141.Хар-ка вільних ек зон. Проблем розвитку ВЕЗ в Україні.
Згідно з-ва У на її території дозволяється створення вільн екон зони (ВЕЗ), які створюються іноземнисми партнерами зорієнтовані на вир-во експортної прод-ії, прилучення іноземних інвестицій, створення додатк роб місць.
ВЕЗ в зал-ті від цілей їх створення поділяються на види:
1-вільні торг зони, транзитні зони,вільні порти, митні зони на окремих під-ах, що базуються на зниженні мита і мають невироб-ий хар-р.
2-експортні вироб зони- основані не тікі на використанні пільгового торгового та митного режимів але і на викор-ні пільгового фін-ня і митних пільг .
3-банківскі та страхові зони-основані на пільговому режимі для банківських та страхових операцій
4-технолог зони- розробка та впровадження нових технологій на пільговій основі
5-комплексні зони- розв’язують різні задачі і викор-ть різні види пільг
На території У можуть створ-сь ВЕЗ різних типів:вільні митні зони і порти, експортні, транзитні зони, митні склади, технополіси, туристичні, страхові, банківські, тощо.
В рамках ВЕЗ можуть вводитись пільгові митні, валютно-вінансові, інвестиційні, кредитні та ін умови екон-их зон згідно із зак-ом.
Хар-ка проблем розвитку ВЕЗ в Україні.
Створення вільних економічних зон є одним з надзвичайно важливих факторів активіза-ції залучення іноз. інв.
Першою в Україні була Північно-Кримська експеримент.ек.зона “Сиваш”(1995, діє до 2001).
Недоліки:
-немає чітко сформованих цілей її заснування, не визначено її функціональний тип та галузеву спеціалізацію
-встановлені пільги мають обмежене коло дії і полягають у знижені тільки орендної плати за землю(до 15%)
ВЕЗ “Славутич” (1998, до 1 січня 2010), організована з метою створення нових робочих місць для працівників ЧАЕС. Передбачає звільнення від ввізного мита та ПДВ імпорту сировини, матеріалів, устаткування, що призначене для використання на території ВЕЗ.
ВЕЗ “ Донецьк” та “Азов”(строком на 60 років). Передбачає звільнення від сплати ввізного мита та ПДВ товарів ввезених з-за меж митної території Укр..для використання в межах ВЕЗ, прибуток платників податків оподатковується за ставкою 20% незалежно від форми власності. По суті, прикриваючись ідеями ВЕЗ, в Донецьку знижено на 1\з податковий тиск на діючі підприємства, чого недостатньо для економ.ефективної діяльності ВЕЗ.
Недоліки створення ВЕЗ в Укр..:
-рішення про створення приймаються з мотивів швидкого радикального поліпшення соц.-екон.або екологічної ситуації, а розрахунки його фін.-екон.ефективності відходять на другий план.
-ВЕЗ не мають відпрацьованої нормативно-правової бази
-у створених ВЕЗ основна увага приділяється наданню податкових
142.Хар-ка нетарифних заходів регулювання МТ та його види.
Нетарифні заходи – інструмент політики держ, направлен на обмежання експ-імпор. операцій з метою захисту певних галузей нац. в-ва.
Кількісні обмеження – це адм форма регулювання торг обороту встановлення кількості й номенклатури товарів для експорту чи імпорту.
1. Квотування – це обмеження вартості або кількості, які вводяться на імпорт товарів на певний період. Квоти: за напрямом дії: експортні та імпортні; за охопленням – глобальні, індивідуальні.
2. Ліцензування –видання імпортеру або експортеру уповноваженим держ органом ліцензії на вивезення або ввезення товару протягом терміну. Розрізняють: генеральна, глобальна, автоматична;
3.“добровільні обмеження”– це обмеження експорту, що базується на зобов’язанні одного із партнерів добровільно обмежити або не збільшувати експорт товару на певний період.
Приховані методи:
1. держ закупки –від держ органів і пп вимагається купувати товари лише у нац фірм, якщо навіть вони дорожчі за імпортні.
2. внутр податки і збори – це методи підвищення внутр ціни імпортного товару і зниження його конкурентоспроможності на внутрішньому ринку.
3. техн бар’єри – це введення нац, адмін, техн норм і правил, які не перешкоджають ввезенню товарів з-за кордону.
4. вимоги про вміст місц компонентів –частка кінц продукту, яка повинна бути вироблена націон виробниками для продажу на внутрішньому ринку.
3)фінансові обмеження –до експорту
-субсидіювання
-кредитування
-демпінг-антидемпінгове та компенсаційні мита
-імпортні депозити - це форма застави, яку імпортер повинен внести в свій банк у нац. чи іноз валюті перед закупівлею іноз товару.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 Наверх ↑