6.9. Санкції, передбачені законодавством про зовнішньоекономічну діяльність
У результаті порушення правил здійснення зовнішньоекономічної діяльності, зокрема, порушення строків розрахунків за зовнішньоекономічними операціями, заподіюються величезні збитки Україні. Тому, крім загальних принципів та умов відповідальності, законодавством встановлені й особливі випадки, передбачені Законом України "Про зовнішньоекономічну діяльність", де у ст. 32 зазначаються загальні засади відповідальності суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, на яких вона базується:
• Україна як держава і всі суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності та іноземні суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за порушення законів України та/абосвоїх зобов'язань, які випливають з договорів (контрактів),тільки на умовах і в порядку, визначених законами України.
• Суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності не несуть відповідальності за дії України як держави.
• Якщо Україна бере участь у зовнішньоекономічній діяльності як суб'єкт такої діяльності, вона несе відповідальністьна загальних та рівноправних засадах з іншими суб'єктамизовнішньоекономічної діяльності.
• Україна як держава не несе відповідальності за дії національних суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності.Відповідно до ст. 33 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що визначається цим Законом та пов'язаними з нимзаконами України, можуть застосовуватися такі види відповідальності:
Митний кодекс України від 11.07.2000 ¹ 92-IV, ст. 100.
117
• майнова відповідальність, що застосовується у формі матеріального відшкодування прямих та побічних збитків, упущеної вигоди, матеріального відшкодування моральноїшкоди, а також майнових санкцій. Якщо порушеннясуб'єктами зовнішньоекономічної діяльності або іноземними суб'єктами господарської діяльності цього абопов'язаних з ним законів України призвели до виникненнязбитків, втрати вигоди та/або моральної шкоди в інших таких суб'єктів або держави, то суб'єкти, що порушили закон, несуть матеріальну відповідальність у повному обсязі;
• кримінальна відповідальність, що застосовується тількиу випадках, передбачених кримінальним законодавствомУкраїни (це відповідальність посадових осіб відповіднихсуб'єктів).
Згідно зі ст. 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" спеціальними санкціями за порушення законодавства про зовнішньоекономічну діяльність є:
• накладення штрафів у випадках несвоєчасного виконанняабо невиконання суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності та іноземними суб'єктами господарської діяльностісвоїх обов'язків згідно з законами України. Розмір такихштрафів визначається відповідними положеннями законівУкраїни та/або рішеннями судових органів України;
• застосовування до конкретних суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та іноземних суб'єктів господарської діяльності індивідуального режиму ліцензування у випадкахпорушення такими суб'єктами положень, що встановлюють певні заборони, обмеження або режими здійсненнязовнішньоекономічних операцій з дозволу держави;
• тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльностіу випадках виконання дій, які можуть зашкодити інтересамнаціональної економічної безпеки.
Ці санкції застосовуються Міністерством економіки та з питань європейської інтеграції України і за рішенням судових органів України або за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, комісії з питань повернення в Україну валютних цінностей, що незаконно перебувають за її межами, Національного банку України. Зазначені санкції, що застосовують-
118
ся Міністерством економіки та європейської інтеграції України, діють до моменту застосування практичних заходів, що гарантують виконання вимог законодавства.
Порівняно з редакцією цієї норми, що діяла раніше, яка передбачала обмежений перелік органів, за поданням яких ці санкції застосовувалися, та максимальний строк їх дії 6 місяців, у чинній редакції Закону розширено перелік органів, за поданням яких можуть бути застосовані санкції, а також дозволено застосовувати ці санкції на невизначений строк.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України і Національного банку України "Про посилення контролю за проведенням розрахунків резидентів і нерезидентів за зовнішньоекономічними операціями" від 12.12.98 ¹ 1968 (зі змінами від 24.01.2000 ¹ 127) у разі застосування до суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності-резидента згідно зі ст. 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" спеціальної санкції — тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності уповноважені банки не приймають від нього доручень на перерахування коштів на користь нерезидентів. У разі застосування до суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності-нерезидента згідно зі ст. 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" спеціальної санкції — тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності уповноважені банки не приймають від резидента доручень на перерахування коштів на користь такого нерезидента. У разі застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності згідно зі ст. 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" спеціальної санкції — індивідуального режиму ліцензування уповноважені банки здійснюють розрахунки за зовнішньоекономічними договорами (контрактами) тільки за наявності у резидентів разової індивідуальної ліцензії, наданої органом, що застосував зазначену спеціальну санкцію.
Порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених ст. 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", визначається Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України "Про затвердження Положення про порядок
119
застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених ст. 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" від 17.04.2000 ¹ 52.
Спеціальні санкції — індивідуальний режим ліцензування або тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності — застосовуються, як зазначалося, Міністерством економіки та з питань європейської інтеграції України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності за рішенням судових органів України або за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України та Національного банку України.
З метою контролю за зовнішньоекономічною діяльністю суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, що вчинили порушення у цій сфері, оформлюється разова (індивідуальна) ліцензія, яка видається Міністерством економіки та з питань європейської інтеграції України чи уповноваженими ним органами. Разова (індивідуальна) ліцензія є підставою для здійснення зовнішньоекономічних операцій суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності, до яких застосовані санкції. Оформляється разова (індивідуальна) ліцензія у порядку, визначеному Міністерством економіки та з питань європейської інтеграції України.
Ця санкція застосовується згідно зі ст. 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", зокрема, передбачає економічні заходи оперативного регулювання зовнішньоекономічної діяльності в Україні. У разі застосування цієї санкції суб'єкту господарської діяльності необхідно одержати індивідуальний письмовий дозвіл Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України на здійснення будь-якої зовнішньо-економічної операції. Санкція застосовується у випадках порушення ним Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" та пов'язаних з ним актів чинного законодавства, у тому числі стосовно антимонопольних заходів, заборони недобросовісної конкуренції, обмеження реекспорту, заборони демпінгу та інших зазначених у ньому положень, що встановлюють певні заборони, обмеження або режими здійснення зовнішньоекономічних операцій з дозволу держа-
120
ви. Ця санкція щодо українських суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності відповідно до ст. 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" застосовується у разі порушень законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності, коли ці порушення безпосередньо не можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки держави.
Санкції застосовуються Міністерством економіки та з питань європейської інтеграції України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, що порушили Закон України "Про зовнішньоекономічну діяльність" та пов'язані з ним закони України, зокрема в разі порушення суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності валютного, митного, податкового, іншого законодавства, пов'язаного з їх зовнішньоекономічною діяльністю та в разі проведення ними дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.
Санкції застосовуються на строк до вжиття суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності практичних заходів з усунення порушення чинного законодавства у сфері зовнішньоекономічних відносин та приведення зовнішньоекономічної діяльності у відповідність до норм чинних законодавчих і нормативних актів України.
Українські суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності, до яких у встановленому порядку застосована спеціальна санкція — індивідуальний режим ліцензування чи тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності, не мають права укладати угоди доручення, комісії, агентські, про спільну діяльність та співробітництво, консигнації, дилерські, дистриб'юторські, оренди, найму, лізингу, зберігання та інші угоди, що передбачають проведення зовнішньоекономічних операцій іншими особами або на користь інших осіб за дорученням чи передачу майна у строкове користування з метою проведення зовнішньоекономічної діяльності. Це стосується і укладення українськими суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності певних видів угод з відповідними іноземними суб'єктами господарської діяльності в Україні чи з товарами українського походження.
Дія спеціальних санкцій — тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності та індивідуального режиму ліцен-
121
зування, що застосовуються до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, поширюється на всі види зовнішньоекономічної діяльності, зазначені у ст. 4 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", операції за якими здійснюються українськими суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності та іноземними суб'єктами господарської діяльності.
Індивідуальний режим ліцензування зовнішньоекономічної діяльності українських суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та іноземних суб'єктів господарської діяльності передбачає здійснення Міністерством економіки та з питань європейської інтеграції України індивідуального ліцензування кожної окремої зовнішньоекономічної операції певного виду зовнішньоекономічної діяльності.
Індивідуальне ліцензування означає лише проведення експертизи зовнішньоекономічних договорів на предмет їх відповідності міжнародним нормам, валютному законодавству України, відповідності рівня цін на експортовану або імпортовану продукцію сформованій кон'юнктурі.
