3. Якщо еластичність попиту описує реагування покупців на зміну ціни,
то відповідно еластичність пропозиції описує реагування продавців на зміну ціни. Еластичність пропозиції (Еs) за ціною визначається відношенням відсотка зміни ве¬личини пропозиції товару до відсотка зміни його ціни:
Концепцію еластичності пропозиції за ціною застосовують переважно у фор¬мах дугової та точкової еластичності пропозиції.
Дугова та точкова еластичність
Дугова еластичність пропозиції характеризує спричинену зміною Ціни на товар у відсотках відсоткову зміну величини пропозиції на певній частині кривої пропозиції, тобто на дузі. Для визначення дугової еластичності пропозиції застосовуємо таку саму формулу, як для дугової еластичності попиту, з єдиною по¬правкою, що Q – це величина пропозиції, а не попиту:
Залежно від абсолютного значення дугової еластичності пропозиції розрізня¬ють п'ять її видів.
Еластична пропозиція
нееластична пропозиція,
одинично-еластична пропозиція,
абсолютно нееластична пропозиція,
безмежно еластична пропозиція)
За точкової еластичності пропозиції спостерівгаємо три випадки:
ЕS>1 (крива S перетинає вісь ціни вище початку координат);
ЕS=1 (крива S проходить через початок коордтнат);
ЕS<1 (крива S перетинає вісь ціни нижче початку координат).
Випадок 1. Крива S1 перетинає вість ціни вище початку координат у точці Т1. Еластичність пропозиції в будь-якій точці кривої S1, наприклад у точці А1, визначається:
Оскільки ОР1>Р1Т1, то ЕS>1. Отже, пропозиція еластична як у точці А1, так і в будь-якій точці кривої S1.
Випадок 2. Крива S2 проходить через початок координат. Точка Т2 збігається з початком координат. Еластичність пропозиції в будь-якій точці кривої S2, наприклад в точці А2, визначається:
Оскільки ОР2=Р2Т2, то ЕS>1. Отже, пропозиція одинично-еластична як у точцці А2, так і в бьудь-якій точці кривої S2.
Випадок 3. Крива S3 перетинає вісь ціни нижче початку координат в точці Т3. Еластичність пропозиції в будь-якій точці кривої S3, наприклад у точці А3 визначається:
Оскільки ОР3<Р3Т3, то ЕS<1. Отже, пропозиція є нееластичною як у точці А3, так і в будь-якій точці кривої S3. Даний випадок є винятковим: маємо від’ємнн значення ціни. А це означає, що існують виробники, які готові пропонувати деяку кількість товару безплатно з метою привернути до себе споживача і швидше реалізувати товар.
Існує низка факторів еластичності пропозиції.
Фактори еластичності пропозиції
1. Час. Еластичність пропозиції зростає з плином часу Наприклад, коли ціна на товар підвищується, то виробники намагаються продати товару якомога більше. Але для цього потрібно розширити виробництво, що зазвичай вимагає часу. В періоді часу розрізняємо декілька ефектів:
А. Миттєвий ефект.
У перший день зміни ціни пропозиція абсолютно нееластична, бо продавці пе¬реважно не можуть за один день завезти на ринок партію готових товарів, що є на складах, не говорячи вже про розширення виробництва. Б. Тимчасовий ефект.
Протягом кількох днів чи тижнів про¬позиція має низьку еластичність. Вироб¬ники враховують зміну ціни і максималь¬но змінюють випуск продукції, використовуючи існуючі потужності.
В. Довгостроковий ефект.
З плином часу виробники можуть ваго¬мо змінити виробничі потужності: запрова¬дити нові технології, побудувати нові приміщення, установити нове обладнання тощо. Пропозиція стане високоеластичною.
2. Вартість розширення виробництва. Чим дорожче обходиться розширення ви-йи'ицтва, тим нижча еластичність пропозиції. Навіть за серйозного підвищення ціни мало фірм погодиться на економічно ризиковане розширення виробництва.
3. Можливості й вартість зберігання товару. Чим кращі можливості і невисока вартість зберігання товару, тим вища еластичність пропозиції. Наприклад, при зниженні ціни на товар фірма вирішує, чи продовжувати продаж товару за низькими цінами, чи забрати продукцію з ринку на склад. Рішення залежить від того, як довго можна зберігати товар, а також від вартості складування товару. Сприятливі умови зберігання підвищують еластичність пропозиції.
4. Взаємозамінюваність ресурсів у виробництві. Якщо фактори виробництва (земля, праця, капітал) можуть бути швидко переведені з виробництва одного товару на виробництво іншого, то еластичність пропозиції такого товару буде висо¬кою. Наприклад, еластичність пропозиції всіх злакових є нижчою за еластичність пропозиції пшениці, бо і землю, і працю, і капітал досить легко перевести з вироб¬ництва пшениці на виробництво жита, ячменю, гречки тощо. Водночас перевести виробництво злакових загалом на будь-яке інше виробництво (наприклад, овочівництво) значно важче. Отже, чим більша взаємозамінюваність ресурсів, тим вища еластичність пропозиції.
Контрольні запитання
Поясніть, що означає цінова еластичність попиту.
Які види цінової еластичності попиту вам відомі?
Як визначається перехресна еластичність попиту?
Що відображає перехресна еластичність попиту?
Що означає перехресна еластичність за доходом.
Які фактори впливають на цінову еластичність попиту? На перехресну еластичність попиту? На еластичність попиту за доходом?
У чому полягає цінова еластичність пропозиції?
Які фактори впливають на еластичність пропозиції?
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 Наверх ↑