4. Історичні форми постановки основного питання філософії.
Філософія, виступаючи у якості науки, світогляду, методології і духовності, має основне питання або основні питання. Основними питаннями в найбільш загальному розумінні є постановка і розвязання проблеми, від якої залежить доля існування предмету. Стосовно основного предмету філософії існують наступні точки зору:
1.основним питанням філософії
будь-яких періодіветапів, шкіл, напрямків є проблема відношення мислення і буття, матерії і свідомості, матеріальною і ідеальною з боку їх первинності чи вторинності. В той же час, основне питання філософії- це також проблема, яка розвязує наступне питання: пізнавальний чи непізнавальний світ;
2.суть основного питання філософії: як співвідноситься у житті людини і сусп. такі явища як мораль, моральність, аморальність, тобто ця філософія стверджує, що в реальному житті людина живе і діє відповідно до моральності;3.у всі періоди на всіх етапах розвитку філософії ця проблема існувала і існує і постає як проблема людської свободи.
Точки зору розуміння питання філософії:
1 Проблема визначення матерії і свідомості, мислення і буття, істини і пізнаваності
світу.
2 Кожна філософська система чи в залежності від історії, чи в залежності від
специфіки школи має своє основне питання:
a Екзистенціалізм- філософія існування: -вибір; -свобода існування; -ситуація.
b Неотомістська- співвідношення між людиною і богом, вірою і розумом.
c Феноменологічнаетична феноменологія — проблема відношення людської моралі і її конкретної діяльності.
3 Основне питання філософії — свобода. Проблема свободи у відношенні до того життєвого світу, в якому вони реалізуються. Має сенс при наступному розумінні свободи: свобода- це почуття, усвідомлення, теор.-практ. означеність людиноюсусп.-ом саме свого, а не чужого місця в світі.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 Наверх ↑