Після проведення такої експертизи контрактів оформляється разова індивідуальна ліцензія на зовнішньоекономічну операцію. Отримана разова ліцензія є підставою для митного оформлення вантажів і проведення банківських розрахунків.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про державний збір за видачу разових (індивідуальних) ліцензій з суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, що порушили Закон України "Про зовнішньоекономічну діяльність" від 21.04.98 № 524 (у редакції від 14.12.98 ¹ 1965) встановлено, що за видачу разових (індивідуальних) ліцензій на здійснення зовнішньоекономічних операцій суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, до яких згідно зі ст. 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" Міністерством економіки та з питань європейської інтеграції України застосована спеціальна санкція у вигляді індивідуального режиму ліцензування, стягується державний збір у розмірі 0,2 % від вартості товарів (продукції, робіт, послуг). При цьому перерахунки валюти здійснюються за курсом, встановленим Національним банком України на дату платежу.
Тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності щодо українських суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та
122
іноземних суб'єктів господарської діяльності визначає позбавлення права займатися всіма видами зовнішньоекономічної діяльності, передбаченими ст. 4 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", за винятком:
• завершення розрахунків за зовнішньоекономічними операціями, при яких з боку українських суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності чи іноземних суб'єктів господарської діяльності були перераховані кошти до застосовування цієї санкції;
• завершення розрахунків за зовнішньоекономічними операціями за продукцію, яку було відправлено за межі Україниукраїнськими суб'єктами зовнішньоекономічної діяльностічи відправлено до України іноземними суб'єктами господарської діяльності, до застосування цієї санкції. Для завершення таких операцій українському суб'єкту зовнішньоекономічної діяльності потрібно у встановленому порядку отримати разову (індивідуальну) ліцензію Міністерстваекономіки та з питань європейської інтеграції України.Санкції у вигляді тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності можуть застосовуватись Міністерством економіки та з питань європейської інтеграції України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності у разі здійснення ним таких дій у сфері зовнішньоекономічних відносин:
• які можуть зашкодити інтересам національної економічноїбезпеки;
• які призводять до порушень міжнародних зобов'язань України;
• якщо суб'єкт зовнішньоекономічної діяльності, до якогораніше була застосована санкція — індивідуальний режимліцензування, протягом року після її застосування не вживзаходів щодо відповідності своєї діяльності вимогам чинного законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.Опрацювання подань щодо застосування (скасування, зміни виду, призупинення дії) санкцій до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності від органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів,органів Антимонопольного комітету України, Національногобанку України покладено на управління контролю за зовнішньоекономічною діяльністю департаменту торговельних обме-
123
жень та контролю за зовнішньоекономічною діяльністю і управління правового забезпечення зовнішньоекономічної діяльності у складі головного юридичного управління Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України.
Застосуванню санкцій до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності може передувати офіційне попередження з боку Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України про можливість застосування до них санкцій. Про застосування санкцій, передбачених ст. 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", видається наказ Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, у якому вказуються норми чинного законодавства, які було порушено, матеріали, на підставі яких видано наказ, реквізити суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, до яких застосовані санкції, та вид санкції, дата, з якої санкція починає діяти. Відповідні накази видаються у разі скасування, зміни виду, призупинення дії санкцій, застосованих до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності.
Суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності, до яких застосовано санкції, мають право подавати до Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України матеріали, що підтверджують вжиті ними заходи до приведення зовнішньоекономічної та пов'язаної з нею господарської діяльності відповідно до норм чинного законодавства, та виходити з клопотанням про скасування (зміну виду, призупинення) дії санкцій. Загальний термін розгляду вказаних клопотань та надання відповіді суб'єктові зовнішньоекономічної діяльності про прийняте Міністерством економіки та з питань європейської інтеграції України рішення не повинен перевищувати тридцять календарних днів.
Дія спеціальних санкцій скасовується в разі вжиття суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності практичних заходів для приведення своєї зовнішньоекономічної діяльності у відповідність до норм чинного законодавства України та якщо в Міністерстві економіки та з питань європейської інтеграції України відсутні матеріали щодо порушення ним валютного, митного, податкового, іншого законодавства, пов'язаного з його зовнішньоекономічною діяльністю, та проведених цим суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності дій, що можуть
124
зашкодити інтересам національної економічної безпеки. В окремих випадках (виникнення форс-мажорних обставин, подання позову до третейського суду або суду звичайної юрисдикції країни розташування контрагента чи до суду України про визнання або стягнення з іноземного суб'єкта господарської діяльності боргу, пов'язаного з невиконанням умов контракту) дію спеціальних санкцій може бути призупинено на строк закінчення дії форс-мажорних обставин або на час розгляду справи при поданні відповідних документів.
