5.3. Приховані методи торговельної політики
Поряд з кількісними методами регулювання зовнішньоекономічної діяльності істотну роль серед нетарифних засобів торговельної політики відіграють засоби прихованого протекціонізму, які являють собою різноманітні бар 'єри немитного характеру, що встановлюються на шляху торгівлі органами центральної державної і навіть місцевої влади.
За деякими оцінками, існує кілька сотень видів прихованого протекціонізму, з допомогою яких країни можуть в односторонньому порядку обмежувати імпорт або експорт товарів. До їх числа входять такі найпоширеніші вимоги про:
• дотримання національних стандартів;
• отримання сертифікатів якості імпортної продукції;
• специфічну упаковку та маркірування товару;
Синецкий Б. И. Внешнеэкономические операции: организация и техника. — М.: Междунар. отношения, 1989. — С. 40.
83
• дотримання певних санітарно-гігієнічних норм, враховуючи проведення заходів з охорони навколишнього середовища;
• дотримання ускладнених митних формальностей і вимогзаконодавства про захист прав споживачів тощо.Наприклад, уряд Франції, для того щоб обмежити імпорт
японських відеокасет в країну, вирішив пропускати усі їх партії через одну митницю в невеликому містечку Пуатьє, що не дозволяло швидко оформляти великі партії. Та ж Франція забороняла рекламу шотландського віскі, а Великобританія накладала обмеження на показ іноземних фільмів на англійському телебаченні. Свого часу уряд Франції ввів правило, відповідно до якого на території країни було дозволено продавати лише електродвигуни, що містили на основних деталях знаки країни походження. Протягом часу, затраченого іноземними постачальниками на внесення змін до технології маркірування та на перевірку виконання цієї вимоги, французькі виробники електродвигунів не відчували іноземної конкуренції132. Товари, що імпортуються до США, повинні бути маркіровані англійською мовою чіткими написами, які не стираються і не змиваються до моменту продажу. В Канаді такі самі вимоги, але написи вже повинні бути англійською та французькою мовами. У Швеції на продовольчих та аптекарських товарах на упаковці повинен бути вказаний склад шведською та фінською мовами.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" на територію України дозволяється імпорт лише тих товарів, які за своїми технічними, фармакологічними, санітарними, фітосанітарними, ветеринарними, екологічними характеристиками не порушують мінімальних умов відповідних стандартів і вимог, що діють на території України.
Технічні бар'єри — адміністративне регулювання, за якого відбувається дискримінація імпортних товарів на користь вітчизняних за допомогою специфічних стандартів якості, норм безпеки, санітарних обмежень тощо.
Розглянемо деякі види технічних бар'єрів, що застосовуються в Україні.
132 Фединяк Г. С. Міжнародне приватне право. — К.: Юрінком Інтер, 1997. — С. 137. 84
Облік — реєстрація деяких видів зовнішньоекономічних договорів (контрактів), що відбувається згідно з Указом Президента України "Про облік окремих видів зовнішньоекономічних договорів (контрактів) в Україні" від 07.11.94 ¹ 659/94, за Наказом Міністерства економіки України "Про порядок реєстрації та обліку зовнішньоекономічних договорів (контрактів)" від 29.06.2000 ¹ 136.
Основні принципи порядку реєстрації договорів:
1. Для реєстрації договору не обов'язкова наявність товару.
2. Контракт реєструється після його укладення.
3. Не встановлені обмеження до обсягу угод.
4. Контракт має обмежувальний характер, якщо Українавідповідає по контракту як держава133.
Кабінет Міністрів України з метою забезпечення відповідності зовнішньоекономічних договорів (контрактів) законодавству України може запроваджувати їх державну реєстрацію. Види зовнішньоекономічних договорів (контрактів), що підлягають державній реєстрації, а також порядок її здійснення визначаються нормативно-правовими актами. Виконання зобов'язань, що випливають із зовнішньоекономічних договорів (контрактів), не зареєстрованих в установленому законодавством порядку, тягне застосування до суб'єктів господарювання, які порушили цю вимогу, певних адміністративно-господарських санкцій134.
Сертифікація імпортованої продукції проводиться з метою реалізації єдиної технічної політики в галузі стандартизації, метрології та сертифікації, захисту інтересів споживачів і держави в питаннях безпеки продукції для життя, здоров'я та майна громадян, охорони навколишнього середовища.
