-КОРОТКИЙ ЗМІСТ
Характерною ознакою хімічних перетворень є зміна внутрішньої енергії реагуючих речовин і енергії системи в цілому.
Енергетичні ефекти реакцій вивчає розділ хімії, що має назву термохімії. У термохімії розрізняють два види хімічних реакцій. Реакції, які супроводяться виділенням теплоти, називаються екзотермічними, а реакції, які супроводяться поглинанням теплоти – ендотермічними.
Внутрішня енергія U – це повна енергія системи (за винятком потенціальної та кінетичної енергій системи в цілому), яка складається з енергії руху молекул, енергії міжмолекулярного зв’язку, енергії руху атомів у молекулі тощо.
Ентальпія Н (Н) – це термодинамічна функція, що визначає енергію, необхідну для приведення даної системи в даний стан і при цьому враховує зміну внутрішньої енергіі системи і її роботу. Позитивна величина зміни ентальпії Н відповідає поглинанню теплоти системою. Негативна зміна ентальпії відповідає виділенню теплоти.
Термохімічними рівняннями називають таку форму запису реакцій, в яких одночасно з хімічними символами зазначений також тепловий ефект реакції. З термохімічними рівняннями можна проводити всі операції, як з алгебричними, тобто віднімати, додавати одне до одного, множити або ділити члени рівняння на те саме число, міняти знаки і переводити члени з однієї частини в другу.
Закон Гесса: сумарний тепловий ефект ряду послідовних хімічних реакцій дорівнює сумарному тепловому ефекту будь-якого іншого ряду реакцій з тими самими початковими і кінцевими продуктами реакції.
Тепловий ефект реакції утворення одного моля будь-якої сполуки з простих речовин називають теплотою (ентальпією) утворення. Теплоти утворення сполук, виміряні за стандартних умов, називають стандартними і позначають (Н0298)утв. Виходячи з теплот утворення, можна розрахувати тепловий ефект будь-якої хімічної реакції.
Утворення молекул простих чи складних речовин з атомів супроводиться виділенням енергії, яка називається енергією утворення. Вона дорівнює енергії дисоціації молекул (з протилежним знаком), тобто тепловому ефекту розщеплення речовини на вільні атоми, яка дозволяє розрахувати енергію хімічного зв’язку. Енергія хімічного зв’язку дає змогу порівняти міцність зв’язків одних атомів з іншими, а також оцінити енергію утворення молекул з вільних атомів.
Для кількісної оцінки відносної ймовїрностї двох станів системи, або для оцінки ступеня невпорядкованості, введено термодинамічну функцію – ентропію S. Ентропія є дуже важливою функцією для розуміння перебігу хімічних реакцій, що дає змогу передбачати, які процеси можуть здійснюватись самовільно, а які – ні. Ентропія також дає змогу робити висновок про напрямок можливих перетворень і контролювати їх.
На перебіг хімічного процесу можуть впливати два фактори: ентальпійний і ентропійний. Самовільному перебігу процесу сприяє зменшення ентальпії системи, тобто від’ємне значення Н. Для хімічних перетворень це, як правило, означає утворення більш складних частинок з менш складних. Крім того, самовільний перебіг процесу характеризується збільшенням ентропії, або додатним значенням S. Додатна величина S свідчить про тенденцію частинок до подрібнення. Як видно, ентальпійний і ентропійний фактори мають протилежний характер.
Взагалі можливості перебігу хімічного процесу визначаються енергією Гіббса G0 = Н0 – ТS0
Характер зміни енергії Гіббса дає змогу зробити висновки про принципову можливість або неможливість реакції. Реакція можлива і відбувається самовільно тільки тоді, коли під час реакції енергія Гіббса зменшується (G0 0).
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74
75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 Наверх ↑