3.2.5. Захист український трудових мігрантів за кордоном спорадичний
Наявність великої кількості громадян України, які працюють за межами держави, а також непоодинокі випадки брутального ставлення правоохоронних та інших державних органів країн працевлаштування до громадян України, жорстка критика громадських і правоза-хисних організацій за останні роки зумовили потребу змін до державної політики, спрямованої на захист прав і законних інтересів громадян України, які працюють за кордоном.
Випадки порушення прав українських мігрантів за кордоном
Десять українських жінок і двоє чоловіків, які збирали ягоди в іспанському місті Хуельва, отримали п'ятирічну заборону на в'їзд до Шенґенської зони після перевірки документів на німецько-польському кордоні. Зараз вони звернулися до суду німецького міста Пірна з вимогою повернути сплачені ними штрафи у розмірі 1 500 євро і скасувати депортацію. Конфлікт на кордоні виник, коли заробітчани поверталися додому, в їхніх паспортах були національні іспанські візи, які, як виявилося, не дозволяють проїздити транзитом територією інших країн Шенґену, про що українці не знали. Заявники наполягають, що німецька поліція перевищила свої повноваження і ставилася до наших громадян без належної пошани (згідно зі свідченнями жінок, їх піддавали приниженням, обшукували, роздягали, а потім відправили наніч до місця утримання нелегальних мігрантів). Подібний випадок на німецько-польському кордоні стався з українськими спортсменами, з якими також брутально поводилися і навіть порізали спортивне взуття.
Депутат обласної ради Львівської області, одного з реґіонів донорів трудової міграції, вважає, що вина за це лежить на українській державі: «Держава мусить дбати про своїх громадян, навіть якщо вони опинилися з тих чи інших причин поза її межами. Уже давно на часі прийняття Закону про трудову міграцію»39.
гооз року Уповноважений Верховної Ради України з прав людини оприлюднила спеціальну доповідь про права українців, які працюють за кордоном, після чого світ побачила постанова щодо гармонізації українського законодавства з міжнародними стандартами - це уможливило б захист прав українських громадян, які працюють за кордоном. Ще й досі Україна не ратифікувала Конвенцію ООН про захист прав усіх мігрантів і їхніх сімей, що набрала чинності 2003 року, а також Конвенції, укладені Міжнародною організацією праці, що, зокрема, стосуються трудової міграції і по суті стали обов'язковими правовими стандартами, що їх належить відображати в національній правовій системі.
За твердженнями МЗС України, найнадійнішим правовим механізмом у сфері закордонного працевлаштування та соціального захисту громадян України є укладення відповідних договорів з визначеним у них порядком працевлаштування та відповідальністю сторін за соціальний захист громадян (МЗС, 2008). Наразі для України є чинними угоди у сфері працевлаштування, укладені з Азербайджаном, Республікою Білорусь, Вірменією, В'єтнамом, Латвією, Лівією, Литвою, Молдовою, Польщею, Португалією, Росією, Словаччиною та Чеською Республікою. У сфері соціального захисту громадян - з Болгарією, Естонією, Іспанією, Латвією, Литвою. Словаччиною, Чехією, та в порядку правонаступництва - з Монголією, Румунією та Угорщиною.
МЗС продовжує роботу над розширенням міжнародної договірно-правової бази у сфері працевлаштування та соціального захисту громадян з країнами, на території яких задля працевлаштування перебуває велика кількість наших співвітчизників, зокрема з Аргентиною, Грецією, Грузією, Естонією, Іспанією, Італією, Португалією, Росією, Румунією, Туреччиною, Угорщиною та ФРН. Зовнішньополітичне відомство також бере участь у процесі внесення змін і доповнень до чиннихх міжнародних договорів з Іспанією, Лівією, Польщею, Португалією, Словаччиною та Чехією. Водночас МЗС України бере участь в опрацюванні відповідних міжвідомчих угод - з Австрією, Грецією, Італією, Латвією, Литвою та Туреччиною. Реалізація чинних угод у сфері працевлаштування та соціального забезпечення з деякими країнами ускладнена з причин недосконалості механізму залучення українських громадян до роботи за кордоном, зокрема, це стосується Лівії, Португалії та частково Польщі" (МЗС, 2008).
Угода про створення зони вільної торгівлі між Україною та ЄС також міститиме положення, що регулюватимуть пересування працівників між Україною та ЄС. Завдання України - розширення прав своїх громадян, що легально працюють у країнах ЄС, зокрема розширення їхнього доступу до систем соціального забезпечення та доступу до ринків праці членів їхніх сімей, що легально проживають на території ЄС.
За підрахунками МОМ і МОП, найбільші прогалини політики України в галузі трудової міграції зумовлені відсутністю концептуальної правової структури з питань міграції та її управління: "в чинних політичних документах, що регулюють трудову міграцію в Україні, проглядається декларативний характер; тобто їхні автори зосереджувалися радше на самому укладанні
Цитата за "Луценко передумав: усім незаконним мігрантам - амністію", УНІАН, http://unian.net/ukr/news/news-270977.html.
З офіційного сайту Міністерства внутрішніх справ «Створення міграційної служби в складі МВС вимагають не політики, а життя», http://
подібних документів, аніж на чіткому окресленні механізмів і пошуку реалістичних інструментів для їх застосування" (IOM, 2006). Ще однією причиною називають відсутність соціально-економічних рамок для провадження політики й управління у сфері трудової міграції, оскільки нинішня державна політика не охоплює "соціальних та економічних аспектів трудової міграції, що виступають ключовими чинниками цього соціального явища".
Неефективність політики трудової міграції також зумовлює загальна відсутність комплексного підходу до управління міграцією й недостатня координація між відомствами, залученими до збору даних щодо міграції робочої сили (IOM, 2006). Не здійснювалися аналізи процесів трудової міграції.
У той час, коли Міністерство зовнішніх справ України наголошує на надзвичайній важливості укладання двосторонніх угод з країнами, що приймають мігрантів, до законодавчої бази зовсім не вносяться адекватні механізми правового захисту українських трудових мігрантів. Правовий захист українців за кордоном досі зводиться до діяльності окремих дипломатичних представництв і розповсюдження інформації. Подібним чином захист після повернення обмежується роботою, що її провадять із жертвами торгівлі людьми і з репатріантами (IOM, 2006).
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 Наверх ↑