У разі відсутності національних стандартів та вимог України на певний товар при його імпорті застосовуються відповідні міжнародні стандарти та вимоги або іноземні стандарти та вимоги, що діють у провідних країнах-експортерах зазначених товарів135, ці питання регулюються Декретом Кабінету Мініс-
133 Господарський кодекс України від 16.01.03 ¹ 436-ІV, ст. 383.
134 Декрет Кабінету Міністрів України "Про стандартизацію і сертифікацію" від10.05.93 ¹ 46-93, ст. 18.
135 Закон України "Про зовнішньоекономічну діяльність" від 16.04.91 ¹ 959-XII, ч. 2,
ст. 18.
85
трів України "Про стандартизацію і сертифікацію"136. Передбачається сертифікація імпортної продукції, що переміщується через митний кордон України з метою її подальшої купівлі-продажу або обміну137.
Як за кордоном, так і в Україні існує два види сертифікації: обов'язкова та добровільна. Конкретні переліки товарів, що підлягають обов'язковій сертифікації, встановлюються наказами Державного комітету України по стандартизації, метрології та сертифікації, нині в цьому списку понад 20 категорій різних товарів.
Отже, товари, що імпортуються на територію України, підлягають обов'язковій сертифікації на предмет їх відповідності фармакологічним, санітарним, фітосанітарним, ветеринарним та екологічним нормам, у разі якщо відповідні вимоги діють і відносно аналогічних товарів національного виробництва згідно із законодавством України. До товарів, що імпортуються на територію України, застосовується національний режим їх сертифікації.
У разі імпорту товарів, які не мають аналогів в Україні, суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності, що здійснюють імпорт, або іноземні суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності, що здійснюють експорт, повинні подати сертифікат, котрий засвідчує відповідні технічні, фармакологічні, санітарні, фітосанітарні, ветеринарні та екологічні характеристики цього товару чинним міжнародним стандартам та вимогам або національним стандартам та вимогам країни, що є провідною в експорті цього товару.
Іноземний суб'єкт господарської діяльності відповідно до цієї норми може подати сертифікати, які засвідчують відповідність товарів певним стандартам і вимогам, що діють у країні іноземного експортера в разі якщо Україна уклала міжнародну угоду з відповідною державою про взаємне визнання результатів сертифікації товарів138.
Відповідно до затвердженого порядку обов'язковій сертифікації не підлягають товари, що ввозяться:
136 Декрет Кабінету Міністрів України "Про стандартизацію та сертифікацію" від10.05.93 ¹ 46-93, ст. 19.
137 Там само.
138 Закон України "Про зовнішньоекономічну діяльність" від 16.04.91 ¹ 959-XII, ч. 6-8,ст. 18.
• як дарунок;
• у режимі тимчасового ввезення (вивезення);
• як гуманітарна і технічна допомога;
• як інвестиції до статутного фонду учасників господарськоїдіяльності або на підставі договорів про спільну інвестиційну діяльність;
• для проведення виставок;
• у режимі реімпорту;
• на митні ліцензійні склади;
• у режимі імпорту для подальшого реекспорту.
За загальним правилом отримати сертифікат можна в місцевому (обласному) центрі сертифікації, метрології та стандартизації. Усі витрати на його отримання, враховуючи необхідні аналізи (експертизи), оплачує імпортер товару. Ці витрати дозволено відносити на собівартість імпортованої продукції139.
Підставою для митного оформлення товарів (продукції), що підлягають обов'язковій сертифікації, є сертифікат відповідності (або свідоцтво про визнання) товару (продукції) або їхні копії, видані Держстандартом або уповноваженими ним органами сертифікації на конкретну партію товарів (продукції).
У разі відмови уповноваженого органу видати сертифікат відповідності товару (продукції) або свідоцтво про визнання іноземного сертифіката товар (продукція) має бути вивезений за межі України.
Ветеринарний контроль є пропуском через митний кордон України: продуктів тваринного походження, сировини тваринного походження, кормів тваринного та рослинного походження, кормових добавок, штамів мікроорганізмів, засобів захисту тварин, засобів ветеринарної медицини, предметів і матеріалів, що можуть бути носіями збудників інфекційних захворювань тварин, товарів, готових харчових продуктів та ін. вирішується лише після проходження обов'язкового ветеринарного контролю, який проводять фахівці регіональних служб державного ветеринарного контролю. Законодавчу базу ветеринарного контролю становить контроль України "Про ветеринарну медицину"140.
