 від 15.11.91 "О либерализации внешнеэкономической деятельности на территории РСФСР". В ньому зазначається, що будь-яке підприємство, незалежно від форм власності та організації, має право здійснювати зовнішньоекономічну діяльність, якщо це входить до її статутного регламенту.
9 Наприклад, відповідно до абз. 4-5 п. 1 ст. 1 Закону України "Про режим іноземного інвестування" від 19.03.96 ¹ 93/96-ВР до них можна зарахувати: іноземні держави, міжнародні урядові та неурядові організації; інші іноземні суб'єкти інвестиційної діяльності, що визнані як такі відповідно до законодавства України.
ЗО
тва, контролює його та несе відповідальність. Індивідуальні підприємці укладають комерційні угоди від свого імені та несуть повну відповідальність усім своїм майном за зобов'язаннями підприємства.
Відповідно до національних законодавств підприємці мають:
• зареєструватися в торговому або іншому реєстрі;
• отримати дозвіл (патент) на ведення підприємницької діяльності зі сплатою мита.
Вони беруть участь у господарській діяльності під певними фірмовими найменуваннями, що містять, як правило, прізвище самого підприємця та вид діяльності, що він здійснює ("К. Шмідт. Оптова торгівля").
Зміст торгових книг підприємців — комерційна таємниця. За звичайних обставин ці книги недоступні для третіх осіб, тому отримати достовірну інформацію про діяльність підприємця не завжди можливо. Індивідуальний підприємець не підлягає публічній звітності і не є юридичною особою (табл. 1).
Таблиця 1
Приватні підприємці
№ пор. |
Країна |
Назва |
Орган, що реєструє (веде торговий (підприємницький) реєстр) |
1 |
2 |
3 |
4 |
1 |
Велика Британія |
Sole proprietorship (Sole proprietor) |
Міністерство торгівлі |
2 |
США |
Individual proprietor |
Адміністративні або судові органи штатів |
3 |
ФРН |
Einzelunternehmung (Kaufmann) |
Цивільні суди першої інстанції |
4 |
Франція |
Entrepris indiviship, Ein-zelqirma duelle |
Торгові суди |
5 |
РФ |
Приватний підприємець |
Реєстраційна палата при Міністерстві економіки РФ |
6 |
Італія |
Imprenditoria proprieta |
Міністерство економіки |
7 |
Хорватія |
Privatni poduzetnici (pri-vatnici) |
Торгові суди |
31
Закінчення табл. 1
1 |
2 |
3 |
4 |
8 |
Португалія |
Empresario privado |
Цивільні суди першої інстанції |
9 |
Швеція |
Foretagar Privat |
Торгові суди |
10 |
Чехія |
Soukromy podnikatel |
Місцевий міський суд |
11 |
Куба |
Proprietario unico |
Міністерство економіки |
Від приватних підприємців потрібно відрізняти іноземну юридичну особу, що являє собою об'єднання підприємців, тобто партнерство.
У кожній країні існують свої особливості у тлумаченні видів і типів юридичних осіб. Але можна вирізнити таку спільну рису: об'єднання підприємців здійснюється або у формі партнерств або товариств.
За організації партнерств підприємці поряд з об'єднанням своїх капіталів беруть безпосередню участь у діяльності фірми і несуть необмежену майнову відповідальність за її зобов'язаннями.
До партнерств належать, наприклад: повне партнерство континентального права, партнерство американського права, партнерство з необмеженою відповідальністю англійського права.
Партнерство — добровільне комерційне об'єднання двох або більше осіб, де власність, управління та розподіл прибутку (збитків), відповідальність регулюються укладеною між партнерами угодою. (Партнерство — це об'єднання осіб.)
Партнерства можуть бути:
1) з повною (необмеженою) відповідальністю — повне партнерство (іноді називають відкрите торгове партнерство) — об'єднання двох або більше осіб, що особисто беруть участь у справах партнерства і несуть необмежену солідарну відповідальність за усіма зобов'язаннями підприємства перед кредиторами не тільки вкладеним капіталом, а й своїм власним майном.
Майно виступає спільною власністю його членів і формується з різних за видом і формою внесків його учасників. Майно партнерства належить усім компаньйонам сукупно і має бути чітко відокремлене від майна, що є у приватній власності кожного з компаньйонів.
32
Компаньйонами повного партнерства можуть бути фізичні та юридичні особи. Найменування має містити прізвище хоча б одного з компаньйонів з доповненням, що вказує на існування партнерства, або прізвища усіх компаньйонів ("Гольд-шміт і Крамер. Прокат автомобілів").
