17. Бюджетна класифікація.
Це групування доходів та видатків бюджету за відповідними ознаками, що забезпечує загальнодержавну і міжнародну порівнянність бюджетних даних.
Бюджетна класифікація України складається з чотирьох розділів: Доходи бюджету, Видатки бюджету, Фінансування бюджету, Державний борг.
Розділ І — «Доходи бюджету» - визначає структуру доходів бюджету: Податкові надходження (83%):податки на доходи і прибуток (18%), податки на власність, плата за використання прир.ресурсів (1%), внутрішні податки на товари та послуги (50%), податки на між нар. торгівлю (3-4%), рентні платежі (нафта, газ – 6,6%), інші податки, збори (місцеві, екологічний, на розвиток виноградарства, садівництва – 1,28%); Неподаткові надходження (від власності та підприємницької д-ті держави (170 млн), кошти НБУ від перевищення доходів над видатками кошторису(10 млрд), кошти від державних лотерей (65 млн), частина прибутку державних унітарних під-в; державне мито, плата за надання ліцензій, єдиний збір у пунктах пропуску через державний кордон; кошти від продажу надлишкового озброєння, продаж космічної техніки, від продажу частини квоти по Кіотському договору, плата за надання гарантій, додаткові збори на пенсійне страхування, власні джерела доходів бюджетних установ) ; Доходи від операцій з капіталом (продаж основного капіталу; продаждерж. скарбів, майна, валютних цінностей; реалізація держ.запасів товарів; від реалізації землі та нематеріальних активів; офіційні трансферти); Державні цільові фонди (надходження до Фонду соц..захисту інвалідів).
Розділ II - «Класифікація видатків бюджетів» складається з функціональної, відомчої (перелік міністерств, відомств – головних розпорядників бюджетних коштів, які одержали асигнування з бюджету), економічної (характеризує видатки Державного і місцевих бюджетів за їх економічним змістом: Поточні видатки; Капітальні видатки.), програмної (середньострокове 3-річне планування бюджету. Ел-ти: головний розпорядник, відповідальні виконавці, програма, деталізація програми. Для контролю за виконанням Мінфіном розроблений типовий перелік програм та пок-в результативності, а саме затрати, продукту, ефективності, якості) структури видатків.
Розділ III - «Фінансування бюджету» - визначає обсяги внутрішнього і зовнішнього фінансування бюджету.
У розділі IV - «Державний борг» - наведено структуру внутрішнього і зовнішнього боргу.
У разі дефіциту: внутр.. та зовн. запозичення; кошти від приватизації; повернення бюджетних коштів з депозитів, від продажу ДЦП; вільний залишок бюджетних коштів. У разі профіциту: повернення зовнішньої заборгованості.
За типом кредитору: внутрішні (НБУ, комерц.банки, СГ, під-ва, населення) та зовнішні ( міжнар.фін.орг-ї, уряди інших країн, іноземні комерц.банки, позики постачальників)
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 Наверх ↑