91.Проблеми ек співробітництва та інтеграції в рамках СНД.
Україна є однією з держав-фундаторів СНД, що визначили Алматинську угоду 1991 року як основу для “м’якого переходу від єдиного народногосподарського комплексу СРСР до формування збалансованих національно-економічних суверенних держав із використанням взаємовигідного та рівноправного співробітництва між ними”. Концептуальними засадами політики України стосовно СНД завжди були пріоритет економічних підвалин функціонування Співдружності, зверхність національно-правових норм при вирішенні спільних проблем, орієнтація на спільні зв’язки, за допомогою яких може ефективніше враховуватися спеціальні умови партнерів. Виходячи з цього Україна вибрала модель асоційованої, а не повної участі в діяльності Співдружності. Це дає їй змогу активно працювати в основних органах СНД.
92.Проблеми стабільності гривні. З вересня 1996 року до сьогодення практично єдиним джерелом підтримання стабільності курсу гривни стали періодичні інвестиції НБУ за рах-к його вал резервів та жорстка монетарна політика (вимоги до валютних резервів банків, заборона вільного використання іноз валюти на внутрішньому ринку, оподаткування купівлі-продажу валюти).
Головними чинниками, які забезпечують стабільність будь-якої нац валюти є:
- ефективне функціонування нац економіки,
- ефективне та стабільне функціонування фін – кред системи.
Державною економ ідеологією останніх років в умовах спаду економіки та зростання безробіття стало стимулювання інфляції та отримання стабільного курсу гривни за будь-яку ціну навіть шляхом зростання заб-ті із зарплат, соц виплат. Таким чином лише за умови ефективного здійснення приватизації та прийняття ВР економічного податкового кодексу можуть бути вирішені проблеми стабілізації грн..
93. Протекціонізм у суч торгово-ек відносинах. Суть і форми.
Протекціонізм - це держ політика захисту внутрішнього ринку від іноз кокуренції з використанням системи обмежень імпорту.
Суть: проводячи цю політику, держав захищає нац. виробників, стимулює розвиток нац.виробництва, але ця пол-ка може призвести до застійних явищ, т.я.послаблюється стимул до тех.прогресу, а це веде до падіння конкурентноспроможності нац.товарів, також посилюється нелегальне ввезення товарів контрабандою. Протекціонізм переважає в зовнішньоторг політиці країн, що розвиваються.
Форми:
1)селективний – скерований проти окремих країн, або окремих видів товарів
2)галузевий – скерований на захист галузей, с\г.
3)колективний – проводиться об”єднан. країн щодо країн, які не входять у ці об”єднання
4)прихований – здійснюється методами внутр.ек.політики
94. Рівні розвитку МЕВ. Їх характеристика.
Міжнародні економічні відносини (МЕВ)– це система економічних зв’язків з приводу виробництва, розподілу, обміну та споживання, що вийшли за рамки національних границь.
Рівні МЕВ розрізняються в залежності від ступеню інтенсивності взаємодії:
Економічні контакти – це найпростіші економічні зв’язки, які мають епізодичний характер і регулюються переважно одиничними угодами, контрактами;
Взаємодія – стійкі економічні зв’язки на основі міжнародних угод і домовленостей, які складені на тривалий час;
Співробітництво – міцні економічні зв’язки, на основі спільних, попередньо вироблених і узгоджених намірів, які закріплені в угодах довгострокового характеру;
Міжнародна економічна інтеграція – це рівень розвитку МЕВ, коли в процесі інтернаціоналізації господарського життя відбувається переплетіння економік двох або більше країн і проводиться узгоджена політика з елементами національного регулювання.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 Наверх ↑