3. Базисні умови постачання як засіб впливу на ціноутворення в міжнародній торгівлі.
Базисні умови зовнішньоторговельного контракту купівлі-продажу – умови, що встановлюють базис ціни залежно від того, чи включаються витрати на транспортування в ціну товару чи ні.
Збірник “ІНКОТЕРМС-90”, виданий у 1990р характеризує обов’язки продавця та місце переходу права власності на товар. Залежно від ступеня розподілу між продавцем і покупцем зобов’язань умови інкотермс можна поділити:
Група Е – (EXW – Франко-завод) зобов’язання продавця та покупця при здійсненні поставки на умові франко-завод, зобов’язання продавця вважаються виконаними після того, як він представив покупцеві товар на своєму пп.
Група С – (CFR – Вартість і фрахт, CIF – Вартість, страхування і фрахт, CPT – Перевезення сплачене до, CIP – Перевезення і страхування сплачені до) умови, коли продавець звільняється від відповідальності та ризику з моменту передачі товару перевізнику у своїй країні, хоч і зазнає витрат на всю вартість транспортування товару у країну покупця.
Група D: “Поставлено на кордон” - DAF; “Поставлено з борту судна” - DES; “Поставлено з пристані” - DEQ; “Поставлено без сплати мита” - DDU; “Поставлено зі сплатою мита” - DDP. Відповідно до цих умов продавець не очищує товар для імпорту або повинен отримати усі необхідні імпортні ліцензії, оплатити мито, митні збори та податки.
Група F – (FCA – “Франко-перевізник”, FAS – “Франко-вздовж борту судна”, FOB – “Франко-борт судна”. Відповідно до цих умов продавець вважається таким, що виконав свої зобов’язання, після того, як він передав товар перевізнику згідно з інструкціями, отриманими від продавця. Ці умови передбачають, що в обов’язки покупця входить вибір перевізника, укладання з ним договору перевезення. Продавець повідомляє покупцеві про готовність товару до відвантаження, після чого покупець укладає договір перевезення і дає продавцеві інструкції з приводу того, кому, коли і як передати куплений товар.
4. Бреттон-Вудська валютна система: база, режим валютного курсу, інституційна структура.
Передумови створення
Період другої світової війни
Країні, які воювали та нейтральні країни ввели валютні обмеження Заморожений курс валют майже не змінився за роки війни
Ріст товарних цін та падіння купівельної спроможності грошей в результаті інфляції
Відмова США від надання кредитів та віддання переваги військовим поставкам по ленд-лізу, тобто в оренду.
У військових умовах, як завжди, підвищилась роль золота в якості світових грошей.
Бреттон-Вудська валютна система (липень 1944р.)
Створена на валютно–фінансовій конференції ООН в Бреттон-Вудсі (США). Прийнятий на конференції Устав МВФ як органу міждержавного валютного регулювання.
Основні принципи :
Золото – девізний стандарт, оснований на золоті та двох резервних валютах – доларі США та фунті стерлінгів
Збережені золоті паритети валют та введена їх фіксація в МВФ.
Золото – міжнародний платіжний та резервний засіб.
Курсове співвідношення валют та їх конвертація стали здійснюватися на основі фіксованих валютних паритетів, виражених в доларах.
Вперше в історії створені міжнародні валютно-кредитні організації: МВФ і МБРР. МВФ надає кредити в іноземній валюті для покриття дефіциту платіжних балансів з метою підтримки нестабільних валют, здійснює контроль за дотриманням країнами – членами принципів світової валютної системи. Забезпечує валютне співробітництво країн.
Криза Бреттон-Вудської валютної системи ( 1967 – 1976 )
загострення проблеми міжнародної валютної ліквідності, особливо її якості;
масові девальвації і ревальвації валют ( офіційні і неофіційні );
активна валютна інтервенція центральних банків, в тому числі колективна;
використання іноземних кредитів та позичань в МВФ для підтримки валют;
активізація національного і міждержавного валютного регулювання;
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 Наверх ↑