1.1.2. Імміграція до Молдови
Хоча Молдова - типова країна еміграції, в ній присутнє явище імміграції. Відповідно до перепису населення в жовтні 2004 року, 180 255 осіб (менш як 5,4%) у Республіці Молдова за останньою країною проживання та тривалістю перебування в Молдові були мігрантами ззовні. Більшість (173 200 осіб) походять з країн СНД. Тривалість перебування на території Молдови та постійне проживання свідчать про їх приїзд ще в радянський період.
Кількість іноземців, які проживають у Молдові, набагато менша - 13 973 осіб (менш як 0,5% постійного молдовського населення). Більшість іноземців (74,6%) мають статус постійних резидентів. Статус тимчасового резидента в Молдові має кожен четвертий іноземець (25,6%). Серед іноземців - постійних резидентів 84,4% - громадяни інших країн. Особи без громадянства - кожен шостий іноземець (15,6%), які проживають у Молдові на постійній основі.
Легальна міграція відбувається відповідно до чинного законодавства і певних встановлених імміграційних квот. Від 199° року Молдова почала здійснювати політику річного імміграційного квотування. На період з 1992 до 2006 року квота залишалася практично незмінною: 0,05% загальної кількості населення, тобто близько 2 200 осіб. За цей період у країну в'їхали близько 22 тисяч осіб, тимчасом як квотою було передбачено 33 тисячі осіб. Імміграційна квота фактично ніколи не перевищувалася (за винятком 2007 року, коли до листопада квоту вже було вичерпано).
Відповідно до Бішкекської угоди, громадяни СНД можуть перетинати кордон Республіки Молдова без віз, а для громадян інших країн віза обов'язкова і видається спеціальними урядовими структурами Молдови. З 1 січня 2007 року Республіка Молдова запровадила безвізовий режим для іммігрантів з країн ЄС, США, Канади, Швейцарії, Норвегії, Ісландії та Японії. Законна імміграція до Молдови здійснюється з традиційних, всесвітньо відомих мотивів: возз'єднання сімей, навчання чи робота. Водночас варто зазначити зростання кількості іммігрантів з тимчасовим статусом перебування (на навчання чи роботу) і зниження числа постійних резидентів. Ми припускаємо, що ця тенденція збережеться в майбутньому. Її зумовлюватимуть соціально-економічна непривабливість країни (це одна з найбідніших європейських країн) і низький рівень життя населення.
До цього часу більшість іммігрантів походили з України, Росії, Румунії, арабських країн. Загалом іммігранти представляють 90 країн. Оскільки раніше провідною була тенденція возз'єднання родин, більшість іммігрантів приїжджали з Росії та України. Зараз іммігранти приїжджають переважно на навчання та роботу, тому суттєво збільшилася кількість іммігрантів з країн поза пострадянською міграційною системою, наприклад з Туреччини та решти мусульманського світу. Статистика також свідчить про зміни тенденцій.
Таблиця 3. Розподіл іммігрантів за цілями перебування,
тисяч осіб
Мета перебування |
|
Робота |
1,002 |
Навчання |
0,221 |
Імміграція сімей |
0,847 |
Загалом |
2,070 |
Водночас нелегальна міграція - незаконне проникнення на територію країни для нелегального перебування й незаконного працевлаштування. Передусім це стосується громадян країн СНД, які потрапляють у Республіку Молдова нелегально.
8
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 Наверх ↑