9.3. Освіта в Україні в гетьманський період та період Руїни. Занепад освіти в Україні у ХVIII--ХІХ ст. Валуєвський циркуляр.
Освіта в Україні в гетьманський період (1647-1663 рр.)
Тяжке лихоліття негативно позначилося на освіті, і розвиток її загальмувався.
Проте Київська академія та братські школи продовжували робити своє діло. Міщани, козаки, а надто козацька старшина, звісна річ, посилали дітей до шкіл, але чимало міст і осель під час колотнечі було поруйновано і спалено, народ покинув їх і подався до спокійних міст; багато людей було вигублено в бойовищах, забрано татарами в ясир.
У зруйнованих містах зникали й братства, а з ними - школи, бібліотеки, архіви і твори науки.
У ті часи освіта поширювалася з України в Московію. З Києва викликали учених до Москви, а до Києва посилали молодих людей учитися. Київські учні принесли в Москву початки європейської «латинської» науки, що її перед тим у Москві боялися.
Ці ж учні почали зводити у Москві школи, театр, складали для театру твори і вірші. Те все: писалося церковно-слов'янською мовою з долученням українських і польських слів. Київські вчені допомагали у Москві виправляти церковні книги, бо вони знали грецьку та латинську мови.
. Освіта в Україні в період Руїни (16 33-1687 рр.)
Через Руїну освіта в Україні сильно підупала, залишившись головним чином у монастирях і колегіях. Але й тоді письменство збагатилося такими творами, як «Синопсис» Інокентія Гізеля (збірка літописних та інших переказів про старовину); Літопис Самійла Величка, канцеляриста Запорозького Війська; «Опис України» Г. Левасєра де Боплана, французького інженера, який служив у польському війську і впродовж 17 років жив в Україні. Лазар Баранович, єпископ чернігівський, заснував у Чернігові друкарню, він же написав багато книжок. Дмитрій Ростовський, син київського сотника Сави Туптала, написав Четьї-Мінеї, або Житія святих.
Занепад освіти в Україні після об'єднання з Московським царством у ХУШ-ХІХ ст.
Якщо 1768 р. Одна школа припадала на 746 жителів України, то 1876р. - одна школа на 6750 жителів. А загальна кількість студентів у трьох університетах (Київ, Харків, Одеса) складала 1200 осіб.
На початку XX ст. 2/3 населення України вже не вміло читати і писати. Письменність у селах становила 4-10, у містах - до 50 %.
У 1863 р. Царський уряд видав Валуєвський циркуляр. Це було розпорядження міністра графа Петра Валуєва, щоб цензори не дозволяли друкувати ніяких українських книжок для народу, а надто тих, які служили б для науки. Почалася ліквідація недільних шкіл (для дорослих селян і робітників), а свідомих українців-просвітителів засилали в Сибір чи віддалені губернії Росії.
Після 1870 р. Культури о-освітня діяльність у Києві дещо пожвавилася, виходили друком нові поетичні та наукові твори. Організовувалися українські театральні трупи.
Емський акт
На жаль, піднесення тривало недовго. У 1876 р. Емським актом було заборонено будь-яке українське слово.
Цей нелюдський «акт» суворо забороняв друкувати будь-що українською мовою, привозити з-за кордону українські книжки, часописи і т. Ін. Заборонялися також українські вистави, промови та співи на концертах. Священикам наказувалося виголошувати проповіді виключно російською мовою.
Дозволили друкувати хіба що народні пісні під нотами, та й ті московським правописом, а ще такі книжечки, що мали служити для розваги і сміху, але без жодної згадки про Україну, з повною забороною слів «Україна» та «український».
Навіть книжечки для дітей видавати не дозволялося.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 Наверх ↑