Тема 2.4. –критерій Манна–Уїтні
Призначення критерію. Критерій призначений для оцінки розбіжностей між двома вибірками за рівнем якої-небудь ознаки, яка кількісно вимірюється. Він дозволяє виявити відмінності між двома малими вибірками, коли або , і є більш потужним, ніж критерій Розенбаума.
Опис критерію. Даний метод визначає, чи достатньо мала зона накладання значень між двома рядами. 1-ий ряд – це той ряд значень, у якому значення, за попередньою оцінкою, вище, а 2-ий ряд – той, де значення за припущенням нижчі.
Чим менша область накладання значень, тим більш ймовірно, що відмінності достовірні. Інколи ці розбіжності називають розбіжностями у розташуванні двох вибірок.
Емпіричне значення критерію відображає те, наскільки велика зона співпадання між рядами. Тому чим менше , тим більш ймовірно, що відмінності достовірні.
Гіпотези
: Рівень ознаки у групі 2 не нижче рівня ознаки у групі 1.
: Рівень ознаки у групі 2 нижче рівня ознаки у групі 1.
Графічне представлення критерію
На рисунку представлені три можливих варіанти співвідношення двох рядів значень.
У варіанті (а) другий ряд нижче першого, і ряди майже не накладаються. Область накладання занадто мала, тому є шанс, що розбіжності між рядами достовірні. Точно визначити це можна за допомогою критерію .
У варіанті (б) другий ряд теж нижче першого, але і область накладання значень у двох рядів достатньо велика. Вона може ще не досягати критичної величини, коли розбіжності необхідно визнати неістотними. Але чи так це, можна визначити лише шляхом точного підрахунку критерію .
У варіанті (в) другий ряд нижче першого, але область накладання настільки велика, що відмінності між рядами зникають.
а) б) в)
Обмеження критерію
1. У кожній вибірці повинно бути не менше 3 спостережень: ; припускається, щоб в одній виборці було 2 спостереження, але тоді у другій їх повинно бути не менше 5.
2. У кожній вибірці повинно бути не більше 60 спостережень; .Однак вже при ранжування стає досить трудомістким. У цьому випадку краще використовувати критерій кутове перетворення Фішера.
Алгоритм підрахунку критерію Манна–Уітні
1. Перенести всі дані піддослідних на індивідуальні картки.
2. Помітити картки піддослідних вибірки 1 одним кольором (наприклад, червоним), а усі картки з вибірки 2 – іншим (синім).
3. Розкласти усі картки в єдиний ряд за ступенем зростання ознаки, не враховуючи те, до якої вибірки вони відносяться, тобто так, як би працювали з однією великою вибіркою.
4. Проранжувати значення на картках, приписуючи меншому значенню менший ранг. Усього рангів одержиться . У випадку, якщо декілька значень рівні між собою, їм нараховується ранг, який представляє собою середнє значення з тих рангів, які б вони одержали, якщо б не були рівні.
5. Знову розкласти картки на дві групи, орієнтуючись на кольорові позначення: червоні картки в один ряд, а сині – в інший.
6. Підрахувати суму рангів окремо на червоних картках і окремо на синіх картках. Перевірити, чи співпадає загальна сума рангів з розрахунковою, яка обраховується за формулою:
,
де – загальна кількість значень, що ранжуються.
7. Визначити більшу з двох рангових сум.
8. Визначити значення за формулою:
,
де – кількість піддослідних у вибірці 1; – кількість піддослідних у вибірці 2; – кількість піддослідних у групі з більшою ранговою сумою; – більша з рангових сум.
9. Визначити критичні значення за таблицею критичних значень. Якщо , то приймається. Якщо , то відкидається, приймається . Чим менше , тим достовірність розбіжностей вища.
25 26 27 28 29 30 Наверх ↑