105.Середовище міжнародних економічних відносин, його особливості та структуризація.

Середовище МЕВ - зовнішні по відношенню до суб’єктів МЕВ політико-правові, економічні, соціально-культурні та інфраструктурні умови реалізації форм МЕВ на різних рівнях.

Особливостями середовища МЕВ є:

Взаємозв’язок політичних, правових, соціально-культурних, економічних та інфраструктурних елементів середовища;

Складність та різноманітність – які обумовлені, перш за все, різністю форм політичного правління, економічних систем, цінностями, які превалюють у суспільствах;

Відносна невизначеність, що потребує інформованості, аналізу та розуміння від суб’єктів МЕВ з подальшим рішенням щодо можливості впливу на фактори середовища або необхідності пристосування до них;

Динамічне протиріччя – з одного боку, середовищу МЕВ притаманна стабільність, яка обумовлена економічною, політико-правовою, та соціально-культурною інерційністю країн, а з іншого – динамічність та рухливість (розвиток інтеграційних процесів, інформаційно-комунікаційних систем).

Структуризація:

1.політ-прав середовище. Світова ек-ка здатна успішно розвиватися за умов політ стабільності в окремих країнах, групах, регіонах світу, взагалі на землі. Характеризує: політико-прав режим у країні; модель управління екон; рівень політ стабільності; політ ризику (націоналізація, тероризм, експропріація, конфіскація, заг нестабільність, операційна нестабільність), адм методи регулювання МЕВ;

2.екон середовище: рівень економ розвитку країни; промис; НТП; життєвий рівень населення; екон традиції; рівень розвитку зовн-екон зв’язків.

3.соц-культ середовише: фіз. поведінка, соц поведінка (набуті: релігія, політ орієнтація, професія та надані: стать, родина, вік, каста, етнос, нац-сть хар-ки), мотивація щодо праці, комунікація, мораль і етика.

4.техн середовище: енергетика; транспорт; інформ забезпечення; зв’язок.

106. Систематизація міжнародних кредитів.

Міжнародний кредит – це форма руху позикового капіталу у сфері міжнародних економічних відносин, де кредиторами і позиковцями виступають субєкти різних країн. Субєктами цих відносин є держави та державні органи, кредитні організації, не фінансові заклади, а також інші юридичні та фізичні особи.

Форми міжнародного кредиту:

За цільовим призначенням:

 Звязані кредити – надаються на конкретні цілі, обумовлені в кредитній угоді. Вони можуть бути: комерційні – які надаються для закупівлі певних видів товарів і послуг; інвестиційні – для будівництва конкретних обєктів, погашення заборгованості, придбання цінних паперів; проміжкові – для змішаних форм вивезення капіталів, товарів і послуг, наприклад, у вигляді виконання підрядних робіт.

Фінансові кредити – це кредити, які не мають цільового призначення і можуть використовуватися позичальниками на будь-які цілі.

За загальними джерелами:

Внутрішні кредити – це кредити, що надаються національними субєктами для здійснення зовнішньоекономічної діяльності іншим національним субєктам. Іноземні (зовнішні) кредити – це кредити, що надаються іноземними кредиторами національним позичальникам для здійснення зовнішньоекономічних операцій. Змішані кредити – це кредити як внутрішнього, так і зовнішнього походження.

За кредиторами: Приватні кредити – кредити, надані приватними особами. Урядові (державні) кредити – кредити, надані урядовими установами від імені держави. Кредити міжнародних фінансово0кредитних організацій. Змішані кредити.

За формою кредитування:

Товарні кредити – міжнародні кредити, що надаються експортерами своїм покупцям у товарній формі з умовою майбутнього покриття платежем у грошовій чи іншій товарній формі.

Валютні (грошові) кредити – кредити, надані у грошовій формі: у національній або іноземній валюті.

 За формою забезпечення:

Забезпечені кредити – кредити, забезпечені нерухомістю, товарами, документами, цінними паперами, золотом та іншими цінностями як заставою.

Бланкові кредити – кредити, надані просто під зобоязання боржника вчасно погасити, документом при цьому виступає соло-вексель з одним підписом позичальника.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64  Наверх ↑