4.3 Деталі шкіргалантерейних виробів

Деталі шкіргалантерейних виробів мають певне призначення, форму і розміри. Їх поділяють на зовнішні, внутрішні і проміжні.

Зовнішні – такі, що знаходяться з зовнішнього боку виробу. Вони дуже різноманітні. На них великий вплив справляє мода. Зовнішні деталі поділяються на основні і додаткові.

До зовнішніх основних деталей відносяться деталі, які утворюють корпус з передньою, задньою, нижньою та боковими частинами і визначають його розміри і форму (рис. 4.6). Це стінки, фальди, дно, клинчики або ботан, клапан. Корпус сумки може створюватись цілим полотном, яке в конструктивному поєднанні складає передню, задню, бокові і нижню частини сумки.

 

Рис. 4.6 – Корпус сумки: а – з дна і двох стінок; б – з клинчиків і двох стінок; в – з цілого полотна і двох клинчиків; г – з цілого полотна

Стінки – деталі, які створюють корпус виробу з переднього і заднього боків. Звідси – передня і задня стінки. Частиною стінки можуть бути фальди та кокетка.

Фальди – це деталі, які дозволяють збільшити об’єм виробу у верхній частині. До них прикріплюють застібку-блискавку або рамковий замок.

Дно – основна деталь, яка знаходиться між стінками і створює корпус виробу в нижній його частині. Розміри його залежать від довжини і ширини виробу.

Клинчик – деталь, яка утворює бокові частини сумки. Ширина його у верхній частині визначає величину розкривання сумки. Конструкція клинчиків дуже різноманітна (рис. 4.7): простий (а), з боковинкою (б), одно-, дво- і багатоскладковий (в), з бантовою складкою (г) для сумок типу баул.

 

Рис. 4.7 – Конструкції клинчиків

Ботан (рис. 4.8) – деталь, яка в конструктивній єдності утворює бокові і нижню частини (нижній ботан), бокові і верхню частини (верхній ботан), бокові, нижню і верхню частини виробу (круговий ботан), дво- або багатоскладковий ботан. Ботан після з’єднання зі стінками утворює корпус виробу.

 

Рис. 4.8 – Конструкції ботанів: а – нижній; б – верхній; в – круговий; г – двоскладковий

Клапан – деталь, яка призначена для закривання корпусу сумки. Він дуже різноманітний за формою і розмірами (рис. 4.9).

 

Рис. 4.9 – Форми і конструкції клапанів: а – овальний; б – прямокутний; в – фігурний

До додаткових зовнішніх деталей відносять деталі, які не утворюють корпус виробу і призначені для допоміжних цілей. Додаткові деталі постійно змінюються, мають нові форми і розміри і не завжди мають конкретну назву. У зв’язку з цим деталі краще розподіляти залежно від їх призначення.

Деталі – елементи закривання сумок, кишень та ін. (рис. 4.10). Клапан для закривання зовнішніх і внутрішніх кишень, перегородок, горт, запряжник (а), цупфер (б), ремені (в).

 

Рис. 4.10 – Додаткові зовнішні деталі: а – горт і запряжник; б – цупфер; в – ремені; г – ручки; д – ручкоутримувачі; е – зовнішні кишені; є – декоративні деталі до сумок

Деталі для носіння сумки – ручки. Можуть бути знімними, розсувними, м’якими, жорсткими, об’ємними і у вигляді ременя, петлі, шнура (рис. 4.10, г).

Деталі для прикріплення ручок до сумок – ручкоутримувачі різних видів: петлі, накладки, хомутики (рис. 4.10, д).

Деталі для розміщення у виробі різних дрібних предметів: зовнішні прорізні, накладні відкриті і закриті кишені, які розміщені на стінках, клинчиках, підвісні гаманці (рис. 4.10, е).

Деталі для скріплення основних деталей та оздоблення – кедер, оплітка, окантовка, обтяжка рамкового замка та ін.

Деталі для прикрашання виробу – накладки, банти, ріжки та ін (рис. 4.10, є).

Внутрішні деталі – ті, які знаходяться всередині виробу – підкладка, внутрішні кишені, перегородки. Підкладка може складатися з декількох деталей або бути суцільною. Внутрішні кишені можуть бути накладними, прорізними, з клапаном, на резинці, на застібці-“блискавці”, відкритими (рис. 4.11, а).

 

Рис. 4.11 – Внутрішні деталі: а – внутрішні кишені; б – середник; в – звичайна перегородка; г – перегородка-кишеня

Перегородки, перегородки-кишені, середники для поділу внутрішньої частини сумки на відділення (рис. 4.11, б, в, г). Пере­городки-кишені можуть бути відкритими, закритими на клапан, “блискавку”, цупфер, кнопку. Середник – це перегородка-кишеня, яка закривається на рамковий замок.

Проміжні деталі – такі, які розташовані між зовнішніми та внутрішніми деталями. Вони поділяються на жорсткі і м’які. Жорсткі застосовуються для надання жорсткості конструкції виробу. Вони можуть бути з картону, вініпласту або щільного паперу. М’які проміжні деталі – такі, які застосовуються для ущільнення конструкції і надання їй випуклої поверхні. Вони можуть виготовлятися з поролону, вати, ватину, нетканих матеріалів та ін.

Крім цього використовують інші проміжні деталі (з кар­тону, паперу), які призначені для збільшення міцності кріплення фурнітури та інших деталей.

Деталі портфелів та ранців такі ж як і в сумках, тільки виріз­няються розмірами та формою. Так, клинчик в портфелі, як правило, багатоскладковий. Ширше застосовуються перегородки, кишені.

Для чемодана характерними деталями є корпус та кришка, ботан різної конструкції, ручки, ручкоутримувачі, деталі для закривання чемоданів. Зовнішні деталі чемодана – стінка корпуса, стінка кришки, ботан корпуса, ботан кришки, бокова стінка, дно. Додаткові зовнішні деталі – малий клапан, горт, стяжний ремінь, ручкоутримувач, ручки.

До внутрішніх деталей чемодана відносяться: перегородки, перегородка-кишеня, внутрішній стяжний ремінь, кришкотримач, кишеня, фланець, шарнір, підкладка. Проміжні деталі – деталі для підсилення конструкції і надання їй жорсткості, прокладки, деталі для технологічних цілей.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37  Наверх ↑