139 Постанова Верховної Ради України "Про впорядкування ввезення (транзиту) на територію України відходів і вторинної сировини" від 17.11.93 ¹ 3612-ХІІ. 140Закон України "Про ветеринарну медецину" від 25.06.92 ¹ 2498-XII.
87
Ввезення, вивезення і транзит вантажів, що підлягають обов'язковому ветеринарному контролю, допускається за наявності документів, передбачених міждержавними угодами, та за умови дотримання вимог ветеринарного контролю. Постанова Кабінету Міністрів України "Про заходи запобігання виникненню небезпечних захворювань тварин" від 30.05.96 ¹ 584 зазначає, що ввезення може здійснюватися лише за умови:
• врахування епізоотичного стану країни-експортера;
• наявності ветеринарного сертифіката країни-експортера;
• обов'язкового проведення державного ветеринарного контролю на кордоні.
Митне оформлення може бути здійснене лише після закінчення ветеринарного контролю.
Фітосанітарний контроль запроваджується з метою охорони території України від проникнення через кордон карантинних та інших небезпечних шкідників, хвороб рослин і бур'янів (карантинні об'єкти), що можуть завдати значних збитків народному господарству України.
Ввезення в Україну підкарантинних матеріалів проводиться за наявності фітосанітарного сертифіката, що видається державними органами з карантину і захисту рослин країни-експортера, карантинного дозволу на імпорт (транзит), що видається Головною державною інспекцією з карантину рослин Мінсільгосппроду України141.
Товари поділяють на такі категорії:
• підконтрольні об'єкти — об'єкти, що належать до категоріїпідкарантинних матеріалів та об'єктів і контролюються фахівцями державної служби з карантину рослин;
• підконтрольні матеріали — матеріали, що належать до категоріїпідкарантинних матеріалів та об'єктів і підлягають карантинному огляду без супроводження фітосанітарними документами;
• підкарантинні матеріали — об'єкти і матеріали, що належать до категорії підкарантинних матеріалів та об'єктів,підлягають фітосанітарному контролю на державному кордоні і супроводжуються фітосанітарними документами.Підконтрольні категорії сертифікації не підлягають, але мусять проходити огляд фахівців фітосанітарної служби в пунктах
Закон України "Про карантин рослин" від 30.06.93 ¹ 3348-XII.
пропуску через державний кордон України. Усі підконтрольні та підкарантинні товари, що надійшли з-за кордону і пройшли фітосанітарний контроль на прикордонному пропускному пункті, підлягають повторному карантинному огляду, а за необхідності і лабораторній експертизі в місці призначення.
Підкарантинні матеріали, що вивозяться за межі України, мають відповідати умовам, передбаченим міжнародними угодами, учасником яких є Україна. Вивезення підкарантинних товарів за межі України провадиться на основі фітосанітарного огляду в супроводі фітосанітарного сертифіката на експорт, форму якого встановлено міжнародною конвенцією ЕОЗРу, що завіряється трикутним штампом і видається на кожну транспортну одиницю.
Таким чином, у разі переміщення через митний кордон матеріалів та об'єктів, що підлягають фітосанітарному контролю, їх митне оформлення може бути закінчене лише після проведення фітосанітарного контролю, свідченням чого є відповідні відмітки на товаросупровідних, товаротранспортних та інших документах.
Екологічний контроль має на меті гарантування екологічної безпеки при ввезенні (транзиті) на територію України небезпечної для здоров'я населення і навколишнього середовища продукції (наприклад, відходів, вторинної сировини142 тощо).
Екологічному контролю143 підлягають: транспортні засоби, у тому числі літаки, судна, військові кораблі; вантажі, що міс-
144 • /^ 141 • • •
тять промислову сировину144 , відходи виробництва145 , хімічні сполуки, брухт16 та ін.
142 Постанова Кабінету Міністрів України "Про здійснення екологічного контролю впунктах пропуску через державний кордон" від 20.03.95 ¹ 198.
143 Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку одержаннядозволу на виробництво, зберігання, транспортування, використання, захоронення, знищення та утилізацію отруйних речовин, у тому числі токсичних промислових відходів, продуктів біотехнології та інших біологічних агентів" від 20.06.95 ¹440.