Зазначені санкції діють не більше шести місяців з дати винесення відповідного рішення.
Щодо штрафних санкцій, відповідно до ст. 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" від 23.09.94 ¹ 185/94-ВР виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у терміни виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 90 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності, з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного терміну потребує індивідуальної ліцензії Національного банку України.
Імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі коли таке відстрочення перевищує 90 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують індивідуальної ліцензії Національного банку України. При застосуванні розрахунків щодо імпортних операцій резидентів у формі документарного акредитиву, 90-денний термін, діє з моменту здійснення уповноваженим банком платежу на користь нерезидента.
Резиденти, які купують іноземну валюту через уповноважені банки для забезпечення виконання зобов'язань перед нерезидентами, зобов'язані здійснювати перерахування таких сум протягом 5 робочих днів з моменту зарахування таких сум на валютні рахунки резидентів.
125
Порушення резидентами відповідних термінів повернення в Україні іноземної виручки або імпортної частини товарів по зовнішньоекономічним договорам (контрактам) тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 % від суми неодержаної виручки (митної вартості недопоставленої продукції) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості.
У разі прийняття судом або арбітражним судом, Міжнародним комерційним арбітражним судом чи Морською арбітражною комісією при Торгово-промисловій палаті України позовної заяви резидента про стягнення з нерезидента заборгованості, яка виникла внаслідок недотримання нерезидентом термінів, передбачених експортно-імпортними контрактами, вище означені терміни зупиняються і пеня за їх порушення в цей період не сплачується. У разі прийняття судом або арбітражним судом рішення про відмову в позові повністю або частково, або припинення (закриття) провадження у справі чи залишення позову без розгляду, терміни поновлюються і пеня за їх порушення сплачується за кожний день прострочення, включаючи період, на який ці терміни було зупинено. У разі прийняття судом або арбітражним судом рішення про задоволення позову пеня за порушення термінів не сплачується з дати прийняття позову до розгляду судом або арбітражним судом.
Державні податкові адміністрації вправі за наслідками документальних перевірок безпосередньо стягувати з резидентів цю пеню.
Застосування режиму індивідуального ліцензування відбувається на основі Наказу Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України "Про затвердження Положення про порядок видачі разових (індивідуальних) ліцензій" від 17.04.2000 ¹ 47, в якому визначається єдиний порядок видачі разових (індивідуальних) ліцензій суб'єктам зовнішньоекономічної діяльності в разі застосування до них або до іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальної санкції, передбаченої ст. 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність".
Індивідуальний режим ліцензування може поширюватися на всіх національних суб'єктів зовнішньоекономічної діяль-
126
ності та іноземних суб'єктів господарської діяльності, до яких його застосовано, незалежно від їхніх форм власності та місця їх реєстрації.
Разова (індивідуальна) ліцензія є підставою для здійснення окремої зовнішньоекономічної операції суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності, до яких застосована спеціальна санкція — індивідуальний режим ліцензування. Окремою зовнішньоекономічною операцією є комплекс дій суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності та іноземного суб'єкта господарської діяльності, що підпадає під визначення одного із видів зовнішньоекономічної діяльності, передбачених ст. 4 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", та включає в себе закінчену разову передачу товару (виконання робіт, надання послуг) та закінчені розрахунки (грошові, товарні та в інших формах) за цю разову передачу товару (виконання робіт, надання послуг).
Разова (індивідуальна) ліцензія є підставою для митного оформлення товарів і здійснення розрахункових операцій у зовнішньоекономічній діяльності суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, до яких застосовані спеціальні санкції.
Видача разових (індивідуальних) ліцензій суб'єктам зовнішньоекономічної діяльності здійснюється управлінням нетарифного регулювання Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України та уповноваженими ним органами. Ліцензії видаються в порядку, передбаченому ст. 16 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" та іншими нормативно-правовими актами.
Критерії, згідно з якими Міністерство економіки та з питань європейської інтеграції України передає право оформлення та видачі ліцензій відповідним управлінням обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій і Міністерству економіки Автономної Республіки Крим (за їх згодою), є такі:
а) здійснення суб'єктом зовнішньоекономічної діяльностіУкраїни експортно-імпортних (бартерних) операцій, вартістьяких не перевищує суми, еквівалентної 40 тис. дол. США;
б) здійснення суб'єктом зовнішньоекономічної діяльностіУкраїни експортно-імпортних (бартерних) операцій, вартістьяких не перевищує суми, еквівалентної 250 тис. дол. США:
127
у разі поставки товару в рахунок попередньої оплати — при експорті або попередньої поставки товару — при імпорті.