Заснування фірми відбувається шляхом укладення принципово вільного від певної форми договору про партнерство. Заявку про кожне повне товариство потрібно подати і внести до торгового чи іншого реєстру. Прибуток та збитки розподіляються між компаньйонами відповідно до частки капіталу кожного. Частка капіталу є розрахунковою величиною, що становить вартість економічної участі компаньйонів у майні партнерства. Законодавство забороняє продаж своєї частки іншій особі без згоди компаньйонів. Уразі смерті одного з партнерів угода про партнерство переукладається. Кількість членів повного партнерства зазвичай не обмежується, але обумовлюються обов'язки, відповідальність і права учасників (компаньйонів).
Повне партнерство є найбільш ризикованою організаційною формою для компаньйонів. Кожен з компаньйонів має право:
• на ведення справ;
• представництво (наприклад, з третіми особами);
• визначення та розподіл балансового прибутку і збитків;
• відшкодування витрат і компенсацій;
• контроль;
• розірвання угоди про партнерство (партнерство може бутирозпущене у разі: 1) виходу з нього одного з учасників або2) оголошення банкрутом одного з його учасників, 3) а також за рішенням самих компаньйонів).
Повне партнерство не підлягає публічній звітності (табл. 2).
Таблиця 2
Повні партнерства
№ пор. |
Країна |
Назва |
Визнання юридичною особою |
1 |
2 |
3 |
4 |
1 |
Велика Британія |
Unlimited partnership |
He визнається |
2 |
Франція |
Societe en nom collectif |
Юридична особа |
33
Закінчення табл. 2
1 |
2 |
3 |
4 |
3 |
РФ |
Повне товариство |
Юридична особа |
4 |
США |
General partnership (Joint venture — регулюються правилами, що встановлені для партнерств). (Joint stock association (or company) — об'єднання, по суті партнерства з необмеженою відповідальністю, участь у яких засвідчується акціями) |
He визнається |
5 |
ФРН |
Offen Handelsgesellschaft |
He визнається |
6 |
Австрія |
Offen Handelsgesellschaft |
He визнається |
7 |
Італія |
Societa di socio rempito |
Юридична особа |
8 |
Хорватія |
Poduzeca bez ogranicenija |
Юридична особа |
9 |
Португалія |
Sociedade com plena responsabilidade |
Юридична особа |
10 |
Швеція |
Неї Sallskap |
Не визнається |
11 |
Чехія |
Neohraniceny spolecnost |
Юридична особа |
12 |
Куба |
Sociedad de invercionistas ilimitada |
Юридична особа |
2) з обмеженою відповідальністю — командитні партнерства — коли один або кілька партнерів наділені повною відповідальністю, а решта — обмеженою. Вони об'єднують у собі ознаки повного партнерства і товариства, заснованого на участі тільки капіталу (існують обмеження щодо власників капіталу): • командитне партнерство (закрите) — договірне об'єднання двох або більше підприємців, де одні (повні партнери) здійснюють керівництво діяльністю партнерства і несуть необмежену відповідальність по зобов'язаннях фірми як особисто і своїм внеском, так і своїм майном, а інші (командитисти), не беручи безпосередньої участі в управлінні підприємством, тільки роблять внесок (капітал), яким і відповідають. Командитист має деякі права на контроль (наприклад, переглянути баланс, бухгалтерські книги та документи з метою контролю балансу). Укладати угоди від імені такої фірми мають право тільки повні партнери.
34
Для створення командитного партнерства потрібен мінімум один повний партнер та один командитист. У деяких країнах, наприклад у США та ФРН, юридична особа може виступати і в ролі повного партнера, а не тільки команди-тиста. При вибутті повного партнера договір про партнерство розривається або укладається новий. Вибуття командитиста до закінчення існування партнерства не призводить (його внесок переходить у спадщину).
Назва командитного партнерства повинна містити прізвище хоча б одного повного компаньйона з доповненням, що вказує на існування партнерства ("Гольдшмідт і К*, КГ").
Розподіл прибутків та збитку визначається у договорі про партнерство (табл. 3).
