Лекція 2 Психіка та організм, свідомість та підсвідомість
2.1. Психіка, сигнальні системи, поведінка людини
2.2.Свідомість та її характеристики: несвідоме, підсвідоме, надсвідоме.
2.3. Штучний інтелект.
2.1. Психіка, сигнальні системи, поведінка людини
У праці «Рефлексы головного мозга»( 1863 р.) І.М.Сєченов дійшов висновку, що «...всі акти свідомого і несвідомого життя за способом походження є рефлекси».
Психічні явища за І.М.Сєченовим трактуються як регулятори відповіді мозку на зовнішні (навколишнє середовище) і внутрішні (стан організму) дії (подразники).
Це приводить до активності людини, яка опосередковується іншими психічними явищами (почуття, воля, пам'ять тощо) і проявляється в різній поведінці людей.
Ці важливі теоретичні положення були експериментальне) підтверджені й конкретизовані І.П.Павловим (1849-1936). Сукупність поглядів І.П.Павлова на ці закономірності називають ученням про дві сигнальні системи.
Наприклад, образ предмета (зоровий, слуховий тощо) для тварин є сигналом якогось безумовного подразника, що спричинює зміну поведінки за типом умовного рефлексу.
Тварини у своїй поведінці керуються сигналами, що їх І. П. Павлов назвав сигналами першої сигнальної системи («перші сигнали»). Уся психічна діяльність тварин здійснюється на рівні першої сиг-кальної системи.
У людини сигнали першої сигнальної системи (конкретні образи, уявлення) також відіграють дуже важливу роль, регулюючи і скеровуючи її поведінку.
Так, скажімо, червоне світло світлофора є для водія автомобіля сигнальним подразником, який викликає низку рухальних актів, унаслідок яких водій гальмує і зупиняє машину.
У людини, на відміну від тварин, поряд із першою сигнальною системою є друга сигнальна система, яка має виняткову перевагу.
Сигнали другої сигнальної системи - це СЛОВА («другі сигнали»), які вимовляються, чуються, читаються. З допомогою слів можуть бути сигналізовані, заміщені сигнали першої сигнальної системи, образи-сигнал й. Слово їх заступає, узагальнює і може викликати всі ті дії. Що їх ініціюють перші сигнали.
Отже, СЛОВО - це «СИГНАЛ СИГНАЛІВ».
ПСИХІКА - СУБ'ЄКТИВНИЙ ОБРАЗ ОБ'ЄКТИВНОГО СВІТУ, ВІДОБРАЖЕННЯ ДІЙСНОСТІ В МОЗКУ.
Психіка характеризується активністю, необхідною часткою якої є спонукання, активний пошук найкращого варіанту рішення, добір варіантів можливої поведінки.
Активне регулювання поведінки передбачає механізм зворотного зв'язку, тобто оцінку поведінки мозком під кутом зору поставленого завдання.
З допомогою механізму зворотного зв'язку відбувається зіставлення результату дії з образом, виникнення якого випереджає цей результат, передбачає його як своєрідну модель дійсності.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 Наверх ↑