4. Чи є олігополія ефективною структурою ринку?
Порівняємо поведінку олігополіста у сфері цін та обсягів виробництва з поведінкою за умов досконалої конкуренції. На відміну від досконалої конкуренції олігополіст виробляє у точці, в якій ціна перевищує граничні витрати. Інакше кажучи, як і за мо¬нополістичної конкуренції, за олігополії не досягають ні роз¬подільної (Р=МС), ані виробничої ефективності (Р=АТСmin).
Чиста монополія перебуває під державним контролем для зменшення її можли¬востей зловживання ринковою владою. Олігополія може створювати видимість існу¬вання кількох незалежних фірм, що конкурують між собою, і тому часто не підпадає під державне регулювання. Крім того, таємна угода між олігополістами може приве¬сти до такого рівня цін та обсягу виробництва, що існують за чистої монополії.
До сказаного доцільно додати таке. По-перше, в останні роки конкуренція з боку іноземних фірм посилила суперництво на традиційних олігопольних ринках (цигарки, автомобілі, бензин, сталь, кольорові метали, мінеральні добрива) та підірвала цінову поведінку за моделями "лідерство у цінах" і "витрати плюс". По-друге, олігополії з метою перешкодження входженню у галузь можуть свідомо підтримувати ціни нижче рівня, що максимізує прибутки у короткостроковому періоді.
З'ясуємо проблему "ефективність — олігополія" у довгостроковому періоді.
По-перше, конкуренція забезпечує стимули для розвитку НТП. Адже для от¬римання прибутків у короткостроковому періоді та виживання у довгостроковому фірми мусять безперервно поліпшувати свої продукти і знижувати за допомогою нововведень виробничі витрати.
По-друге, в олігополії можуть існувати стимули до стримування інновацій та гальмування НТП. Великі фірми прагнуть максимізувати свої прибутки завдяки повному використанню наявних виробничих капіталів. Між тим розробка і впро¬вадження нового продукту приведуть до морального старіння основного капіталу, за допомогою якого виробляли попередній продукт.
По-третє, сучасна науково-дослідна діяльність з розробок нових продуктів є неймовірно дорогою. Через те тільки найзначніші олігопольні структури можуть фінансувати великі програми у сфері НДДКР. Для прискорення технічного про¬гресу потрібні багаті олігопольні фірми.
По-четверте, існування бар'єрів для входження у галузь дає олігополістові пев¬ну гарантію того, що він зможе отримати винагороду у вигляді прибутку від своїх зусиль довкола інновацій. Якщо цей погляд є правильним, то в довгостроковому періоді олігополії можуть сприяти зниженню витрат виробництва, цін і збільшен¬ню обсягів виробництва та зайнятості.
Контрольні запитання
1. Назвіть загальні риси олігополістичних ринків.
2. Охарактеризуйте олігополістну взаємозалежність?
3. В якому випадку на олігополістичному ринку можлива цінова війна?
4. Розкрийте умови існування картелів. Які причини не стабільності картелів?
5. Дайте загальну характеристику ціноутворенню в умовах олігополістичного ринку .
6. Як відбувається цінове лідерство на олігополістичному ринку?
7. Які існують точки зору, щодо ефективності олігополістичного ринку?
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 Наверх ↑