-Ізотонічний коефіцієнт
Колегативні властивості розчинів неелектролітів (р, tкип, tзам і Росм) лінійно залежать від концентрації розчиненої речовини і не залежать від її хімічної природи. Якщо замість розчинів неелектролітів (цукру, спиртів тощо) візьмемо розчини кислот, основ або солей такої самої концентрації, то для останніх спостерігаються істотні відхилення від законів Рауля і Вант-Гоффа.
Для оцінки міри відхилення від ідеальних систем Я.Г.Вант-Гофф запропонував ввести так званий поправковий, або ізотонічний коефіцієнт і, який є відношенням відповідних експериментальних значень величин, р, tкип, tзам і Росм до теоретично обчислених:
Співвідношення показують, у скільки разів експериментальні значення осмотичного тиску, зниження температури замерзання та інших величин більші за відповідні теоретично обчислені за рівняннями Рауля і Вант-Гоффа, якщо концентрації розчинів однакові. Експериментально доведено, що ізотонічний коефіціент і для розчинів кислот, основ і солей, як правило, більший за одиницю і залежить від концентрації розчину. Із зменшенням концентрації розчину він збільшується і наближається до цілих чисел 2, 3 і 4. Для найпростіших електролітів (КСl, КОН, НСl та ін.) 2 > і > 1, для більш складних (К2SО4, МgСl2) 3 > і > 2.
Оскільки величини Р, t і Росм є функцією числа частинок розчиненої речовини, то відхилення розчинів електролітів від законів, що описують поведінку розчинів неелектролітів, зумовлене збільшенням концентрації частинок у розчині електроліта. Крім того, при вивченні водних розчинів електролітів встановлено, що вони добре проводили електричний струм. Щоб пояснити ці факти, шведський фізикохімік С.Арреніус (1887р.) запропонував гіпотезу, згідно з якою у розчині молекули речовин-електролітів розпадаються на іони не під дією електричного струму, а в процесі розчинення. Завдяки систематичному дослідженню розчинів електролітів (С.Арреніус, Я.Г.Вант-Гофф, В.Оствальд) на основі цієї гіпотези було створено теорію електролітичної дисоціації.
Теорія електролітичної дисоціації
В основі теорії електролітичної дисоціації лежать такі положення:
1) розчинення електроліту супроводиться повним або частковим розкладом його молекул на іони;
2) процес розкладу молекул електроліту на іони під впливом полярних молекул води називають електролітичною дисиціацією, яка включає в себе гідратацію, іонізацію і власне дисоціацію;
3) електролітична дисоціація є оборотним процесом і кількісно характеризується ступенем α і константою К;
4) більшість реакцій у водних розчинах електролітів є реакціями між іонами;
5) розчини сильних електролітів внаслідок високої концентрації іонів мають певні особливості.
Внаслідок утворення іонів розчини багатьох речовин, які називаються електролітами (солі, кислоти, основи), проводять електричний струм. Те саме можна сказати і про розплави солей (наприклад, КСl, NаСl, СаСl2), основ (КОН, NаОН) і деяких кислот. При дисоціації утворюються позитивно і негативно заряджені іони, які відповідно називають катіонами і аніонами. Наявність у розчині іонів, які безперервно рухаються, зумовлює електропровідність розчинів електролітів.
Основоположники теорії електролітичної дисоціації стверджували, що розчинена речовина і розчинник не взаємодіють. При цьому розчинник розглядався як індиферентне середовище, а процес розкладу молекул електроліту на іони – як фізичний процес.
Гідратна (хімічна) теорія розчинів Менделєєва, яка стверджувала, що розчинена речовина обов'язково вступає у хімічну взаємодію з молекулами розчинника, дала змогу російському фізико-хіміку І.О.Каблукову об'єднати фізичну і хімічну теорії розчинів (1891 р.).
За О.І.Каблуковим, іони утворюють з водою нестійкі сполуки – гідратовані іони. Отже, з одного боку, при розчиненні електролітів розщеплюються їхні молекули на іони, а з другого – іони взаємодіють з молекулами води (розчинника). При цьому обидва процеси – дисоціація і гідратація (або сольватація) — відбуваються одночасно. На рис. 1 і 2 наведені схеми розчинення іонного кристала і дисоціації полярної молекули у полярному розчиннику. Як видно з цих схем, внаслідок іон-дипольної (рис.1) або диполь-дипольної взаємодії (рис.2) між іоном або полярною молекулою електроліту і диполями розчинника утворюються сольватовані іони. Для сполуки К+А– з типовим іонним зв'язком процес розчинення можна записати так:
У розчині іони оточені певною кількістю дипольних молекул розчинника, які разом з іонами беруть участь у тепловому русі як єдина система.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74
75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 Наверх ↑