Тема 03. Лекція.
Подвоєння та подовження приголосних.
Подвоєння приголосних на письмі в українській мові буває внаслідок їх збігу, залежно від значення слова або подовження м’яких приголосних при вимові: роззброєння, віддалений, інновація, ввезти, розрісся, знання, невпинний, туманний, життя, суддя, стаття, колосся.
Тема 03.1. Подвоєння приголосних.
Подвоєння виникає, коли :
· збігаються два однакових приголосних звуки на межі префікса й кореня: віддати, оббити, роззброїти;
· збігаються два однакових приголосних звуки на межі кореня й суфікса: осінній, щоденний, законно, письменник, туманний, прикордонник;
· збігаються два звуки С у дієсловах з часткою –СЯ: розрісся, піднісся;
· збігаються два однакових приголосних звуки на межі складноскорочених слів: міськком, юннат, заввідділом;
· у словах Ганна, ссавець (і похідних), овва, бовваніти, лляний;
· у наголошених прикметникових суфіксах -АНН-, -ЕНН-, якщо вони мають підсилювальне значення, значення інтенсивності, можливості / неможливості дії: здоровенний (дуже великий), силенний (дуже сильний), невблаганний (неможливо вблагати), непримиренний (не можна примиритися), старанний (дуже ретельний) тощо;
· у старослов’янізмах з наголошеними суфіксами -АНН-, ЕНН-: священний, блаженний, огненний, благословенний, окаянний, оглашенно, мерзенний, спасенний, а також у слові божественний.
· в іменниках на –ІСТЬ, які утворені від прикметників з подвоєними приголосними: старанність, невблаганність, божественність, непримиренність, АЛЕ: ретельність (ретельний,) озброєність (озброєний).
Подовження приголосних – це давнє уподібнення при вимові м’яких Д,Т,З,С,Ц,Л,Н, та шиплячих Ж,Ч,Ш після голосного перед наступними Я, Ю, Є. Випадки подовження приголосних маємо:
· в іменниках середнього роду 2 відміни, що закінчуються на –Я: колосся, життя, знання, гілля;
· в іменниках 1 відміни Ілля, стаття, суддя, рілля;
· у прислівниках зрання, спросоння, попідтинню, попідвіконню, навмання;
· в орудному однини іменників жіночого роду 3 відміни: річчю, молоддю, зав’яззю, розкішшю;
· у словах притаманний, захланний, численний;
· у формах дієслова лити: ллю, виллється, переллємо тощо.
· буква Ч при творенні іменників жіночого роду з суфіксом –ИН- від прикметників з суфіксом –ЦЬК-: вінницький – Вінниччина, донецький – Донеччина. АЛЕ: галицький - Галичина (очевидно, від Галич, Галиція)
Подвоєння зберігається при зміні словоформ та в похідних словах: суддя-судді, суддею, суддівський, суддям;, життя-життям, у житті, життю, життєздатний. АЛЕ: стаття –статей, хоч статтями, статті, статтю, статтею. А також знання – знаннями, при знаннях АЛЕ: знань.
Приголосні не подовжуютьcя у вимові й не подвоюються на письмі у таких випадках:
· якщо Д,Т,З,С,Ц,Л,Н, та шиплячі Ж,Ч,Ш стоять не після голосного, а після іншого приголосного: щастя, листя, скатертю, радістю;
· у прикметникових суфіксах (як правило, дієприкметникового походження) -АН-, -ЯН-, -ЕН-, які не наголошені або не містять ознаки перебільшення, інтенсивності, можливості/неможливості дії: жаданий, шалений, скажений, навіжений, бажаний, незрі′вняний тощо;
· у дієприкметникових суфіксах: написаний, продовжений, довгожданий, вихований.
Тема 03.2 Подвоєння приголосних у словах іншомовного походження
У загальних іменниках іншомовного походження, на відміну від російської мови, подвоєння в основному не зберігається: сума, клас, сесія, інтермецо, лібрето, колона, хобі.
Виняток становлять слова:
аннали, білль, бонна, брутто, булла, ванна, вілла, дурра, мадонна, манна, мірра, мотто, мулла, нетто, пенні, тонна, (усього 16 слів).
Подвоєння відбувається у словах іншомовного походження на межі префікса й кореня: апперцепція (перцепція), імміграція (міграція), ірраціональний(раціональний), сюрреалізм (реалізм). (АЛЕ: анотація, еміграція, бо тут префікси А-, Е-).
Подвоєння зберігається у власних назвах та похідних від них загальних : Голландія - голландський, Марокко - марокканець, Бессарабія –бессарабський, Торрічеллі, Діккенс тощо. Але немає подвоєння в іменниках Касабланка, Лісабон, Гавана та ін.
У запозичених власних іменах людей в українській мові букви, як правило, не подвоюються: Сава, Інеса, Іполит, Інокентій, Агнеса, Кирило.
АЛЕ: деякі імена зберігають подвоєння: Аполлінарій, Аполлон, Віссаріон, Геннадій, Алла, Ганна, Белла, Сусанна, Інна, Іванна, Ізабелла, Жанна, Маріанна, Стелла, Віолетта.
Радимо написання власних імен та географічних назв перевіряти за „Орфографічним словником” чи іншими довідниками.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 Наверх ↑