3. Функції та роль державних фінансів.
Традиційно фінанси виконують дві функції: 1) розподільчу; 2) контрольну.
Розподільча функція — основна для фінансів. Проявляється в процесі розподілу ВВП та національного доходу шляхом утворення фондів грошових коштів і використання їх за цільовим призначенням. У процесі розподілу вартості ВВП і НД беруть участь держава, юридичні особи та домогосподарства. Механізм дії розподільчої функції фінансів вміщує: Первинний розподіл — розподіл вартості ВВП, доходів підприємств і формування первинних доходів суб'єктів, зайнятих у створенні ВВП. До первинних доходів належать: 1) зарплата — для фізичних осіб; 2) прибуток — для юридичних осіб; 3) надходження від державних послуг, використання державних ресурсів — для держави.
Перерозподіл — полягає у створенні і використанні вторинних доходів (централізованих фондів) за рахунок розподіленої вартості.
Його необхідність пов'язується із: — утриманням невиробничої сфери; — забезпеченням держави грошовими коштами для виконання нею своїх функцій.
До вторинних доходів належать: 1) загальнодержавні доходи (бюджет, цільові державні фонди, відомчі фонди міністерств і відомств; 2) корпоративні доходи (фонди підприємств). Вторинний розподіл — другий етап перерозподілу в частині формування доходів фізичних осіб, зайнятих у бюджетній (невиробничій) сфері.
У результаті розподілу (первинного і вторинного) та перерозподілу створеної вартості в усіх власників, груп населення утворюються кінцеві доходи, з використанням яких пов'язана заключна стадія руху НД і відтворювального процесу — його споживання.
Контрольна функція — породжена розподільчою природою фінансів:
1) відображає властиві фінансам ознаки, які полягають у їх здатності сигналізувати про проходження розподільчого процесу, тобто виступати інструментом перевірки правильності утворення, розподілу і використання фондів грошових коштів у процесі господарювання; 2) охоплює всі сторони діяльності суспільства і суб'єктів економіки;
3) знаходить свій прояв у фінансовому контролі, який є одним із найдієвіших видів контролю.
Фінансовий контроль здійснюють відповідні фінансові органи (інституції), до яких в Україні належать Міністерство фінансів, Державне казначейство, Державна контрольно-ревізійна служба, Державна податкова служба та інші.
У ринковій економіці, поряд з названими функціями, виділяють ще такі:
— функцію формування фондів грошових коштів;
— функцію використання фондів грошових коштів;
— функцію відтворення;
— функцію стимулювання.
Разом з тим, вказані функції мають розподільчі ознаки, а тому їх можна об'єднати в цілісну розподільчу функцію
Головне призначення державних фінансів – через різноманітні фінансові інституції успішному економічному і соціальному розвитку держави забезпеченою прав і свобод людини. Досягають цього через методи і форми мобілізації фінансових ресурсів у розпорядження держави та виконання їх на розвитку економіки, забезпечення соціальних гарантій населенню, утримання армії, органів усіх ланок влади.
Держава будує свою фінансову політику, головним завданням якої є пошук оптимальної моделі перерозподілу фінансових ресурсів з метою прискорення зростання матеріально виробництва і добробуту населення. Для побудови такої моделі потрібно визначити рівень втручання державу у господарську діяльність виробничих структур і рівень зобов’язань держави з соціального забезпечення своїх громадян. Від цих факторів залежить, яка частка валового національно продукту має зосереджуватися у фінансових інституціях, створюваних державою. Висока частка централізації фінансових ресурсів призводить до негативних наслідків, оскільки централізовано важко здійснювати раціональний розвиток і забезпечити ефективне використання їх. Потрібна також оптимізація перерозподілу фінансових ресурсів, що знаходиться в розпорядження населення.
Перерозподільні процеси, що здійснюються за допомогою державних фінансів
– це явища макрорівня про те роль державних фінансів виявляється не меншою мірою в формах ф методах мобілізації фінансових ресурсів. Важливе значення має те, як мобілізуються ресурси, якими каналами і в якій формі відбувається їхній рух, на яких засадах вони виділяються, використовуються.
За умов ринку основними формами мобілізації фінансових ресурсів у розпорядженні держави є податки, збори і відрахування.
При використані ресурсів держава визначає метод фінансових витрат пряме бюджетне фінансування. Бюджетне кредитування або самофінансування.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 Наверх ↑