3. Система державного регулювання економіки
Свої економічні функції держава реалізує через систему впливу на соціально-економічні процеси. Ця система включає певні методи і регулятори за допомогою яких здійснюється цей вплив. Виділяють такі методи регулювання й планування соціально-економічного розвитку суспільства.
Регулювання – це система централізованих заходів, які проводить держава з метою утримання економічної системи в даному стані або забезпечення її розвитку на перспективу. Розрізняють короткострокове ( поточне ) й довгострокове регулювання.
Короткострокове регулювання – це комплекс антикризових та антициклічних заходів держави, спрямованих на пом’якшення наслідків економічних криз. Характерною рисою короткострокового регулювання є те, що воно являє собою оперативне реагування на виникнення й розвиток кризових явищ, а тому заздалегідь не планується.
Довгострокове державне регулювання здійснюється у формі економічного програмування. На сьогодні це найбільш розвинута й поширена форма державного втручання в економіку. Програмування, на відміну від короткострокового регулювання, характеризується більшою мірою узгодженості часткової планомірності, властивої окремим господарствам ( фірмам, підприємствам) з макроекономічним регулюванням відтворювальних процесів.
Програмування може буди кон’юнктурним і структурним. Кон’юнктурне програмування спрямоване на регулювання процесу відтворення через маніпулювання господарською кон’юнктурою з метою одночасного досягнення чотирьох макроекономічних показників:
а) стабільності цін;
б) сталих темпів економічного розвитку;
в) повної зайнятості;
г) збалансованості платіжного балансу.
Основу структурного програмування становить кон’юнктурне програмування, доповнене програмами економічного й соціального розвитку. Структурне програмування може бути:
а) частковим;
б) повним.
Часткове програмування спрямоване на регулювання співвідношення між попитом і пропозицією в окремих сферах і галузях економіки.
Повне програмування передбачає зміну співвідношень між різними галузями економіки.
Вищою формою регулятивного впливу з боку держави на соціально-економічні процеси є планування. Планування – це головний інструмент свідомого використання вимог економічних законів з метою встановлення необхідної пропорційності в розвитку суспільного виробництва. Слід розрізняти планомірність і планування.
Планомірність – це об’єктивна необхідність у свідомому, плановому встановленні необхідної пропорційності в процесі функціонування різних елементів економічної системи.
Планування – це свідома діяльність людей, які спираються на знання вимог економічних законів у процесі розробки й реалізації планових завдань розвитку економіки. Слід розрізняти планування індикативне й директивне.
Індикативне ( рекомендаційне ) планування характерне для країн Заходу. Його показники обов’язкові тільки для підприємств державного сектора. Для приватних господарств вони мають лише характер рекомендацій.
Директивне планування полягає в тому, що державні планові органи визначають загальнодержавні потреби, збалансовують їх з наявними ресурсами й за допомогою обов’язкових для виконання завдань забезпечують реалізацію розроблених планів.
У процесі впливу на економічну систему з метою підвищення її ефективності держава застосовує ряд регуляторів:
1) податки;
2) дотації;
3) ціноутворення;
4) кредит;
5) бюджет;
6) планування.
Необхідність й межі використання окремих форм регулювання, а також методів, за допомогою яких вони реалізуються, визначається прийнятою концепцією державного втручання в економіку.
Для того, щоб Україна мала ефективну систему державного регулювання економіки, необхідно:
а) визначити соціально-економічний статус суспільства, яке ми будуємо;
б) концептуально визначити місце держави в економічних процесах.
На жаль, сьогодні ці принципові питання залишаються відкритими, тому й формування державної системи регулювання економіки носить спорадичний характер.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74
75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 Наверх ↑