8.2. Електропровідні, санітарно-хімічні та токсикологічні властивості взуття

В останні роки різко зросло використання для одягу і взуття, синтетичних матеріалів, що вимагає більш детального вивчення виникнення статичної електрики і її впливу на стопу і загальний стан людини. Вченими встановлено, що при терті стопи об устілку і підошви об опору на всіх поверхнях, які труться, виникають і накопичуються заряди статичної електрики, величина і знак яких залежать від хімічної природи і вологості матеріалів, а також від інтенсивності їх взаємодії. На поверхнях при терті виникають заряди до 3000 В/см (за санітарною нормою 200 В/см). При носінні одягу та взуття, наелектризованих більше як на 200 В/см, у людей порушується діяльність різних органів.

В одязі та взутті з натуральних матеріалів їх електризація незначна через наявність в них вологи та швидкого стікання зарядів. Такі матеріали заряджаються позитивно, а шкіра людини – негативно.

За даними вчених, електризація матеріалів викликає накопичення на їх поверхні пилу та бактерій. Більшість бактерій несе негативний заряд, тому позитивно заряджені матеріали значною мірою заражаються бактеріями.

Виходячи з цього, для взуття слід використовувати такі матеріали, які б забезпечували стікання зарядів статичної електрики або мали невелику величину негативного заряду. Доцільно поряд з матеріалами, які сильно електризуються, використовувати електро­провідні матеріали, які здатні екранізувати заряди, що утворюються.

Конструкція взуття повинна зменшувати амплітуду і тертя стопи об устілку і підкладку. З цією метою у взутті використовують формовану устілку, підкладкові матеріали з гладкою поверхнею тощо.

Дослідження санітарно-хімічних та санітарно-токсико­логічних властивостей показали, що серед полімерних матеріалів, які використовуються для взуття, є достатньо хімічно стабільні (поліамідні, поліефірні тощо) та з нестабільною санітарно-гігієнічною характеристикою (полівінілхлоридні, полістирольні, пінополіуретанові, на основі спіненого латексу тощо).

Міграція хімічних з’єднань в навколишнє середовище з хімічно нестабільних матеріалів вказує на потенційну небезпечність використання їх у взутті, особливо в умовах жаркого клімату, де під впливом високих температур повітря і ґрунту та інтенсивної сонячної радіації можуть підсилюватись процеси деструкції і старіння полімерних матеріалів з виділенням значної кількості токсичних речовин.

Досліди показали також, що деякі матеріали мають шкіроподразнюючу дію, викликають дерматити і негативно впливають на організм людини в цілому. Ця дія може викликати зміну складу крові, білкових фракцій сироватки крові та інші захворювання внутрішніх органів.

Тому при конструюванні взуття треба мати це на увазі і підбирати такі матеріали, які б забезпечували нормальний мікроклімат стопі і її функціонування.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37  Наверх ↑