7.4. Біотехнічні та естетичні питання
проектування взуттєвих колодок
У цьому параграфі розглянемо деякі положення, які треба враховувати при проектуванні колодок, оскільки безпосередньо процес розробки креслень контурів колодки як геометричного тіла вивчається в дисципліні “Проектування технологічної оснастки”.
Як будь-яке об’ємне тіло, взуттєва колодка в абстрактному геометричному відношенні являє собою систему криволінійних і плоских граней, яку потрібно розглядати, як згадувалось раніше, з двох позицій. По-перше, вона повинна відтворювати форморозміри стопи і відповідати всім вимогам, які пред’являються до взуття різного призначення. По-друге, як технологічна оснастка, вона повинна сприяти запровадженню новітніх технологій виробництва взуття і прогресивного устаткування.
Процес проектування внутрішньої форми взуття включає в себе різні види проектної і конструкторської діяльності інженера-конструктора, пов’язаної зі створенням нового виробу – взуттєвої колодки, яка повинна відповідати функціональним, конструктивно-технологічним і естетичним вимогам.
Функціональні і естетичні вимоги до внутрішньої форми взуття визначаються його призначенням – забезпечення нормального функціонування стопи, її комфорту і естетичного вигляду.
З функціональних властивостей при розробці колодки в першу чергу необхідно враховувати ергономічні показники. Внутрішня форма взуття повинна бути зручною (раціональною), тобто відповідати форморозмірам стопи і не перешкоджати її нормальному функціонуванню і розвитку.
Взуттєва колодка не є точною копією стопи, а представляє її стилізоване відображення, яке має певне естетичне направлення. Форма колодки повинна відповідати моді. При створенні моделі колодки конструктор повинен надавати перевагу анатомо-фізіологічним вимогам або знаходити компромісні вирішення модного напрямку, але з обов’язковим пріоритетом раціональності.
Проектування внутрішньої форми взуття різноманітне і складне. Антропометричні дані про форморозміри стопи з врахуванням її фізіології і біомеханіки необхідно перетворити в параметри колодки і на їх основі визначити контури криволінійних поверхонь колодки. Цей процес досить складний і називається моделюванням.
Зазвичай моделювання еталона (моделі) колодки виконують вручну з куска деревини простими різальними інструментами за шаблонами поздовжньо-осьового перерізу, розгортки поверхні сліду і двох-трьох поперечних перерізів. Контур розгортки сліду регламентується декількома розмірами по ширині, і при побудові доводиться викреслювати лекальні криві, які з’єднують точки, що контролюються. Цілком очевидно, що у такому випадку форма і розміри шаблонів на всіх ділянках, крім цих точок, повністю залежать від кваліфікації модельєра, його практичного досвіду. Обробляючи, практично, поверхню колодки на око, модельєр вносить в її форму суб’єктивні елементи. При такому способі моделювання відсутні закономірності зміни параметрів між перерізами, а це свідчить про недосконалість способів задання складної просторової форми взуттєвої колодки.
Внаслідок недостатнього задання і контролю просторової форми колодки, суб’єктивності відтворення форми окремих ділянок, поверхні і їх спряження мають випадковий і незакономірний характер. Все це обмежує застосування устаткування автоматичної і напівавтоматичної дії, ускладнює використання точних методів виготовлення взуття (лиття і гарячої вулканізації), вимагає збільшення різних припусків.
Примітивність і громіздкість графічного зображення взуттєвої колодки викликали необхідність створення методу, який при використанні мінімальної кількості параметрів дозволяв би досить точно зобразити як окремі контури колодки, так і її поверхні в цілому. Такий спосіб запропонований В.О. Фукіним та його учнями і полягає у створенні машинного проектування еталонів взуттєвих колодок як частини системи проектування взуття в автоматизованому режимі.
Контрольні запитання
1. За якими ознаками класифікуються взуттєві колодки?
2. Що таке індекс колодки, з чого він складається?
3. Як змінюються колодки за розмірами в серії?
4. З якою метою необхідно стандартизувати та уніфікувати деякі розміри колодки?
5. Які вихідні дані необхідно мати для розробки моделі колодки?
6. Недоліки існуючих способів моделювання колодок.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 Наверх ↑