144Постанова Кабінету Міністрів України "Про впорядкування контролю за транскордонним перевезенням відходів і їх утилізацією / видаленням" від 12.09.97 ¹ 1016.
145 Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку здійсненняекологічного контролю експортних партій брухту чорних і кольорових металів підрозділами державної екологічної інспекції Міністерства охорони навколишньогоприродного середовища та ядерної безпеки" від 02.07.98 ¹ 999.
146 Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Положення про порядок державного контролю за міжнародною передачею товарів військового призначення" від 08.12.97 ¹ 1358.
89
Закон України "Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення "147 містить основні положення та вимоги щодо захисту населення від застосування недоброякісної продукції, і закладає нормативно-правову базу санітарно-гігієнічного контролю в Україні.
Також законодавчо передбачено, що сільськогосподарська продукція, яка ввозиться на митну територію України, підлягає санітарно-епідеміологічному контролю148.
Державний експортний контроль — комплекс дій, який здійснюють державні органи з метою забезпечення контролю за міжнародними передачами озброєння, військової і спеціальної техніки, окремих видів сировини, матеріалів, устаткування і технологій, що можуть бути використані для їх виготовлення, з метою гарантування національної безпеки і виконання Україною міжнародних зобов'язань з нерозповсюдження зброї масового знищення, засобів її доставки та обмеження передач звичайних видів озброєння.
Регулювання експорту, імпорту, транзиту таких видів товарів, як: вибухові речовини, усі види зброї, боєприпаси, військова і спеціальна техніка, військове майно, технології оборонного призначення, здійснюються урядовою комісією, а безпосередню видачу дозволів покладено на Державну службу експортного контролю149.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" виключно уповноваженими України як держави, суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності може здійснюватися експорт та імпорт: озброєнь150, боєприпасів, воєнної техніки151 та спеціальних комплектуючих
147 Закон України "Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччянаселення" від 22.02.94 ¹ 2004-XII.
148 Закон України "Про державне регулювання імпорту сільськогосподарськоїпродукції" від 17.07.97 ¹ 468/97-ВР.
149 Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Положення пропорядок контролю за експортом, імпортом і транзитом товарів, що можуть бутивикористані у створенні хімічної, бактеріологічної (біологічної) та токсичної зброї"від 22.04.97 ¹ 384.
150 Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Положення про порядок контролю за експортом, імпортом та транзитом виробів ракетної техніки, а також обладнання, матеріалів і технологій, що використовуються у створені ракетноїзброї" від 27.07.95 ¹ 563.
151 Постанова Кабінету Міністрів України "Про порядок контролю за експортом, імпортом і транзитом окремих видів виробів, обладнання, програмного забезпеченняі технологій, що можуть використовуватися для створення озброєння, військовоїчи спеціальної техніки" від 22.08.96 ¹ 1005.
90
виробів для їх виробництва152, вибухових речовин, ядерних матеріалів (враховуючи матеріали у вигляді тепловипромі-нюючих зборок)153; технологій, обладнання, установок, спеціальних неядерних матеріалів та пов'язаних з ними послуг, джерел іонізуючого випромінювання; інших видів продукції, технологій та послуг, що нині використовуються при створенні озброєнь та воєнної техніки154 або становлять державну таємницю України; дорогоцінних металів та сплавів, дорогоцінного каміння; наркотичних та психотропних речовин; експорт творів мистецтва та предметів старовини з музейних фондів України.
Державне регулювання експорту, імпорту алкогольних напоїв і тютюнових виробів регламентується Законом України "Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами" від 19.12.95 ¹ 481/95-ВР.
Контроль за переміщенням наркотиків встановлено Законом України "Про обіг в Україні наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів" від 15.02.95 № 60/95-ВР. Імпорт та експорт наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів здійснюється підприємствами за умови отримання в Комітеті з контролю за наркотиками при Міністерстві охорони здоров'я України сертифіката на кожну окрему операцію.
Контроль за експортом брухту та відходів чорних та кольорових металів здійснюється з метою забезпечення вітчизняного виробника сировиною, захисту майнових інтересів держави у процесі провадження підприємницької діяльності, пов'язаної з даною продукцією Постановою Кабінету Міністрів України "Про заходи щодо впорядкування підприємницької діяльності, пов'язаної з брухтом та відходами чор-
Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Положення про порядок контролю за експортом, імпортом і транзитом товарів, що стосуються ядерної діяльності і можуть бути використані в створенні ядерної зброї" від 12.03.96 ¹ 302.