Виключне право Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України щодо оформлення та видачі ліцензій визначається такими критеріями:
а) здійснення суб'єктом зовнішньоекономічної діяльностіУкраїни операцій з іноземним суб'єктом господарювання, доякого застосовані спеціальні санкції;
б) здійснення суб'єктом зовнішньоекономічної діяльностіУкраїни всіх видів зовнішньоекономічної діяльності, за певними винятками.
Для одержання ліцензії подається пакет документів, затверджених Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України "Про затвердження Положення про порядок видачі разових (індивідуальних) ліцензій" від 17.04.2000 ¹ 47.
Ліцензія видається на період не менший, ніж той, що є необхідним для здійснення відповідної зовнішньоекономічної операції, та не підлягає передачі іншим юридичним особам.
Рішення про видачу або відмову у видачі ліцензії приймається не пізніше 15 робочих днів з дати реєстрації заявки Міністерством економіки та з питань європейської інтеграції України або уповноваженими ним органами.
Рішення про відмову у видачі ліцензії може бути прийнято в разі невідповідності поданих документів чинному законодавству України, вимогам зазначеного Положення та рівню цін кон'юнктури ринку, а також у разі одержання Міністерством від органів державної влади та контролю інформації про невжиття суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності заходів щодо приведення своєї діяльності у сфері зовнішньоекономічної діяльності відповідно до вимог чинного законодавства, повернення валютних та матеріальних цінностей з-за кордону. Рішення про відмову у видачі ліцензії має бути викладене у письмовій формі на підставі висновків управлінь, що здійснюють розгляд заявок на видачу ліцензій.
Якщо виконання зовнішньоекономічної операції суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності розпочалося до моменту застосування до нього або його іноземного контрагента спеціальної санкції, то суб'єкт отримує разову (індивідуальну) ліцензію на
128
цю операцію протягом п'яти робочих днів після документального підтвердження факту виконання частини цієї операції. Інформація про видані разові (індивідуальні) ліцензії надається відповідному органу державної податкової служби України.
Договори (контракти) суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, до яких застосовано спеціальну санкцію — режим індивідуального ліцензування, мають містити всі істотні умови угоди, які мають бути погоджені сторонами згідно з чинним законодавством України. Будь-які зміни чи доповнення до зазначених договорів (контрактів), що змінюють зазначені істотні умови, потребують отримання нової разової (індивідуальної) ліцензії, при цьому раніше видана разова (індивідуальна) ліцензія анулюється.
У разі невиконання зовнішньоекономічної операції в термін, зазначений в оформленій ліцензії, провадиться її переоформлення лише на залишок обсягів фактично експортованої/імпортованої продукції.
Застосування санкцій, передбачених ст. 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" та певні дії, що з них витікають, можуть бути оскаржені в судовому порядку.
Види адміністративних стягнень за порушення правил митного регулювання:
• усне зауваження (малозначність вчиненого порушеннямитних правил)164;
• попередження;
• штраф за порушення митних правил (у розмірі до … офіційно встановленого на день вчинення порушення митнихправил мінімального розміру заробітної плати);
• конфіскація предметів, які є безпосередніми об'єктами порушення митних правил, і предметів із спеціально виготовлених тайників, що використовувалися для переміщеннячерез митний кордон України або з приховуванням такихпредметів.
Порушення митних правил165:
1. Незупинення транспортного засобу.
2. Причалювання до судна, що перебуває під митним контролем.
164Митний кодекс України від 11.07.2000 ¹ 92-IV, ст. 142. 165Там само, ст. 103-120.
129
3. Перешкоджання доступу службової особи митного органу України до предметів, що перебувають під митним контролем.
4. Неподання митному органу України документів необхідних для здійснення митного контролю.
5. Пошкодження або втрата митного забезпечення.
6. Вантажні та інші операції, що проводяться без дозволумитного органу України.
7. Видача предметів без дозволу митного органу або їх втрата.
8. Порушення зобов'язання про зворотне вивезення чизворотне ввезення.
9. Порушення зобов'язань про транзит та ін.
Частина ІІ
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Наверх ↑