4.3. Психологічна структура особистості
Як і всяка організація, психічне життя має певну структуру. Відмежовуючись від індивідуальних особливостей психічного складу, можна встановити типову структуру особистості.
Скерованість особистості, або вибіркове (селективне) ставлення людини до дійсності.
Скерованість криє в собі різні властивості, систему взаємних потреб та інтересів, практичних установок.
При цьому одні з компонентів скерованості домінують і мають провідне значення, тоді як інші виконують опорну роль.
Домінуюча скерованість визначає всю психічну діяльність особистості.
Наприклад, домінування пізнавальної потреби приводить до відповідного вольового та емоційного налаштування, що, в свою чергу, активізує інтелектуальну діяльність. Водночас природні потреби дещо гальмуються, повсякденні клопоти відходять на задній план (скажімо, ремонт квартири, закупівля продуктів, придбання меблів - якщо в цей час людина пише дисертацію чи монографію або складає іспити у вузі). Особистість починає обґрунтовувати доцільність свого захоплення, надавати йому особливу суспільну та особистісну значимість.
Можливості особистості - другий компонент, що охоплює ту систему здібностей, яка забезпечує успіх діяльності. Здібності взаємопов'язані та взаємодіють одна з одною.
Приміром, Спіноза був геніальним філософом, хоча проявив себе як талановитий шліфувальник оптичних лінз. Т. Г. Шевченко був геніальним поетом, а ще - визначним художником, художню спадщину якого ще не повністю досліджено і оцінено. У Маяковського основний талант поетичний, та він був і непоганим актором. Те саме можна сказати і про Євгена Євтушенка, який знімався у фільмі в ролі Ціолковського.
Кожний із вас знає свою основну, провідну, здібність і підпорядковану їй ведену.
Підпорядкована здібність, а точніше - здатність (в російськомовній термінології «способность» - це і здібність, і здатність) підсилює основну провідну здатність чи талант.
Вочевидь, на характер співвідношення здібностей впливає структура скерованості.
Характер, або стиль поведінки в соціальному середовищі, є третім компонентом у структурі особистості.
Характер - складне синтетичне утворення, де в єдності проявляються зміст і форма духовного життя людини. Хоча характер і не відображає особистості в цілому, проте являє складну систему її властивостей, скерованості й волі, інтелектуальних та емоційних якостей, типологічних особливостей, які проявляються в темпераменті. У системі характеру теж можна виокремити провідні властивості, передовсім моральні якості (чутливість або черствість у взаєминах із людьми, відповідальне ставлення до суспільних обов'язків, скромність тощо), затим - вольові (рішучість, наполегливість, мужність і самовладання), які забезпечують певний стиль поведінки і спосіб розв'язання практичних завдань.
Тому можна сказати, що морально-вольові якості складають дійсну основу характеру.
Система управління, яку зазвичай позначають поняттям «Я», буде четвертим компонентом структури особистості.
«Я» - утвердження самосвідомості особистості, воно здійснює саморегуляцію: підсилення або послаблення діяльності, самоконтроль і корекцію дій і вчинків, передбачення і планування життя й діяльності.
Самоуправління має велике значення в нормальному цілеспрямованому розумному житті та діяльності особистості, тому розглянемо його детальніше.
Академік І.П.Павлов писав, що людина - це система, яка сама себе регулює, підправляє і навіть удосконалює.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 Наверх ↑