Тема 1.3. Державне регулювання бухгалтерського обліку в Україні
Бухгалтерський облік в Україні є об’єктом регулювання з сторони держави.
Правові засади регулювання, організації і ведення бухгалтерського обліку в Україні визначені Законом України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” від 16 липня 1999 р. № 291 Він поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності.
Державне регулювання бухгалтерського обліку та фінансової звітності в Україні здійснюється з метою:
· створення єдиних правил ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності, які є обов'язковими для всіх підприємств та гарантують і захищають інтереси користувачів;
· удосконалення бухгалтерського обліку та фінансової звітності.
Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється Міністерством фінансів України, яке затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку (далі - П(С)БО), інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності. Міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, у межах своєї компетенції, відповідно до галузевих особливостей розробляють на базі П(С)БО методичні рекомендації щодо їх застосування.
Порядок ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності відповідно до чинного законодавства встановлюється:
· в банках - Національним банком України;
· в бюджетних установах (щодо виконання бюджетів та обліку госпрозрахункових операцій) - Державним казначейством України.
Тому можна, власне, говорити про три системи обліку в Україні для:
1) суб’єктів господарювання (крім банків, бюджетних установ);
2) банків;
3) бюджетних установ.
Форми фінансової звітності підприємств, установ і банків погоджуються з Державним комітетом статистики України.
При Міністерстві фінансів України як дорадчий орган діє Методологічна рада з бухгалтерського обліку, яка утворюється з висококваліфікованих науковців, спеціалістів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, підприємств, представників громадських організацій бухгалтерів та аудиторів України, з метою:
· організації розробки та розгляду проектів національних П(С)БО, інших нормативно-правових актів щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності;
· удосконалення організаційних форм і методів бухгалтерського обліку в Україні;
· методологічного забезпечення впровадження сучасної технології збору та обробки обліково-економічної інформації;
· розробки рекомендацій щодо вдосконалення системи підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації бухгалтерів.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 Наверх ↑