21. Економічна природа, суттєві ознаки і систематизація спільних підприємств.

 Мотивами входження на зарубіжний ринок є зниження капітальних витрат та зниження ризику при створенні нових потужностей; придбання джерел сировини або нової виробничої бази; розширення діючих виробничих потужностей; реалізація переваг нижчої вартості чинників в-ва; можливість уникнення циклічності або сезонної нестабільності в/ва; пристосування до процесу скорочення життєвого циклу продукції; підвищення ефективності існуючого маркетингу; придбання нових каналів торгівлі; можливість проникнення на конкретний географічний ринок; вивчення потреб; набуття управлінського досвіду на нових ринках; пристосування до країни що приймає.

Слід зазначити, що спільні підприємства використовуються не тільки для освоєння ринку приймаючої країни, а й з метою виходу на ринки сусідніх країн, або цілих регіонів світу.

Аналіз розвитку спільних підприємств потребує їх систематизації з виділенням ознак з точки зору організації (спосіб, шлях, форма, місце реєстрації); структури учасників (безпосередні учасники, країни-учасники); вкладення у статутний фонд (зміст, якість, спосіб, мета, структура, участь партнерів); а також сфер, видів та строку діяльності.

Стратегічними альянсами називають угоди про співробітництво між фірмами, що йдуть далі за звичні торгівельні операції, але не доходять до злиття фірм. Альянс підрозуміває проведення спільних досліджень, обмін технологіями, спільне використання виробничих можливостей, просування на ринок продукції один одного або об’єднання зусиль у в-ві компонентів або зборці кінцевої продукції. Стратегічні альянси являються для фірм однієї і тієї ж галузі, але розташованих в різних країнах, засобом конкурентної боротьби на світовому ринку при збереженні їх незалежності.

22. Економічне середовище МЕВ та його особливості.

Середовище – це сукупність своєрідних умов, обставин, які супроводжують і опосередковують міжнар. бізнес, який пов’язаний з пересуванням через нац. кордон товарів, послуг, капіталу та роб. сили.

Основні фактори ек. середовища.

Найбільш сприятливі до розвитку міжнар.бізнесової діяльності є середовище, яке характ. наявністю ринкової ек, з притаманними їй нормат.-правов. та ек. регуляторами і відповідн. інфраструктурою.

На формування такого середовища впливають фактори :

1.Сутність ек. сис-ми :

- природа власності та її форма

- ек. стимули та сис-ма оподаткування

- свобода ринків, рівень і регулювання конкуренцією

- роль держави ( регулювання, допомога, контроль, примус)

2. Структура економіки

- розподіл і співвідношення секторів економіки (добувна і переробна промисловість)

- відповідність роз-ку секторів їй ресурсному забезпеченню та структурі попиту населення

- стан техніко-технологічної бази

- динамізм структурних змін і їх необхідність

3. Ефективність і орієнтація

- ВМП на душу населення

- міжнар. конкурентоспроможність

- джерела капіталовкладень

- орієнтація капіталів і розвитку на внутрішньому ринку, експорт, імпорт, соц. програми

23. Економічний союз як форма міжнар. ек. інтеграції.

Економ.союз є найвищою формою екон.інтеграції, для якої хар-не проведення єдиної економічної політики. Йому передують такі форми інтеграції: 1)Зона преференційної торгівлі; 2)зона вільної торгівлі; 3)митний союз; 4)спільний ринок; 5) економічний союз.

Прикладом може бути ЄС, де зараз саме формується ек. союз.

24. Елементи і характеристика соц.-культ. середовища МЕВ. Соц.-кул. середовище займає особливе місце у ро-ку міжнар. економіки. Можна віднести до факторів, що випливають з поведінки людини, яка являє собою діалектичну єдність фізіологічної та соц.-поведінок, бо людська поведінка формується саме під впливом фізіолог. та соц. засад.

Основними характеристиками є :

- мотивація до праці – чим розвинена країна, тим більше прогресивних видів заохочення до праці там використовується, тим краще трудове законодавство. Це має значення в ЗЕД, приваблює висококваліфіковані трудові ресурси.

- освіта.

- взаємовідносини.

- відношення до природи.

- морально-етичні норми поведінки людини – чесність, пунктуальність.

- культура – система моральних цінностей, традицій.

- менталітет і особливості уподобань суб”єктів МЕВ, від урахування яких досить часто залежить підписання ділового документу, виконання спільних програм.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64  Наверх ↑