4. Ключові результати й рекомендації
Національні звіти про міграційні тенденції та політики свідчать, що в Молдові, Румунії та Україні міграційні тенденції розвиваються по-різному, так само як відмінні політичні й правові рамки. Незважаючи на це, всі три країни наштовхуються на однакові проблеми, більшість з яких можна вирішити через тристоронню співпрацю або співпрацю у ширшому реґіональному форматі.
Всі три сусіди - країни походження трудових мігрантів. Тоді як Румунія домагається повного й вільного доступу своїх громадян до ринків праці ЄС, Україна й Молдова прагнуть забезпечити кращі умови для легального пересування, законної зайнятості і дотримання соціальних прав громадян в ЄС і Росії як основних місцях призначення трудових мігрантів. Трудова міграція становить чималий виклик для Молдови через високу частку активної робочої сили, залученої до міграційних процесів. Не треба також нехтувати тим фактом, що Молдова посідає перше місце серед країн світу за часткою грошових переказів у ВВП.
Румунія та Україна поступово перетворюються на країни призначення. Завдяки новому статусу члена ЄС Румунія стає привабливою для громадян багатьох сусідніх країн. Та ця європейська країна приваблює не лише громадян сусідніх країн, а й інших країн на Сході. По суті, за останні роки найбільше просять надати притулок вихідці з Китаю. Четверта серед країн світу, що приймають громадян третіх країн і транзитна територія на шляху міграції до ЄС, Україну дедалі частіше обирають як пункт призначення ті мігранти, хто не зміг далі продовжувати свою подорож, або ж ті, хто вирішив залишитися з родинних чи економічних причин. Як місце призначення й транзиту і Румунія, і Молдова приваблюють мігрантів з Молдови.
Упродовж останніх років Румунія розробляє міграційні політики з більшим дотриманням логіки й під тиском політики приєднання до ЄС, з урахуванням міжнародного законодавства й практик. ЄС є і взірцем для наслідування, і джерелом політичної, технічної і фінансової допомоги для зміни міграційної політики. Зараз Румунія як член ЄС сповна використовує вигоди від вільного пересування своїх громадян територією ЄС, до певної міри відкритості ринку праці ЄС і готується до приєднання до Шенґенської зони.
Україна й Молдова перебувають у трохи іншому політичному контексті. Обидві країни відчувають низку трансформаційних викликів і потерпають від урядової нестабільності (випадок України), зазнають економічної реструктуризації (випадок обох країн, хоча проблеми тут різні) і долають проблеми безпеки (головним чином, випадок Молдови). В умовах, коли на порядку денному урядів стоїть так багато завдань, розвиток всебічних і збалансованих міграційних політик, які відповідали б не тільки політиці безпеки, а й потребам економічного розвитку і захисту прав людини, видається далеко не пріоритетним завданням. Навіть незважаючи на те, що обидві країни перебувають під тиском викликів у сфері міграції (Молдова як країна трудової еміграції, а Україна як країна трудової еміграції і як транзитна країна), процес інституційних і правових змін у цій сфері суттєво запізнюється або відкладається.
Навіть більше, ЄС не відіграє тієї ж трансформаційної ролі у випадку Молдови й України у сфері міграції, як це було і є у випадку Румунії. Все це, головним чином, через те, що Україна і Молдова, на відміну від Румунії, не отримали чіткої перспективи вступу до ЄС, яка слугує потужною "паличкою-пряником" у процесі європеїзації за межами ЄС. І Молдова, і Україна співпрацюють з ЄС у рамках Європейської політики сусідства й Угод про партнерство та співпрацю, що їх підписував Європейський Союз з країнами СНД у 1990-х роках. Хоча обидві країни прагнуть членства в ЄС і тому охочі співпрацювати у сфері юстиції і внутрішніх справах, серед яких є міграційні питання та нагляд за кордонами, цій співпраці бракує визначеності остаточної мети та чіткого графіка реалізації, які мали сусідні країни - екс-кандидати у члени ЄС. Крім того, політика ЄС щодо цих країн у сфері міграції радше зосереджена на усуненні загроз безпеці, аніж на допомозі в реалізації інституційних змін або просуванні підходу до міграції, який ґрунтується на правах людини.
З трансформаційного погляду поширення досвіду Румунії в управлінні міграцією у періоди перед і після вступу до ЄС, зокрема в таких сферах, як розбудова інституцій і наближення законодавства, може стати чільним пунктом тристоронньої й реґіональної співпраці. Проте критична оцінка пристосування румунських міграційних політик до сучасних тенденцій наводить нас на думку, що розповсюдження досвіду і знань не повинно відбуватися в одному напрямку. Визнаючи поступ, що його досягла Румунія в управлінні міграцією завдяки, здебільшого, процесу приєднання до ЄС, ми вважаємо, що Румунії треба ще дуже багато зробити і вивчити спільно зі своїми східними сусідами. Так, у процесі виконання проекту ми виокремили низку питань, навколо яких дво(три)стороння або реґіональна співпраця та обмін досвідом із залученням урядових і неурядових гравців можуть позитивно вплинути на управління міграційними процесами в кожній із країн.
