103. Світові центри експорту та імпорту робочої сили. Регулювання трудової міграції.
Внаслідок того, що між нар міграція роб сили набула глобального хар-ру в світі утворилися постійні ринки роб сили. Перший ринок належить США та Канаді труд рес-си яких склалися за рах-ок емігрантів, але в міграційних потоках , які скеровані в США і Канаду.
Другий ринок- країни західної і північної Європи. Вел роль у викор-ні іноз-ої роб сили зіграло створення ЄС.основи міграц-го потоку у високо розвинуті країни- Німеччини, Англії, Франції, Австрії, Нідерланди складають емігранти з Туреччини, португалії, Польші, Іспанії, Греції .
Третій ринок-р-н Нафтовидобувних країн близького сходу. Осн країнами, що приймають є ОАЕ, Катар, Кувейт, Саудівська Аравія. Питома вага іноз-их робіт-ів в цих країнах- 50%.
Четвертий ринок-Лат Америка. Інтенсивними є міграційні потоки між Лат-Амер-ми країнами. Значна частина роб сили переміщ-ся з Колумбії, Парагваю, Чілі в Аргентину, Бразілію, Венесуелу.
Вже протягом ХІХ деякі країни ввели заборону на вїзд іноземних робіт-ів з кінця ХІХ окремі країни почали укладати конвенції з регул-ня вїзду та виїзду прац-ів.
На сьогоднішній день регулювання трудової міграції покладено на Між нар орг-ію праці (МОП)- це спец-на орг-ія Оон для вироблення конвенції з питань трудового з-ва. Створена в 1919 при Лізі Націй, нараховує понад 170 держав-членів.
МОП ухвалила ряд конвенцій: проти дискримінації робіт-ів- переселенців, про регламентацію використання праці емігрантів, їх соц та екон права
104. Середовище МЕВ, його структуризація та особливості.
Середовище МЕВ - зовнішні по відношенню до суб’єктів МЕВ політико-правові, економічні, соціально-культурні та інфраструктурні умови реалізації форм МЕВ на різних рівнях.
Внутр. середовище МЕВ-це внутр. будова с-ми МЕВ разом з її внутр. законами існування, функціонування й розвитку. Елементи внутр. середовища МЕВ: ЗЕД країн та їхніх суб’єктів;
упр-ня міжн. ек. процесами, регулювання МЕВ; форми і види МЕВ; внутр. закони функц-ня системи МЕВ, тобто це ті явища і процеси, що
відбуваються у світ. ек-ці і мають чітко виражений причинно-наслідковий х-р, постійно чи періодично повторюються за певних умов.
Зовн. середовище МЕВ-це зовнішні по відношенню до суб’єктів МЕВ політико-правові, економічні, соц.-культурні та інфраструктурні умови реалізації форм МЕВ на різних рівнях.
Зовн. середовище МЕВ можна поділити за двома критеріями: а) за сферами впливу: політико-правове, соц.-культурне, економічне та інфраструктурне; б) за безпосередністю впливу дії:
- серед-ще прямого впливу (постачальники, споживачі, конкуренти тощо);
- серед-ще непрямого впливу (політ. та ек. устрій, заг. нормативна законодавча база, соц.-ек. традиції тощо).
Особливостями зовн. середовища МЕВ:
- тісний взаємозв’язок між його сегментами;
- складність та різноманітність;
- відносна невизначеність багатьох параметрів.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 Наверх ↑