153 Закон України "Про державне оборонне замовлення" від 03.03.99 ¹ 464-XIV; Ука-з Президента України "Про затвердження Положення про Державну службу експортного контролю України" від 14.05.97 ¹ 433/97.
154 Господарський кодекс України від 16.01.03 ¹ 436-ІV, п. 4 ст. 179.
91
них і кольорових металів" від 14.11.97 ¹ 1262 запропоновано обов'язкову перевірку територіальними органами Дер-жкомстандарту України (оригінал експертного висновку), кожної експортної партії брухту та відходів чорних та кольорових металів на відповідність показників брухту тим, що внесено до вантажної митної декларації, зазначено у товаросупровідній документації та специфікації до експортного контракту, вимогам чинних в Україні нормативних документів із стандартизації.
Гемологічний контроль передбачається Законом України "Про державне регулювання видобутку, виробництва і використання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та контроль за операціями з ними" від 18.11.97 ¹ 637/97-ВР. Державний гемологічний центр уповноважений проводити незалежну експертизу та контроль за якістю сировини та виробів із дорогоцінних каменів, дорогоцінних каменів органогенного утворення та напівдорогоцінних каменів і виробів з них.
Внутрішні податки і збори — приховані засоби торгової політики, спрямовані на підвищення внутрішньої ціни імпортного товару і зменшення, завдяки цьому, його конкурентної спроможності на внутрішньому ринку. Податки, якими обкладаються здебільшого імпортні товари, надто різноманітні і можуть бути прямими (ПДВ, акциз, податок на продаж) або побічними (збори за митне оформлення, реєстрацію і виконання інших формальностей, портові збори).
Залежно від предмета обкладення і мети, що переслідується, податки можуть бути експортними й імпортними.
Вартість імпортного товару залежить від ряду параметрів:
• сьогодні товари, що ввозяться на територію України, завинятком випадків, передбачених законодавством, обкладаються податком на додану вартість (ПДВ);
• підакцизні товари обкладаються акцизним збором.Акцизний збір не стягується при реалізації підакцизних товарів, що експортуються за іноземну валюту. Ставки акцизного збору коливаються від 10 до 300 % (до вартості у відпускнихцінах або до митної вартості з врахуванням митних зборів тамита) і залежно від продукції. Ставки внутрішнього акцизу таакцизу на імпортовані товарі не однакові.
92
Акцизним збором, наприклад, обкладаються такі товари: спирт питний та етиловий, лікеро-горілчана продукція, вина та виноматеріали, пиво, коньяк, шоколадні вироби, кава, цукор, тютюнові вироби, відеотехніка, кольорові телевізори, легкові та пасажирські автомобілі, ювелірні вироби з дорогоцінних металів, килимові вироби та ін.
ПДВ та акцизний збір сплачуються в національній валюті України і зараховуються до доходу Державного бюджету України. ПДВ та акцизний збір сплачуються учасниками зовнішньоекономічної діяльності безпосередньо або митними брокерами одночасно зі сплатою інших митних платежів, тобто до або на момент надання вантажної митної декларації до митного оформлення. Товари, за які не були сплачені ПДВ та акцизний збір (для підакцизних товарів), оформленню та пропуску митними органами не підлягають.
Від сплати ПДВ звільняються товари, наведені у Класифікаторі звільнення від сплати ПДВ. Об'єктом обкладання для нарахування акцизного збору на товари, що ввозяться на територію України, є митна вартість товару з урахуванням митних зборів та мита.
В ЄС широко застосовують в якості протекціоністського заходу в аграрному секторі особливий різновид імпортного податку: змінні і імпортні збори.
Політика в рамках державних закупок — прихований засіб торгової політики, що вимагає від державних органів і підприємств купувати певні товари тільки у національних підприємств, навіть незважаючи на те, що ці товари можуть бути дорожчими за імпортні. Найтиповішим поясненням такої політики є вимоги національної безпеки.
