Тема 5.2. Первинні документи та їх реквізити
Первинно об’єкти бухгалтерського обліку (активи, зобов’язання, власний капітал, доходи та витрати), за якими ведеться спостереження, мають бути зафіксовані, тобто, має бути свідчення про їх наявність і рух внаслідок господарських операцій.
Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти їх здійснення.
Первинний документ — документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.
Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо — безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи (Положення № 88, пп 2.2)
Традиційно документація як елемент методу бухгалтерського обліку визначається як спосіб суцільного та безперервного відображення господарських операцій за допомогою бухгалтерських документів.
Показники документа, що характеризують ту чи іншу сторону господарської операції, носять назву реквізитів.
Реквізит поділяють на дві частини:
1) реквізит-ознака, який характеризує якісну сторону господарської операції. Так, у прибутковому ордері це назва матеріалу, що надійшов, його сорт, розмір тощо.
2) реквізит-підстава, що характеризує кількісну сторону господарської операції, тобто у наведеному прикладі — кількість матеріалу, що оприбутковано.
Обидві частини утворюють інформаційну сукупність, яка називається економічним показником. Один або декілька показників, що характеризують господарську операцію і визначають бухгалтерський документ.
Первинні та зведені облікові документи повинні мати такі обов'язкові реквізити (ЗУ про БО) (Положення № 88, пп 2.3,2.4):
· назву документа (форми);
· дату і місце складання;
· назву підприємства, від імені якого складено документ;
· зміст та обсяг господарської операції,
· одиницю виміру господарської операції;
· посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення;
· особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Крім загальних обов'язкових реквізитів по відображенню окремих господарських операцій, у відповідних документах передбачаються спеціальні реквізити, що також є обов'язковими. Наприклад, у чеку на отримання готівки обов'язковими є підписи директора, головного бухгалтера, цей документ оформляється на особливому папері, має стандартні розміри тощо.
Інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку. Операції в іноземній валюті відображаються також у валюті розрахунків та платежів по кожній іноземній валюті окремо.
Підприємство вживає всіх необхідних заходів для запобігання несанкціонованому та непомітному виправленню записів у первинних документах і регістрах бухгалтерського обліку та забезпечує їх належне зберігання протягом встановленого строку.
Відповідальність за несвоєчасне складання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку та недостовірність відображених у них даних несуть особи, які склали та підписали ці документи.
Первинні документи та регістри бухгалтерського обліку можуть бути вилучені у підприємства тільки за рішенням відповідних органів, прийнятим у межах їх повноважень, передбачених законами. Посадова особа підприємства має право в присутності представників органів, які здійснюють вилучення, зняти копії документів, що вилучаються. Обов'язковим є складання реєстру документів, що вилучаються, у порядку, встановленому законодавством.
Дані бухгалтерських документів опрацьовуються, узагальнюються і за ними складаються бухгалтерські проводки. На основі вже опрацьованих даних (у поточному обліку) складається бухгалтерський баланс, звітність. Це свідчить про велике значення бухгалтерських документів в обліку та про довгий шлях їх проходження.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 Наверх ↑