Таблиця 3
Командитне партнерство
№ пор. |
Країна |
Назва |
Визнання юридичною особою |
1 |
Велика Британія |
Limited partnership |
Товариство з обмеженою відповідальністю. Юридичною особою не визнається |
2 |
США |
Limited partnership |
Товариство з обмеженою відповідальністю. Юридичною особою не визнається |
3 |
ФРН |
Kommanditgesellschaft |
Юридичною особою не визнається |
4 |
Франція |
Societe en commandite |
Юридична особа |
5 |
РФ |
Товариство на вірі |
Юридична особа |
6 |
Хорватія |
Drustva s ogranicenom odgovornoscu |
Товариство з обмеженою відповідальністю |
7 |
Швеція |
Sallskap knapp |
Юридична особа |
8 |
Чехія |
Komanditni spolecnost |
Товариство з обмеженою відповідальністю |
9 |
Куба |
Sociedad de invercionistas limitada |
Товариство з обмеженою відповідальністю |
35
• акціонерно-командитне партнерство (відкрите) — діє відповідно до законодавства про партнерства. Створюється на основі статуту, що реєструється державними органами. Члени партнерства — один або кілька повних партнерів, командитистами є акціонери. Акції вільно розповсюджуються серед власників капіталів.
Керівництво фірмою здійснюють повні партнери, вони несуть необмежену та солідарну відповідальність по її обов'язках. Повним партнером може бути і юридична особа (практично відсутні обмеження відносно власників капіталу).
На відміну від звичайного командитного товариства акціонерно-командитне товариство може отримувати додаткові кошти від емісії (додаткового випуску) акцій та вільного їх продажу на ринку цінних паперів (табл. 4).
Таблиця 4
Акціонерно-командитне партнерство
№ пор. |
Країна |
Назва |
1 |
ФРН |
Kommanditgesellschaft und Aktien |
2 |
США |
Master limited partnership |
3 |
Франція |
Societe en commandite par actions |
4 |
Італія |
Societa per responsabilita limitato per azioni |
5 |
Хорватія |
Deonicka drustva sa ogranicenom odgovornoscu |
6 |
Португалія |
Sociedade limitado por acoes |
7 |
Швеція |
Aktiebolag knapp |
8 |
Чехія |
Akciova komandita |
3) тимчасові партнерства — створюються за неформальною угодою між двома або трьома партнерами у зв'язку з виконанням конкретного комерційного контракту.
Існує дві категорії партнерів:
• головні або активні — ті що безпосередньо залучені до управління підприємством і несуть необмежену відповідальність;
36
• командитні або пасивні — ті що вкладають гроші в підприємство, безпосередньо не пов'язані з його роботою та несуть обмежену відповідальність.
Товариства
При створенні товариств об'єднуються лише капітали підприємців. Підприємці особисто не беруть участі у веденні справ фірми. Управління здійснюється професіональними менеджерами, що призначаються (наймаються) вкладниками. Засновки ризикують лише частиною свого внеску.
Види товариств:
• товариства з обмеженою відповідальністю;
• акціонерні товариства континентального типу;
• англійські приватні та публічні компанії з обмеженою відповідальністю;
• корпорації США.
1. Товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ) — це правова форма об'єднання вкладників капіталу.
Законодавство деяких країн обмежує кількість членів такого товариства. Товариство з обмеженою відповідальністю в усіх правових системах визначається юридичною особою і несе виключну майнову відповідальність за своїми зобов'язаннями. Власниками паїв можуть бути як фізичні, так і юридичні особи (виняток Франція — юридична особа не може бути засновником товариства з обмеженою відповідальністю). Товариство з обмеженою відповідальністю засновується на основі статуту і обов'язково має бути зареєстроване в державних органах.
Власникам паїв видається свідоцтво про внесений вклад — пайове свідоцтво. Воно дає право на отримання частини прибутку, не є цінним папером і не може, на відміну від акції, ділитися або передаватися третім особам без попередньої згоди інших власників паїв.
Учасники відповідають за зобов'язаннями товариства лише своїм вкладом. Внесений вклад дає право на отримання частки прибутку і право на голос.
Товариство з обмеженою відповідальністю може існувати навіть з одним учасником. Товариству з обмеженою відповідальністю забороняється випускати облігаційні займи та оголошувати публічну передплату на паї (табл. 5).
