Ярошенко Микола Олександрович (1846-1898).
Народився в Полтаві в сім’ї військового. Тут пройшло його дитинство. З рідним містом не поривав зв’язків протягом всього життя у які б далекі краї не заносила його доля. Мистецьку освіту здобув вільним слухачем у Петербурзькій Академії Мистецтв (1867-74); з 1874 часто бував на Кавказі. Ярошенко — активний член і один з визначніших представників товариства «Передвижників», постійний учасник (з 1878) його пересувних виставок. Як портретист Ярошенко створив цілу ґалерею портретів визначних людей культури, в тому числі М. Ґе, В. Короленка, В. Соловйова. Визначніші твори Ярошенка: «Кочегар», «В'язень», «Студент», «Курсистка», «Старе й молоде», «Причини невідомі». Твори на укр. теми: «Жид і українець», «Каліки під Києвом», «Жебраки з Києво-Печерської Лаври», «На колисці», «Всюди життя» та ін.
Ярошенко часто перебував на Україні, зокрема в останні роки життя — на Полтавщині й Чернігівщині. Лікувався на Кавказі й помер у Кисловодську. 1962 там створено музей його імени. Свою мистецьку спадщину Ярошенка передав до Полтаві, але його твори зберігаються також у різних музеях колишнього СРСР. Полтавський художній музей має найбільшу в Україні колекцію творів Ярошенка – 55 творів живопису, 17 альбомів із малюнками та 2 скульптури.
Висновок
Затишне містечко Полтава - в ньому відображена вікова світова історія.
Оспівана багатьма майстрами культури Полтава дала світу багатьох талановитих і видатних людей. Звідси на весь світ прозвучав голос Івана Котляревського, тут вчився Н. У. Гоголь, жив і працював Панас Мирний, Г.Г Мясоєдов, А.С. Макаренко, В.Г. Короленко. У Полтаві народилися співачка і поетеса Маруся Чурай, патріарх Української автокефальної церкви Мстислав (С.І. Скрипник), один з керівників Української Народної Республіки С.В. Петлюра, заслужений художник УССР В.М. Батурін, В нашому місті, в різний час бували: Т.Г. Шевченко, В.А. Жуковський, К.Д. Бальмонт, Л.М. Толстой, М.П. Бажан, П.Г. Тичина, Остап Вишня, Максим Горький, І.Ю. Рєпін, граф Потьомкин, фельдмаршал Суворов, російські государі: Катерина II, Микола II, Олександр II; багато інших відомих людей.
Полтавська земля відвіку славиться своєю гостинністю і привітністю.
У м. Полтаві функціонують 37 закладів культури та мистецтва міста. З них 5 музеїв, 5 шкіл естетичного виховання, Палац дозвілля „Листопад”, міський Будинок культури, 3 клуби, 16 бібліотек, 3 кінотеатри, парк культури та відпочинку „Перемога”, міський духовий оркестр „Полтава”. Основна робота відповідних установ спрямована на освоєння традицій народу, здобутків його духовної культури, національних цінностей, забезпечення належних умов для повноцінного культурного дозвілля мешканців та естетичного виховання підростаючого покоління.
Відроджено і споруджено заново десять культових споруд. Найбільш унікальною будівлею є Храм Віри, Надії, Любові та їх матері Софії. Відбудовується Успенський Собор, який є перлина архітектурного мистецтва ХVІІІ ст.
Органами місцевого самоврядування проводиться все можливе для примноження духовної скарбниці народу, створюються найсприятливіші умови для творчості та задоволення культурних потреб міської територіальної громади.
Полтава – духовна столиця України
Список літератури
1. ТИЖНЕВИК ВСЕУКРАЇНСЬКОГО ТОВАРИСТВА "ПРОСВІТА"/СЛОВО ПРОСВІТИ//ЗАСТУПНИЦЯ І ПОХВАЛА ЗЕМЛІ ПОЛТАВСЬКОЇ/Тема: Духовність/Лідія ВІЦЕНЯ “Зоря Полтавщини”
2. http://bepabuucyca.by.ru/tu/monastir.html
3. Всеукраинский журнал «Мгарскій колоколъ» №41, июнь 2006
4. 09.06.2006 журнал "Міжнародний туризм"
5. http://www.castles.com.ua/dykanka.html
6. http://www.yarmarok.poltava.ua/ukr/yarmarok/history/
7. http://castles.com.ua/index.php?id=sorochynsi
8. М.Я. Рудинський „Архітектурне обличчя Полтави”/Полтава/1992
9. Альманах пошани й визнання Полтавщини/Полтава/2003
10. Михайло Іконніков „Полтава. Острови і островки історії”/Полтава/2002
11. „Зоря Полтавщини”, 23 січня 1991р.
12. „Зоря Полтавщини”, 24 січня 1991р.
13. „Зоря Полтавщини” 2000-2002 рр.
25 26 27 Наверх ↑