Наприклад, американський уряд за законом 1933 р., що отримав назву "Акт "Купуй американське", платив на 12 % більше, а для оборонних товарів — на 50 % більше американським постачальникам порівняно з іноземними. В західноєвропейських країнах, де до недавнього часу засоби зв'язку належали державі, практично не було торгівлі обладнанням зв'язку, оскільки від державних підприємств вимагалося купувати це обладнання тільки у національних виробників.
Вимога про вміст місцевих компонентів — прихований засіб торгової політики держави, яка законодавчо встановлює час-
93
тку в кінцевому продукті, що повинна бути вироблена національним виробником, якщо такий продукт призначається для продажу на внутрішньому ринку.
5.4. Фінансові методи торговельної політики
Стимулювання експорту з метою його форсування в умовах загострення конкурентної боротьби може набувати крайніх форм, спрямованих на придушення конкурентів і витіснення їх з ринку.
Найбільш поширеними фінансовими засобами торгової політики є демпінг, субсидії та кредитування.
Демпінг — засіб фінансової нетарифної торгової політики, що полягає у просуванні товару на зовнішній ринок за нижчими експортними цінами, ніж існуючі в цих країнах.
Демпінг може здійснюватися як за рахунок ресурсів окремого підприємства, що прагне заволодіти зовнішнім ринком, так і за рахунок державних субсидій експортерам.
В комерційній практиці демпінг може набувати таких форм:
• спорадичний демпінг (sporadic dumping) — епізодичний (періодичний, пульсуючий) продаж зайвих запасів товарів назовнішньому ринку за зниженими цінами. Відбувається тоді,коли внутрішні обсяги виробництва товару перевищуютьобсяг внутрішнього ринку і перед підприємством постає дилема — або взагалі не використовувати частину виробничихможливостей і не виробляти товар, або виробити товар іпродати його за нижчими, ніж внутрішня, цінами на зовнішній ринок;
• навмисний демпінг (predatory dumping) — тимчасове навмисне зниження експортних цін з метою витіснення конкурентів з ринку з наступним встановлення монопольнихцін. На практиці це може бути експорт товарів за цінаминижчими за ціни внутрішнього ринку або навіть нижчимиза витрати виробництва;
• постійний демпінг (persistent dumping) — постійний експорт товарів за ціною нижчою за справедливу;
• зворотний демпінг (reverse dumping) — завищення цін наекспорт порівняно з цінами продажу тих самих товарів на
94
внутрішньому ринку. Зустрічається вкрай рідко, зазвичай внаслідок непередбачених різких коливань курсу валют;
• взаємний демпінг (reciprocal dumping) — зустрічна торгівля двох країн одним і тим самим товаром за заниженимицінами. Зустрічається також рідко за умов високої монополізації внутрішнього ринку певного товару в кожнійз країн.
Питання демпінгу та захисту національного товаровиробника в Україні передбачені Законами України "Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту" від 22.12.98 ¹ 330-XIV та "Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну" від 22.12.98 ¹ 332-XIV.
Якщо уряд вважає за необхідне стимулювати експорт національних виробників, він може в тій або іншій формі надавати їм субсидії з бюджету.
Субсидія — грошова виплата, спрямована на підтримку національних виробників та побічну дискримінацію імпорту.
За характером виплат субсидії поділяють на:
• прямі — безпосередні виплати експортеру після проведенняним експортної операції на суму різниці його витрат і отриманого ним прибутку. Прямі субсидії являють собою дотаціївиробнику при його виході на зовнішній ринок. Прикладомпрямого субсидіювання з початку 60-х років є дорогі товарипромислового експорту розвинених країн — кораблі, авіаційна техніка тощо. Однак прямі субсидії забороняютьсяСОТ та їх застосування занадто очевидне для торгових партнерів, що можуть використати відповідні міри;
• побічні — приховане дотаціювання експортерів через надання пільг по сплаті податків, пільгові умови страхування,позики зі ставками нижчими за ринкову, повернення імпортних мит та ін.
Субсидії можуть надавати як виробникам товарів, що конкурують з імпортом, так і виробникам товарів, що експортуються. Для виробників в обох випадках субсидія є негативним податком, оскільки він виплачується урядом, а не віднімається з їх прибутку.