37
Таблиця 5
Товариства з обмеженою відповідальністю
№ пор. |
Країна |
Назва |
1 |
ФРН |
Gesellschaft mit beschrankter Haftung (GmBH) |
2 |
США |
Close corporation & P. (or Closely-held corporation) — закрита корпорація |
3 |
Велика Британія |
Private limited company (+ with share capital) — приватна компанія з обмеженою відповідальністю |
4 |
Франція |
Societe a responsabili limiteе (S.R.L.) |
5 |
Італія |
Societa per responsabilita limitato |
6 |
Хорватія |
Drustva s ogranicenom odgovornoscu (D.O.O.) |
7 |
Португалія |
Sociedade limitado |
8 |
Швеція |
Sallskap bergansad |
9 |
Чехія |
Spolecnost s rucenim omezenym (S.R.O.) |
10 |
Куба |
Sociedad de privata limitada |
На загальних зборах власників паїв вирішуються найважливіші питання діяльності товариства. Управління справами та укладення угод від імені товариства з обмеженою відповідальністю можуть здійснювати один або кілька розпорядників, що назначаються загальними зборами. Розпорядники можуть не бути членами товариства з обмеженою відповідальністю. Товариства з обмеженою відповідальністю зобов'язані вести торгові книги, але публікувати дані про результати своєї господарської діяльності та статут не зобов'язані.
2. Акціонерне товариство — об'єднання вкладників капіталу (акціонерів), що створюється на основі статуту та підлягає обов'язковій реєстрації (табл. 6). Законодавчо обумовлюється мінімальна кількість засновників, які розробляють статут това-
38
риства. Від статуту треба відрізняти договір, що укладається між засновниками, яким вони керуються при здійсненні спільних дій по створенню товариства. Засновниками можуть бути як фізичні, так і юридичні особи. Відповідальність засновників обмежується лише їх внесками (коштами сплаченими за акції).
Таблиця 6
Акціонерні товариства
№ пор. |
Країна |
Назва |
1 |
ФРН |
Aktiengesellschaft (AG) |
2 |
США |
Corporation (publiclyheld corporation) — корпорація |
3 |
Велика Британія |
Public limited company (+ with share capital) (PLC) — публічна компанія з обмеженою відповідальністю |
4 |
Франція |
Societe anonyme (SA) |
5 |
Італія |
Societa per azioni |
6 |
Хорватія |
Deonicka drustva |
7 |
Португалія |
Sociedade anonima por acoes |
8 |
Швеція |
Aktiebolag |
9 |
Чехія |
Akciova spolecnost (A.S.) |
10 |
Куба |
Coorporacion |
Акціонерному товариству, як юридичній особі, повністю належить право власності на вкладені до товариства капітали. Акціонери не можуть вимагати повернення вкладених сум, крім випадків реорганізації або ліквідації товариства.
Права акціонерів поділяють на майнові та особисті.
Майнове право — право на отримання оголошених дивідендів і право на частку вартості майна фірми при її ліквідації.
Особисте право — право на участь у голосуванні на загальних зборах акціонерів (один голос — одна акція), право на інформацію.
39
Акціонерне товариство підлягає публічній звітності. Відповідно до законодавства кожної країни регламентується питання про те, які документи і в якій формі повинні бути опубліковані, зазвичай публікують квартальні та річні звіти. Обов'язково ведуть торгові книги, зміст яких є таємницею.
Існують не тільки головні або материнські компанії, а й їх відділення, дочірні та асоційовані компаній.
Відділення (філія, Branch) — закордонний офіс або торговельне підприємство, що є частиною структури головної компанії, не має юридичної і фінансової самостійності, діє тільки від імені та за дорученням основного підприємства.
Філіал (дочірня компанія, Subsidiary) — окремо зареєстрована компанія, що контролюється головною (яка володіє понад 50 % капіталу), є юридично самостійною одиницею, самостійно укладає угоди, веде документацію, але перебуває під суворим контролем материнської компанії.
Асоційована компанія (Associated company — в Англії, Affiliated company — в США) — юридично і фінансово самостійна компанія, яка не контролюється підприємством, що володіє частиною її акціонерного капіталу (в якій головна компанія має значну частку (20—50 %).
Відповідно до абз. 2 ст. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.05.98 ¹ 740 іноземна юридична особа відповідним документом посвідчує свою реєстрацію в країні місцезнаходження, а саме: це може бути виписка (витяг) з торгового, банківського або судового реєстру та ін. Цей документ повинен бути засвідчений згідно із законодавством країни його видачі, перекладений на українську мову та легалізований у консульських установах України, якщо міжнародними угодами, в яких бере участь Україна, не передбачено інше. Зазначений документ може бути засвідчений у посольстві відповідної держави в України та легалізований у Міністерстві закордонних справ України.
