4.2 Класифікація шкіргалантерейних виробів
Сучасні побутові шкіргалантерейні вироби дуже різноманітні. Їх можна розподілити за такими ознаками: призначенням, видом, статевою ознакою, розмірами, формою виробу і деталей, ступенем жорсткості, способом закривання, матеріалом, методом і способом виготовлення.
За призначенням шкіргалантерейні вироби поділяються на: вироби для носіння і зберігання різних предметів; рукавички і рукавиці; ремені.
Для носіння і зберігання предметів випускають різні вироби відносно довільної форми і розмірів та вироби, розміри яких пов’язані з розмірами і формою предметів, для яких вони призначені. Основними видами таких виробів є сумки, портфелі, ранці, чемодани, футляри тощо (рис. 4.5).
Рис. 4.5 – Види шкіргалантерейних виробів: а – сумки; б – портфелі; в – чемодани; г – бумажники, портмоне
За статевою ознакою шкіргалантерейні вироби поділяються на жіночі, чоловічі, молодіжні, дитячі.
За розмірами і формою деталей – довільних розмірів, розміри пов’язані з розмірами предметів, для яких вони призначені; розміри, які визначаються антропометричними вимірами кисті та ін. Аналогічно поділяються шкіргалантерейні вироби і за формою деталей. За ступенем жорсткості вироби бувають м’якої конструкції, напівжорсткої і жорсткої. За способом закривання – на рамковому замку, з клапаном, на застібці-“блискавці”, відкриті, з пластинами та ін. За способом виготовлення – виворітні і невиворітні. За методом кріплення деталей – нитковий, клейовий, з допомогою заклепок, зварний, обплетенням. За матеріалами – з натуральної, синтетичної або штучної шкіри, текстильних матеріалів, плівки, комбіновані.
Найбільш поширеним видом шкіргалантерейних виробів є сумки, тому більш детально зупинимось на їх конструктивних особливостях.
Сумки побутові поділяються на чоловічі, жіночі, молодіжні (для дівчат та юнаків), дитячі. За призначенням чоловічі сумки поділяються на повсякденні, дорожні, спортивні; жіночі – повсякденні, вихідні (офіційні і театральні), дорожні, спортивні, господарські; молодіжні для дівчат – повсякденні, вихідні, спортивні; для юнаків – повсякденні і спортивні; дитячі – повсякденні для дівчаток (від 3 до 6 років; від 7 до 11 років; від 12 до 15 років), спортивні.
Сумки можуть мати корпус м’якої, напівжорсткої та жорсткої конструкції. Жорсткість створюється за рахунок проміжних деталей, які виготовляються з жорстких матеріалів.
Спосіб закриття сумок є однією з ознак, яка впливає на наявність, форму і розміри деталей і в цілому виробу.
Сумки можуть закриватися рамковим замком, клапаном, застібкою-“блискавкою” або можуть бути відкритими. В рамкових замках матеріал деталей корпусу можна заправляти знизу, збоку або зверху (залежно від розміщення паза в замку). У відкритих сумках верхня частина може бути відкрита повністю або частково закрита з допомогою малого клапана, шворки (шнурка), кнопки та ін. Ручки в таких сумках прикріплюють до стінок або клинчиків.
За розмірами і формою сумки і деталі, з яких вони складаються, дуже різноманітні.
Матеріали, з яких виготовляють сумки, поділяються на основні і допоміжні. Основні – це ті, з яких виготовляють деталі або вироби в цілому. До них відносяться матеріали, з яких виготовляють зовнішні, внутрішні і проміжні деталі. Допоміжні – це такі, які призначені для з’єднання основних деталей – нитки, клеї, заклепки тощо.
До основних матеріалів, крім тих, які перераховані раніше, відносяться: текстильні підкладкові матеріали, плівка; для проміжних деталей – картон, папір, вініпласт, пінополіуретан (поролон), ватин, неткані матеріали. При виконанні деяких оздоблювальних операцій використовують бавовняну тасьму, шнур, клейку стрічку. При виконанні технологічних операцій використовують кедер, окантовку, жилки і смужки для обплетення деталей.
Портфелі і ранці призначені для збереження і носіння ділових паперів, книжок та шкільно-письмового приладдя. Для них характерні ті ж конструктивні ознаки, що й для сумок, але є й певні особливості. Наприклад, вони можуть закриватися з допомогою клапана або пластини. Найбільше розповсюджені з клапаном. Ця деталь може бути відокремленою або суцільновикроєною. Різновидом клапана є вкорочений клапан, який створюється продовженням передньої і задньої стінок, що заходять одна на одну.
Пластина для закривання портфелів може з’єднуватися внапуск або устик. Обтяжка пластин може бути виконана самостійно або пристрочуватись до стінок або стінок і клинчиків, а також може бути суцільнокроєна з деталями корпуса – фальдою або полотном.
Розміри і габарити портфелів і ранців залежать від антропометричних даних фігури людини і розмірів предметів, що до них вкладаються. Вони повинні забезпечити об’єм, необхідний для розміщення книжок, ділових паперів.
Портфелі за призначенням поділяють на ділові, дорожні і учнівські; за статевою ознакою – чоловічі і жіночі.
Чемодани бувають жорсткої і напівжорсткої конструкції. Конструктивною особливістю є те, що їх корпус і кришка мають прямокутний силует, а також об’ємну форму, яку одержують деформацією матеріалу, з’єднанням окремих деталей в плоскому вигляді і комбінуванням цих способів.
Способи закривання чемоданів враховують не тільки замикаючий пристрій (защіпку), але і спосіб закривання корпуса кришкою – устик або внапуск.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 Наверх ↑