Тема 7.1. Сутність форми бухгалтерського обліку.
Законом України від 16.07.99 р. N 996-XIV "Про бухгалтерський облік і фінансової звітності в Україні" визначено першорядну задачу бухгалтерського обліку: формування повної, правдивої і неупередженої інформації про фінансове становище, результати діяльності і руху грошових коштів підприємства.
Одним із засобів виконання цієї задачі є вибір форми бухгалтерського обліку, під якою розуміється визначена система регістрів обліку, порядок і спосіб реєстрації й узагальнення інформації у них з дотриманням єдиних принципів, установлених вищезгаданим Законом, і з урахуванням особливостей діяльності підприємства та технології обробки облікових даних.
Згідно з п.5 ст.8 Закону України XIV "Про бухгалтерський облік і фінансової звітності в Україні" підприємство самостійно обирає форму бухгалтерського обліку, при цьому розробляє систему регістрів бухгалтерського обліку, затверджує порядок і спосіб реєстрації, а також узагальнення інформації в них. Міністерством фінансів України розроблені і затверджені наказом № 356 від 29.12.2000 р. “Методичні рекомендації про застосування регістрів бухгалтерського обліку”, в яких наведено форми облікових регістрів, призначення кожного з них, порядок ведення, терміни складання, порядок виправлення помилок тощо.
Теоретичне визначення форми бухгалтерського обліку чи не най безспірне поняття, що однаково тлумачиться усіма фахівцями з обліку. У багатьох джерелах наводяться різні визначення, але в більшості – вони однакові за змістом, адже загальновизнано, що під формою слід розуміти: будову облікових регістрів, їх взаємозв’язок та способи облікової реєстрації. Традиційно, у всіх визначеннях до 90-х років із числа облікових регістрів виключалися первинні документи, а також форми звітності. Фактично, мова велась про форму рахівництва, що було цілком логічно, адже первинні документи і звітність не змінювалась роками, а вдосконалювалася лише система запису в облікові регістри.
За сучасних умов господарювання, коли підприємство має право використовувати авторські не тільки форми бухгалтерського обліку, а й первинних документів і форм звітності в залежності від управлінських потреб, слід переглянути наповнення терміну “форма бухгалтерського обліку”, зокрема доповнити інформаційно-методологічну ієрархію документами і формами звітності. Саме в цілому: первинні документи – облікові регістри – звітність утворюють єдину систему документально-аналітичного рівня.
Таким чином, форма бухгалтерського обліку за змістом, уявляє собою технологію переробки і представлення облікової інформації
Для того, щоб створити форму бухгалтерського обліку необхідно визначити:
- макет первинних документів та процедуру їх заповнення і затвердження;
- склад і структуру облікових регістрів. Що призначені для групування даних в необхідних аспектах;
- задати послідовність етапів відображення (починаючи від первинних реєстрації) кожної господарської операції, т.т. відтворити динаміку перетворень облікових регістрів;
- сформувати склад, структуру та процедуру формування звітності.
Слід зазначити, що особливого значення для створення форми бухгалтерського обліку набувають не стільки структура регістрів, їх зовнішня форма і способи формування, скільки розробка методики проектування технологічного процесу обробки облікової інформації від первинної реєстрації до усіх форм звітності.
Основні вимоги до побудови форми бухгалтерського обліку виступають:
- наукове обґрунтування та чутливість до основних тенденцій в розвитку сучасної системи управління;
- гнучкість, універсальність теоретичних алгоритмів та процедурного інструментарію;
- використання раціональних технологій щодо обробки облікової інформації та формування звітності;
- орієнтація організації обробки облікових даних на отримання інформації для прийняття управлінських рішень;
Аналіз існуючої практики організації обробки облікової інформації на підприємствах доводить, що в умовах впровадження національних стандартів бухгалтерського обліку за основу приймаються різні підходи. Створюється враження, що на сьогодні відсутні наукові розробки та обґрунтування загальних основ, і тому практики самостійно моделюють етапи облікового процесу, пристосовують організацію робіт до використання технічних засобів в циклі обробки облікової інформації. Різноманітні підходи до питань організації та методології розробки облікових технологій пояснюється не тільки тим, що відбуваються пошуки та експерименти, що є закономірним. Але важливе значення має сфера, масштаби та форма діяльності підприємства.
В бухгалтерському обліку в Україні застосовуються наступні форми обліку: меморіально-ордерна; журнально-ордерна; спрощена форма обліку; автоматизована.
Між собою форми обліку мають принципові відмінності, які будуть викладені нижче, але й мають спільні моменти. Кожна з них містить:
- аналітичний і синтетичний облік;
- хронологічний і системний запис.
Цей запис може здійснюватися окремо й одночасно; аналітичний та синтетичний облік може вестися за хронологічними чи системними записами, а також синхронно, якщо систематичний та хронологічний запис поєднується; аналітичний та синтетичний облік може вестися окремо чи спільно; передувати одне одному чи вестися одночасно. Особливу увагу слід приділити обліковим регістрам, як основі форми бухгалтерського обліку.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 Наверх ↑