Представництвом є правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов'язана або має право вчинити право-чин від імені іншої сторони, яку вона представляє. Не є представником особа, яка хоч і діє в чужих інтересах, але від власного імені, а також особа, уповноважена на ведення переговорів щодо можливих у майбутньому правочинів.
40
Представництво виникає на підставі договору, закону, акта органу юридичної особи та з інших підстав, встановлених актами цивільного законодавства70.
Представництво іноземного суб'єкта господарської діяльності на території України — установа або особа, що представляє інтереси іноземного суб'єкта в Україні і має на це певним чином оформлені відповідні повноваження71.
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" в Україні можуть відкриватися представництва іноземних суб'єктів господарської діяльності.
Порядок їх реєстрації визначається "Інструкцією про порядок реєстрації представництв іноземних суб'єктів господарської діяльності в Україні"72.
Особливості реєстрації представництв суб'єктів іноземних юридичних осіб можуть регулюватися окремими нормативними актами, наприклад Постановою Кабінету Міністрів України "Про державну реєстрацію інформаційних агентств та розміри реєстраційних зборів"73.
Цивільний кодекс України від 16.01.03 ¹ 435-ІV, ст. 237.
71 Закон України "Про зовнішньоекономічну діяльність" від 16.04.91 ¹ 959-ХІІ, абз. 45ст. 1.
72 Наказ МЗЕЗторгу України "Інструкція про порядок реєстрації представництв іноземних суб'єктів господарської діяльності в Україні" від 18.01.96 ¹ 30.
73 Постанова Кабінету Міністрів України "Про державну реєстрацію інформаційнихагентств та розміри реєстраційних зборів" від 07.08.95 ¹ 611.
41
розділ 2 МІЖНАРОДНО-ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
2.1. Мета та рівні регулювання зовнішньоекономічної діяльності
Державне регулювання зовнішньоекономічної діяльності спрямовується на захист економічних інтересів України, прав і законних інтересів суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, створення рівних умов для розвитку всіх видів підприємництва у сфері зовнішньоекономічних відносин та використання суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності доходів та інвестицій, заохочення конкуренції і обмеження монополізму суб'єктів господарювання у сфері зовнішньоекономічної діяльності74.
Мета державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності полягає:
• у використанні зовнішньоекономічних зв'язків для прискорення створення ринкової економіки;
• у сприянні підвищенню рівня праці та якості національноїпродукції, придбання ліцензій та патентів, закупівель новітніх технологій, включенню національних підприємствдо світової конкуренції;
• у створенні умов доступу національних підприємств на світові ринки шляхом державного, організаційного, фінансового та інформаційного сприяння;
• у захисті національних зовнішньоекономічних інтересів івнутрішнього ринку;
• сприянні та підтримці сприятливого режиму у відносинахз різними державами та міжнародними організаціями;
• у регулюванні обсягу експорту та імпорту;
• входженні країни до міжнародного поділу праці;
• у зміні (удосконаленні) структури зовнішньої торгівлі;
74 Господарський кодекс України від 16.01.03 ¹ 435-ІV, ч. 1, ст. 380. 42
• у забезпеченні країни необхідними ресурсами (сировиною,енергією тощо) та ін.
Існує два основних напрями зовнішньоекономічної політики:
• політики вільної торгівлі;
• протекціонізм.
Політика вільної торгівлі у чистому вигляді є утриманням держави від безпосереднього втручання у зовнішню торгівлю, лишаючи за ринком роль основного регулятора. Але це не є загальним усуненням держави від впливу на цей напрям господарської діяльності. Держава укладає угоди з іншими країнами для забезпечення максимальної свободи своїх господарюючих суб'єктів. Вільна торгівля приводить до позитивних політичних наслідків, оскільки країни стають взаємопов'язаними і, відповідно, зменшується загроза ворожих дій відносно одна одної.
Протекціонізм — політика, спрямована на захист вітчизняної економіки від іноземної конкуренції. Протекціонізм сприяє розвитку в країні певних галузей виробництва.
Рівні регулювання зовнішньоекономічної діяльності умовно можна поділити:
• на міжнародний: всесвітній, регіональний, галузевий;
• національний: загальнодержавний, місцевий.
За формою регулювання зовнішньоекономічної діяльності можна виокремити:
• органи та організації, що регулюють зовнішньоекономічнудіяльність;
• джерела, що регулюють зовнішньоекономічну діяльність.За способом регулювання зовнішньоекономічної діяльності виділяють:
• ринковий,
• державний,
• самоврядування (добровільні об'єднання) суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або недержавні органи.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Наверх ↑