Внутрішня (імпортна) субсидія (domestis subsidy) — найбільш замаскований метод фінансової торгової політики та дискримінації проти імпорту, що передбачає бюджетне фі-
95
нансування виробництва всередині країни товарів, що конкурують з імпортними. Надання таких субсидій веде до збільшення використання товарів-замінників або таких, що заміщають імпортні, бо субсидія означає зменшення видатків виробництва, а отже, і зниження цін. Нерідко уряди не тільки субсидують галузі, що конкурують з імпортом, а й надають субсидії експортерам.
Експортна субсидія (export subsidy) — фінансовий нетариф-ний метод торгової політики, що передбачає бюджетні виплати національним експортерам, що дозволяє продавати товар іноземним покупцям за нижчою ціною, ніж на внутрішньому ринку, і форсувати завдяки цьому експорт. Інакше кажучи, експортна субсидія — це певна сума коштів, яку держава виплачує національним виробникам з метою стимулювання експорту товарів і послуг.
Питання субсидування в Україні регулюється Законом України "Про захист національного товаровиробника від субсидованого імпорту" від 22.12.98, ¹ 331-XIV.
Нерідко приховане субсидування експорту здійснюється через експортне кредитування, що можна розглядати як різновид субсидування.
Експортне кредитування — метод фінансової нетарифної зовнішньоторговельної політики, що передбачає фінансове стимулювання державного розвитку експорту національними підприємствами.
Експортне кредитування може мати форму:
• субсидійованих кредитів національним експортерам —кредитів, що видаються державними банками під ставкувідсотка нижчу за ринкову;
• державних кредитів іноземним імпортерам за обов'язковоїумови закупівлі товарів тільки у підприємств країни, що надала такий кредит, так званий зобов'язаний кредит;
• страхування експортних ризиків національних експортерів, що охоплює комерційні ризики (неспроможність імпортера оплатити постачання) та політичні ризики (неочі-кувані дії уряду, що не дозволять імпортеру виконати своїзобов'язання перед експортером).
Експортні кредити бувають:
• короткостроковими — на термін до 1 року, використову-
96
ються для кредитування експорту споживчих товарів і сировини;
• середньостроковими — на термін від 1 до 5 років, використовуються для кредитування експорту машин та обладнання;
• довгостроковими — на термін понад 5 років, використовуються для кредитування експорту інвестиційних товарів тавеликих проектів.
Експортні кредити інколи розглядають як різновид зовнішньої допомоги іншим державам. Наприклад, по оцінках МВФ, у 1988—1993 рр. обсяг експортних кредитів потроївся і досяг на 1994 р. близько 400 млрд дол. На експортні кредити припадає п'ята частина усього зовнішнього боргу країн з перехідною економікою та країн, що розвиваються. Експортне кредитування сконцентроване у невеликій групі країн: 10 країн одержують 63 % всіх експортних кредитів. Австрія, ФРН та Нідерланди, здійснюють експортне кредитування через приватні компанії. У США в середині 30-х років був спеціально створений Експортно-імпортний банк з метою надання пільгових кредитів американським експортерам і кредитів зарубіжним імпортерам під умову споживання ними американських товарів. Пільгове кредитування забезпечує приблизно 10 % американського експорту і 45 % експорту Японії, Франції і Великобританії. Значною мірою своїм успіхом на міжнародних ринках корпорація "Боїнг" зобов'язана пільговим кредитам Ексім-банку, за рахунок яких іноземні держави купували її літаки. У 1993 р. країни колишнього СРСР стали в сукупності найбільшим одержувачем експортних кредитів у світі — близько 48 % від загального обсягу кредитування, за ними йшли Китай (32 %), Бразилія (22 %), Мексика (21 %). Практично усі двосторонні міжурядові кредити, одержувані Росією від іноземних держав, мають зобов'язаний характер, тобто обумовлені закупівлею певних товарів у країні, що надала їх, і тому можуть розглядатися як форма торгової політики стимулювання експорту. Так, практично усі кредити, отримані від США і Канади у 1970—1980 рр., були пов'язані із закупівлею зерна в цих країнах. Розміри субсидіювання через пільгове кредитування розраховують як різницю між процентною ставкою по пільговому кредиту і поточною ринковою процентною ставкою.
97
У банківській практиці процентні ставки за експортними кредитами зазвичай істотно нижчі за ставки по інших видах кредитів і нерідко є предметом погодження між країнами у рамках картельних угод. Крім того, існують численні засоби стимулювання експорту через експортні кредити, які не підпадають під кількісну оцінку, такі як: перенесення термінів платежів за кредитами на більш пізній період, оплата кредитів у валюті покупця або у формі товарних постачань, державне пільгове страхування експортних кредитів тощо.
