52. Перспективи та напрямки реформування пенсійної системи в Україні.
Пенсійна система України – сукупність створених в Україні правових, економічних і організаційних інститутів і норм,метою яких є надання громадянам матеріального забезпечення у вигляді пенсії. Пенсійний фонд України (ПФУ) – центральний орган виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України.
Він був створений 21 грудня 1990 року як Українське республіканське відділення Пенсійного фонду СРСР. Саме в січні 1992 року його було перетворено у Пенсійний фонд України і відтоді він почав діяти як незалежна фінансова структура. Пенсійне забезпечення регулюється 28 законами. На нашу думку, можна виділити два основних: Закон України “Про недержавне пенсійне забезпечення” і Закон України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Згідно з Законом України “Про недержавне пенсійне забезпечення”:
Система недержавного пенсійного забезпечення – це складова частина системи накопичувального пенсійного забезпечення, яка ґрунтується на засадах добровільної участі фізичних та юридичних осіб, крім випадків,передбачених законами, у формуванні пенсійних накопичень з метою отримання учасниками недержавного пенсійного забезпечення додаткових до загальнообов’язкового державного пенсійного страхування пенсійних виплат.
На даний час вона складається з першого рівня(солідарної системи загальнообов’язкового пенсійного страхування), другого рівня (накопичувальної системи загальнообов’язкового пенсійного страхування) і третього рівня (системи добровільних пенсійних заощаджень). Усі три рівні активно реформуються. Проте, останніми роками процес загальмувався: реформування першого рівня досі не завершено, другий рівень досі не введено, третій рівень дуже повільно розвивається за відсутності другого і без державної підтримки.
Перший рівень – солідарна система – є обов’язковою і передбачає призначення пенсій з урахуванням страхового стажу і суми заробітної плати. Управляє цим рівнем Пенсійний фонд України. У солідарній системі задіяні практично усі громадяни, незалежно від віку і їх бажання. Розмір середньої пенсії в першому рівні пенсійної системи України щороку зростає. Тим не менш, враховуючи темп інфляції, реальний розмір пенсії зростає значно повільніше, ніж номінальний.
Другий рівень – загальнообов’язкова накопичувальна система, заснована на обов’язкових пенсійних накопиченнях. Цей рівень здійснює розподільчу функцію. В Україні другий рівень пенсійної системи планувалось ввести з 2007 року, проте це й досі не зроблено.
Третій рівень – добровільна недержавна система пенсійного забезпечення – це приватне страхуванняпенсій через добровільне залучення коштів громадян і організацій у недержавні пенсійні фонди (НПФ), страхові компанії і банківські установи. Наразі третій рівень повільно розвивається і обсяг пенсійних виплат, що здійснює НПФ є ще невеликим. Позитивною рисою НПФ є те, що навіть в умовах кризи вони здійснювали пенсійні виплати вчасно і в повному обсязі. Аналізуючи функціонування пенсійної системи України, необхідно враховувати світовий досвід. Розглянемо пенсійні системи найбільш розвинутих країн світу: Франції, Німеччини, Англії та Росії. В Німеччині виконується принцип солідарності поколінь (тобто робітники фактично оплачують пенсії сучасним пенсіонерам, очікуючи, що їх пенсії оплатять наступні покоління). Пенсійна система трирівнева:обов’язкове державне пенсійне забезпечення (до них люди відкладають 10 % від заробітної плати на протязі всієї трудової діяльності, а держава вкладає 20 % дотацій), пенсійне страхування на підприємствах, приватні фонди страхування (в них беруть участь лише 10 % пенсіонерів). Трудова база відрахування до пенсійних фондів 5-35 років. Пенсійний вік для чоловіків –65 років, для жінок – 60 років. Середня пенсія становить 70 % від заробітної плати (для чоловіків – 950 євро, для жінок – 500 євро). Пенсію отримує і той, хто працював лише 5 років (300 євро), а той, хто не має і 3 років стажу пенсію не отримує взагалі.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 Наверх ↑