38. Інтелект,почуття, память і воля як здатності людини.
Почуттями називають індивідуально-суспільно створену форму безпосереднього переживання людиною дійсності.
Почуття людини цілеспрямовано формуються в процесі виховання та історично змінюються навіть на принципово протилежні.
Деякі дослідники виділяють у людини десять основних почуттів фундаментальних емоцій: цікавість, радість, здивування, гнів, горе, огида, відраза, страх, сором та вина.
Згідно з І.П.Павловим, однією з фізіологічних підвалин почуттів є динамічні стереотипи, тобто утворені за життя системи тимчасових нервових звязків
В емоційній сфері людини особливе місце посідають вищі почуття. За змістом вищі почуття поділяють на моральні, естетичні, інтелектуальні та праксичні почуття. Рівень духовного розвитку людини оцінюють за тим, якою мірою їй властиві ці почуття. Вищі почуття є не лише особистим переживанням, а й засобом виховного впливу на інших.
Моральні почуття — це почуття, в яких виявляється стійке ставлення людини до суспільних подій, до
інших людей, до самої себе.
Естетичні почуття — це чуття краси в явищах природи, в праці, в гармонії барв, звуків, рухів і форм. Ці почуття викликають твори мистецтва. Не тільки в мисленні, а й почуттями людина утверджує себе в предметному світі. Естетичні почуття тісно повязані з моральними почуттями, вони є істотними чинниками у формуванні моральною обличчя людини.
Праксичні почуття — це переживання людиною свого ставлення до діяльності. Праксичні почуття виникають у діяльності. Яскраве уявлення про зміст і форми діяльності, її процес і результат, громадську цінність — головна передумова виникнення й розвитку праксичних почуттів.
Праксичні почуття стають багатшими, якщо поєднуються з моральними почуттями. Праця як справа честі, гуманістичне ставлення до діяльності роблять праксичні почуття важливим чинником боротьби за високу продуктивність та якість праці.
Інтелектуальні почуття являють собою емоційний відгомін ставлення особистості до пізнавальної діяльності в широкому розумінні. Ці почуття виявляються в допитливості, чутті нового, здивуванні, упевненості або сумніві.
Пізнавальні почуття залежно від умов життя, навчання та виховання мають різні рівні свого розвитку. Такими його рівнями є цікавість, допитливість, цілеспрямований, стійкий інтерес до певної галузі знань, захоплення пізнавальною діяльністю. Пізнавальні почуття своїм механізмом мають природжений орієнтувальний рефлекс.
Однак людина починає самозмінюватися не тільки завдяки почуттям. Самозміна відбувається і завдяки інтелектуальній діяльності. Для розкриття сутності інтелектуальної діяльності потрібно визначитися з поняттям інтелект.
Інтелектом називають рівень здатності людини до мислення. При цьому мислення розуміється як процес цілеспрямованої зміни уявлень, який відбувається згідно з правилами і законами логіки.
Інтелект повязаний з іншими внутрішніми властивостями людини, такими як сприйняття, память, мова, уява, самосвідомість, характер, володіння тілом, творчість, інтуіція.
Отже, поняття інтелект вживають для означення активного процесу мислення, який здатний перебудовувати, змінювати людину на якісно нову силу дійсності. Так, людина, володіючи знаннями законів хімічних перетворень, може виготовити матеріали, які не існують у природі.
Вживаючи поняття інтелект, передусім розрізняють здатність душі відчувати і мислити. Інтелект розглядають як здатність душі створювати абстрактні поняття, яким у повному обсязі не відповідають ніякі предмети дійсності.
При цьому абстрактні поняття можуть порівнюватися, співвідноситися та поєднуватися між собою незалежно від чуттєво даної обєктивної дійсності на підставі законів логіки. Тому людський інтелект здатен будувати образ
неіснуючого, але можливого та бажаного світу.
Однак побудова людиною за допомогою почуттів та інтелекту образу майбутнього і шляхів його досягнення є насамперед духовним процесом. Це означає, що почуття й інтелект керовані. Те, що виявляє себе як здатність керувати почуттями й інтелектом, отримало назву воля.
Воля волевиявлення — це властивість людської душі цілеспрямовувати діяльність тіла незалежно від безпосередніх фізіологічних потреб власного організму.
Здатність мати волю принципово змінює дані природою можливості організму, дає змогу людині виявляти саме людські якості, що, як зазначено вище, можуть заперечувати природні потреби, бажання тіла.
Людина з розвиненою волею, здатна до самоконтролю і свідомого спрямування своїх вчинків, володіє собою. Мобілізацію, прояв, напруження волі розглядають як визначальну властивість людини цілеспрямовувати свою діяльність. Воля при цьому стає надприродним чинником внутрішнього спонукання людини до активної дії згідно з ідеалом, що може не мати відповідника в існуючому світі. Це дає змогу людині змінювати цей світ на такий, що стає відповідним до бажаного ідеалу.
Память — психологічний процес, який полягає в закріпленні, збереженні та наступному відтворенні минулого досвіду, що дає можливість його повторного застосування в життєдіяльності людини.
Виділяють такі види памяті за методом запамятовування:
мимовільна — інформація запамятовується без спеціальних прийомів заучування, під час виконання діяльності або роботи з інформацією.
довільна — цілеспрямоване заучування, за допомогою спеціальних прийомів, і ефективність запамятовування тут залежить від прийомів, цілей запамятовування
За характером переважаючої психічної активності:
рухова — память на рухи та їх системи.
емоційна — память на почуття, які виступають стимулом до діяльності.
образна — память на уявлення: зорова, слухова, нюхова, смакова, дотикова.
словесно-логічна — специфічна людська, запамятовується думка у формі понять.
За тривалістю збереження інформації:
сенсорна память триває 0,2 — 0,5 секунди, дозволяє людині орієнтуватися в оточенні.
короткочасна память забезпечує запамятовування одноразової інформації на короткий проміжок часу — від кількох секунд до хвилини
довготривала память — збереження інформації протягом тривалого часу
оперативна память — проявляється під час виконання певної діяльності і необхідна для її виконання в кожний заданий проміжок часу.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 Наверх ↑