РОЗДІЛ 6ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ У ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ
6.1. Загальнонормативне регулювання господарської відповідальності
Суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності несуть відповідальність у видах та формах, передбачених ст. 33 і 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", Господарським кодексом України, Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України "Про затвердження положення про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарювання спеціальних санкцій, передбачених ст. 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", іншими законами та/або зовнішньоекономічними договорами".
У Господарському кодексі України (розд. V — "Відповідальність за порушення у сфері господарювання") питанням відповідальності присвячені глави 24 "Загальна відповідальність учасників господарських відносин", 25 "Відшкодування збитків у сфері господарювання", 26 "Оперативно-господарські санкції", 27 "Адміністративно-господарські санкції" та 28 "Відповідальність суб'єктів господарювання за порушення антимонопольно-конкурентного законодавства". Відповідальність суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності в Україні передбачена Законами України "Про захист національного товаровиробника від демпінгованого імпорту", "Про захист національного товаровиробника від субсидованого імпорту", "Про зовнішньоекономічну діяльність" (у розд. VI (ст. 33 та 37) та іншими нормативно-правовими актами.
Щодо загальних понять господарської відповідальності, то вони вивітлюються у Господарському кодексі України. Зокрема, у ст. 216 "Господарсько-правова відповідальність
99
учасників господарських відносин” зазначено, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених Господарським кодексом України, іншими законами та договором. Законодавець підкреслює, що застосування господарських санкцій має гарантувати захист прав і законних інтересів громадян, організацій та держави, в тому числі відшкодування збитків учасникам господарських відносин, завданих внаслідок правопорушення, та забезпечувати правопорядок у сфері господарювання. Господарсько-правова відповідальність, згідно з Господарським кодексом України, базується на принципах, відповідно до яких:
• потерпіла сторона має право на відшкодування збитків незалежно від того, чи є застереження про це в договорі;
• виробник (продавець), якщо законом передбачена відповідальність, відповідає за недоброякісність продукції незалежно від того, чи є застереження про це в договорі;
• сплата штрафних санкцій за порушення зобов'язання, а також відшкодування збитків не звільняють правопорушникабез згоди другої сторони від виконання прийнятих зобов'язань у натурі;
• у господарському договорі неприпустимі застереження щодо виключення або обмеження відповідальності виробника(продавця) продукції.
Передбачені господарські санкції як правовий засіб відповідальності у сфері господарювання визначаються як заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки. У сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції. Крім зазначених господарських санкцій, до суб'єктів господарювання за порушення ними правил здійснення господарської діяльності застосовуються адміністративно-господарські санкції. Господарські санкції застосовуються у встановленому законом порядку за ініціативою учасників господарських відносин, а адміністративно-господарські сан-
100
кції — уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, господарюючий суб'єкт за порушення господарського зобов'язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов'язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за певних умов здійснення господарської діяльності. Не вважаються такими обставинами, зокрема, порушення зобов'язань контрагентами правопорушника, відсутність на ринку потрібних для виконання зобов'язання товарів, відсутність у боржника необхідних коштів.
У законі (ст. 219 Господарського кодексу України) передбачено межі господарсько-правової відповідальності, зменшення її розміру та звільнення від відповідальності. Зокрема, за невиконання або неналежного виконання господарських зобов'язань чи за порушення правил здійснення господарської діяльності правопорушник відповідає належним йому на праві власності або закріпленим за ним на праві господарського відання чи оперативного управління майном, якщо інше не передбачено законодавством. Засновники суб'єкта господарювання не відповідають за зобов'язаннями цього суб'єкта, крім випадків, передбачених законом або установчими документами про створення цього суб'єкта. Якщо правопорушенню сприяли неправомірні дії (бездіяльність) другої сторони зобов'язання, суд має право зменшити розмір відповідальності або звільнити відповідача від відповідальності. Сторони зобов'язання можуть передбачити певні обставини, які через надзвичайний характер цих обставин є підставою для звільнення їх від господарської відповідальності у випадках порушення зобов'язання через певні обставини, а також порядок засвідчення факту виникнення таких обставин.
101
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Наверх ↑