Обмін інформацією
о Створити прозорі рамки для обміну інформацією між трьома країнами про обсяги й тенденції міграції; необхідно, зокрема, докласти більших зусиль до моніторингу незаконної міграції. Створення комп'ютеризованої бази даних з нелегальної міграції зі спільним доступом, що обговорюють у різних контекстах, було б вагомим кроком уперед. Доступ
46
до загальної інформації в цій сфері має бути не лише офіційно дозволеним, а й надаватися насправді. Складається враження, що державні інституції у сфері управління міграцією ще не звикли до прозорих практик роботи.
о Створити механізми для розповсюдження румунського досвіду щодо адаптації європейських стандартів міграційної політики і провадження інституційної реформи. Вивчити можливості для використання коштів і програм ЄС для Молдови й України, наприклад Twinning.
Нелегальна міграція і торгівля людьми
о Збільшити зусилля у спільному подоланні нелегальної міграції і торгівлі людьми через обмін досвідом, спільні операції та ефективний обмін інформацією. Торгівля людьми - серйозний виклик для реґіону, оскільки до організації нелегальної міграції долучені громадяни всіх трьох країн, хоча великі масштаби нелегальної міграції властиві лише Молдові й Україні.
о Україна - гравець з найбільшими можливостями для моніторингу кордону з Придністров'ям і надання вірогідної інформації про пересування людей з цього реґіону. Консолідація двосторонньої співпраці буде корисною для Республіки Молдова з огляду на її демографічні політики, але також і для України в сенсі безпеки й привабливого іміджу на міжнародній арені.
Маятникова міграція і зворотна міграція
о Дальше стимулювання маятникової і сезонної міграції має велике значення, адже вона вигідна і країнам призначення,
і країнам походження. Існує потенціал до взаємної підтримки в укладанні двосторонніх угод про трудову міграцію.
Провідна роль за Румунією, яка пропагує цю ідею і залучає країни ЄС. о Оскільки всі три уряди виявили зацікавленість у зворотних міграційних політиках, є потреба у поєднанні зусиль для
реалізації спільних проектів з обміну досвідом і найкращими практиками імплементації політик зворотної міграції
та співпраці з третіми країнами.
о Стимулювати транскордонну міграцію з тим, щоб уникнути створення нової завіси в Європі. У цьому контексті і задля гарантування легальної міграції та жвавого реґіонального розвитку надзвичайно важливим є укладання угод між Румунією та Україною і Румунією та Молдовою про малий прикордонний рух.
о Аби запобігти виїзду з країн кваліфікованих спеціалістів, потрібно заснувати адаптаційні ґрантові програми для студентів, що закінчують закордонні університети, реалізовувати спільні науково-дослідні проекти з країнами перебування тощо.
Політики щодо трудових мігрантів за кордоном
і професійних кваліфікацій у країнах призначення.
о Посилити законодавчу базу, що дало б змогу гарантувати доступ до медичних послуг і соціального захисту мігрантів і в країнах перебування, і в країнах походження після їхнього повернення додому.
о Стимулювати зміцнення довіри мігрантів із трьох країн до дипломатичних представництв своїх країн за кордоном. Це уможливить налагодження тіснішого контакту між мігрантами та їхніми урядами (щоб громадяни могли користуватися за кордоном кращими послугами), а також підвищить ефективність управління міграцією. Багато зусиль варто докласти до роз'яснення фактичним і потенційним мігрантам наслідків нелегального перебування за кордоном (наприклад у разі катастрофи).
о Зміцнювати зв'язки з діаспорою та ефективно використовувати їхній потенціал народної дипломатії. Всі три країни мають докладати більше зусиль до повного використання інтелектуального й культурного потенціалу своїх діаспор задля створення позитивного іміджу своїх країн у країнах призначення.
о Ефективне використання грошових переказів мігрантів - важливе питання у випадку всіх трьох країн і особливо у випадку Республіки Молдова. Більше зусиль треба докладати до вивчення потенціального впливу грошових переказів на економіки країн походження. Наразі перекази мігрантів спрямовуються, головним чином, на споживання. Щоб стимулювати позитивний вплив грошових переказів на сталий економічний розвиток у реґіонах призначення, існує нагальна потреба у створенні сприятливого й стабільного бізнес-середовища, що не лише сприяло б ефективному використанню грошових переказів, а й полегшило реалізацію зворотних політик України й Молдови. Надання мігрантам інформації про можливості переказу грошей з-за кордону, роз'яснення переваг легальних грошових переказів, відкриття рахунків за кордоном і в рідних країнах - усе це дуже важливі сфери, в яких треба докладати більше зусиль.
