4. Довгостроковий період дозволяє конкурентним фірмам вносити певні зміни,

які неможливо здійснити в короткому періоді. В довгочасовому плані фірми, які працюють у галузі, можуть скоротити або розширити свої виробничі потужності. Крім того, число фірм у галузі може збільшуватись або зменшуватись залежно від того, вступають нові фірми у галузь чи залишають її наявні фірми. З'ясуємо, як ці довгострокові пристосування або зміни впливають на визначення фірмою ціни та обсягу виробництва продукції, а та¬кож на формування конкурентної рівноваги в довгостроковому періоді.

У довгостроковому періоді максимальний економічний прибуток фірма отри¬мує тоді, коли ціна (Р) рівна її довгостроковим граничним витратам (LRMC). Звернемось до графічного аналізу.

 

Максимізація прибутків фірми в довгостроковому періоді

Крива середніх загальних витрат у короткостроковому періоді позначена через атс1, крива граничних витрат — через МС1. Оскільки обсяг виробництва Q1 за діючої ціни Р, такий, що середні загальні витрати менші від ціни, то фірма мати¬ме прибуток. Графічною моделлю прибутку є площа прямокутника Р1ВСА.

Однак фірма дивиться вперед і думає: чи не збільшити масштаб виробництва у розрахунку на збільшення прибутку? Відповідь на це запитання залежить від ба¬гатьох чинників.

Зробимо два припущення:

• у довгостроковому періоді ціна зберігається на попередньому рівні;

• крива LRAC має U-подібний вигляд.

У цьому випадку зростання масштабу виробництва може призводити до зменшення АТС, і цілком імовірно, що при певному обсязі виробництва Q2 нові АТС2 і МС2 да¬дуть змогу отримати більший прибуток. На рисунку графічною моделлю цього більшого прибутку є площа прямокутника Р1DEF.

Отже, для фірми у довгостроковому періоді чинне рівняння рівноваги:

Р=LRМС.

Якщо ціна перевищує довгострокові граничні витрати, то у фірми є стимул для розширення масштабу виробництва у довгостроковому періоді, якщо ж вона ниж¬ча — до скорочення масштабу виробництва. Лише за рівності ціни та довгостро¬кових граничних витрат у фірми відсутній стимул до зміни масштабу виробництва у довгостроковому періоді.

Рівновага у довгостроковому періоді — це такі обсяг випуску продукції та ціна, які дають змогу фірмам галузі отримувати нульовий економічний прибуток. Графічно цю рівновагу фірми на галузевому ринку за умов досконалої конкуренції відображає рисунок

 

Рівновага фірми на галузевому ринку досконалої конкуренції

Якщо у певній галузі є економічний прибуток і він більший, ніж в інших галузях, то ця галузь буде привабливою для інших фірм. Інвестори фінансу¬ватимуть створення нових підприємств у цій галузі, щоб отримувати еко¬номічний прибуток. Це означає, що в ній фірми отримують додатний еко-номічний прибуток.

Якщо економічний прибуток у галузі набуває від'ємного значення, то фірми відшкодовують повністю свої економічні витрати. Вони будуть змушені зали¬шати неприбуткову галузь і шукати більш вигідні галузі для вкладання коштів.

Якщо в галузі економічний прибуток дорівнює нулеві, то фірми не мають стимулу для входження в галузь або виходу з неї. Кожна фірма покриває свої еко¬номічні витрати і не зацікавлена в тому, щоб залишити галузь. Не існує також стимулу для вступу нових фірм у галузь, оскільки вони не зможуть отримати в ній більше, ніж в інших галузях. У такому випадку кількість фірм у галузі буде стабільною, і це означає, що галузь перебуває у рівновазі або у спокої.

Отже, умови, за яких досконало конкурентна галузь знаходиться у стані рівно¬ваги такі:

Р=LRMC i P=LRACmin

або

Р = LRMC = LRACmin ,

де LRACmin – мінімальні довгострокові середні витрати.

Криві граничних і середніх загальних витрат пере¬тинаються саме у точці АТСтіп.При конкурентній рівновазі обсяги виробництва забезпечують мінімальні середні загальні витрати як у коротко-, так і у довгостро¬ковому періодах. Це свідчить про ефективність конкурентної рівноваги.

Контрольні запитання

1. Визначіть основні ознаки ринку досконалої конкуренції.

2. Яка підприємницька фірма може вважатися конкурентною?

3. Якою є мета діяльності конкурентної фірми?

4. Чому крива попиту на продукцію конкурентної фірми має вигляд горизонтальної лінії?

5. Чому конкурентна фірма має бути фірмою, що приймає ціну “Price-taker”?

6. Чому граничний доход конкурентної фірми дорівнює ціні?

7. При яких умовах конкурентна фірма досягає короткострокової рівноваги?

8. При яких умовах конкурентною фірмою до досягається довгострокової рівноваги?

9. В яких випадках порушується рівновага конкурентної фірми і галузі? Під впливом яких змін це досягається?

10. При яких умовах досягається максимізація прибутку?

11. Якими є підходи до визначення умов максимізації прибутку, що вам відомі?

12. У чому полягає парадокс прибутку?

13. Як визначається пропозиція конкурентної фірми? Пропозиція галузі?

14. Коли фірма приймає рішення припинити виробничу діяльність?

15.     Чим відрізняється довгострокова пропозиція в галузях з незмінними та спадними витратами?

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 
50 51 52 53 54 55 56 57  Наверх ↑