Тема 7.4. Розвиток форм бухгалтерського обліку.
Розвиток форм бухгалтерського обліку є тривалий історичний процес, який відбувався у двох напрямках:
- вдосконалення змісту, сутності;
- розвиток зовнішніх аспектів форми обліку.
На протязі багатьох століть розбіжності в техніці обліку визначали форму організації поточних облікових записів, які відомі в теорії й практиці обліку як форми рахівництва. При цьому форма ґрунтується на балансовому узагальненні, на технічних засобах і втіленні основних організаційних засад обліку. З розвитком рахівництва змінювалась сама уява про форму обліку.
До появи карткових систем обліку форма обліку розрізнялася тільки за будовою синтетичних книг і порядку облікових записів в них. Так, аналітичний облік у всіх книжкових формах (старої чи нової італійської, німецької, французької, американської чи інтегральної) вівся майже однаково.
Огляд відомих облікових шкіл дозволяє стверджувати, що італійська облікова думка досить тривалий час розвивалася у юридичному напрямку, французька – в економічному, німецька – у процедурному. Відомий російський історик бухгалтерського обліку проф. Я.Соколов дає ще й характеристику англо-американської школи обліку, розглядаючи у ний психологічно- поведінкові аспекти, пов’язуючи їх з управлінською спрямованістю.
Особливо збагатили форми обліку німці. Зокрема, відомий фахівець з цих питань І.Ф. Шер наполягав на науковому (а по суті формальному) пояснені будови облікових регістрів, протиставляючи його так званому “метафізичному” (італійському, французькому) поясненню.
В ранніх вітчизняних працях з обліку поняттю “форма обліку” не приділялось взагалі уваги і лише в працях проф. А.М. Галагана проглядається перший інтерес. На його думку “сукупність записів, розглянутих з точки зору порядку та способу їх виконання утворює те, що носить назву форми рахівництва” .
Аналіз визначення форми бухгалтерського обліку доводить, що з використанням обчислювальної техніки змінюється ї її зміст. Якщо раніше (у 30-х роках ХХ століття) під формою розуміли сукупність і поєднання різних видів облікових регістрів, послідовностей і способів проведення записів, то з 80-х років ХХ століття форму розуміють як сукупність методів облікових процедур. Одночасно, запис в облікові регістри відходять на другий план, а акценти розставляються на систему формалізації облікової інформації з метою підтримки управлінських рішень.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 Наверх ↑