Імміграція
о Румунія та Україна також стають країнами призначення, що необхідно відображати в урядових політиках і стратегіях. Дедалі більший попит на трудові ресурси мусить корелюватися з політикою видачі дозволів на роботу й проживання, інакше виникає ризик збільшення обсягів нелегальної міграції і незаконної зайнятості.
о В Україні і Румунії як країнах призначення потрібно орієнтувати зусилля на легальне залучення робочої сили.
Біженці й надання притулку
о За кілька останніх років у сфері надання притулку в реґіоні відбувся суттєвий поступ. Водночас прохачам притулку і біженцям необхідно гарантувати повну повагу до їхніх прав і належну якість життя поряд з цілковитою підтримкою в процесі інтеґрації у громадах, що їх приймають. Має бути доступною належна мінімальна підтримка (починаючи з перекладу й задоволення базових потреб).
47
о Існує негайна потреба у розвитку соціальних програм для біженців і шукачів притулку, які надавали б реальний доступ до соціальної і медичної допомоги, освіти, робочих місць тощо. Обмін досвідом у цій сфері і співпраця між країнами будуть взаємно вигідними. Це питання, до яких НУО повинні долучатися більшою мірою, орієнтуючись у своїй роботі на практичний результат, наскільки це можливо. Складається враження, що ці питання більше хвилюють різноманітні міжнародні організації, а не місцеві НУО (потенційно з огляду на нестачу ресурсів).
Співпраця у ширшому реґіональному форматі
о Потрібно посилити співпрацю й сформувати спільні стратегії для реґіонального підходу до управління міграцією в сприятливих рамках, запропонованих ЄС через транскордонну співпрацю - "Чорноморська синерґія - нова ініціатива реґіональної співпраці". Європейський Союз вкладає кошти в посилення транскордонної співпраці: Румунія, Республіка Молдова й Україна отримають упродовж 2007-2013 років 126 млн. євро на транскордонні проекти.
о Необхідно вивчити можливості тристоронньої співпраці задля впровадження та майбутньої участі в Платформі співпраці з міграційних питань у Чорноморському реґіоні, створення якої підтримано у висновках щодо глобального підходу до міграції, які ухвалила Європейська Рада у червні 2007 року.
о Треба розглянути можливості для посилення молдовсько-румунської та молдовсько-української співпраці в контексті імплементації підписаного в червні 2008 року Партнерства з мобільності між Молдовою та ЄС. Ця угода дасть змогу Молдові й Румунії тісніше співпрацювати як країні-сусідові і членові ЄС, а молдовський досвід міг би сприяти посиленню співпраці між Україною та ЄС у сфері міграції та мобільності.
Співпраця урядів та НУО
о Існує нагальна потреба в усталенні механізмів сталої комунікації й консультацій між неурядовими організаціями й урядами всіх трьох країн у міграційній сфері.
о Участь НУО в моніторингу й інформуванні урядових інституцій про виконання міграційних політик, зокрема міжурядових угод і програм між трьома країнами, має бути збільшена. Існує досвід імплементації програм і надання мігрантам послуг НУО, який поступово перейняли урядові інституції. Визначені попередньо силами НУО сфери діяльності можна далі використовувати як стартові майданчики для співпраці між державами.
Співпраця між НУО
о Потрібно стимулювати співпрацю між третім сектором трьох країн у таких сферах, як інформування громадськості про ризики нелегальної міграції, торгівлі людьми та інші проблеми, пов'язані з міграцією; посилювати участь у європейських програмах і полегшувати доступ до коштів ЄС на реалізацію транскордонних міграційних проектів.
о Забезпечувати обмін досвідом і найкращими практиками між НУО трьох країн, що займаються міграційними питаннями; перебирати й адаптувати успішні проекти, що їх вдалося реалізувати в одній із країн; розробляти й виконувати спільні проекти, зорієнтовані на інтереси діаспори в одній із трьох країн. Урядові органи мають долучатися на таких стадіях виконання транскордонних проектів, як дослідження та обговорення.
о Потрібно спрямовувати можливості для ширшої співпраці громадянського суспільства у Чорноморському реґіоні. У цьому контексті Форум неурядових організацій Чорноморського реґіону, який відбувся 31 жовтня 2008 року, може слугувати платформою для співпраці НУО, що займаються в реґіоні питаннями міграції.
48