1.2.7. Співпраця уряду та НУО
Вплив громадянського суспільства на міграційну політику здебільшого пов'язують з двома суттєвими сферами: обізнаність населення та надання рекомендацій щодо скорочення та вирішення проблем з міграцією, а також розуміння певних проблем на рівні урядових інституцій.
Програми та стратегії з інформування громадськості передбачають співпрацю між громадянським суспільством і міжнародними організаціями. Відбуваються масштабні інформаційні кампанії, які пояснюють усі ризики нелегальної міграції, тор-
13
гівлі людьми, а також висвітлюють питання захисту ефективних грошових переказів; дітей, які залишилися без опіки; хвороб, що передаються статевим шляхом у контексті міграції тощо.
Більшість програм боротьби з торгівлею людьми виконують міжнародні організації: МОМ, ЮНІСЕФ (Фонд дітей ООН), Фонд народонаселення ООН, ОБСЄ (Reiko, 2006). Важливу роль в інформуванні молдовського населення про ризики торгівлі людьми відіграють такі молдовські неурядові організації: "La Strada", "Іпфаііуа сшса", "Compasiune", "Milena SM", "Афта сі-vis", "Regina Pacis", Національний центр досліджень та інформування жінок, Асоціація жінок-юристів, "8а1уа£ соріі" тощо.
Базові напрями їхньої діяльності - організація семінарів з інформування людей про небезпеки незаконних переміщень; розмови та навчальні тренінги серед студентів, у різних організаціях; підтримка "гарячої лінії", підготовка різних видів інформаційних матеріалів, свідчень жертв торгівлі людьми; допомога з соціальної та психологічної реабілітації жертв торгівлі людьми.
Протидія торгівлі людьми та допомога її жертвам здійснюється у тісній співпраці з урядом Молдови, міжнародними організаціями та відповідними неурядовими організаціями з інших країн. Прикметно, що впродовж 2000 року співпраця з урядовими структурами стала ефективнішою завдяки діяльності міжнародних організацій, урядових структур з країн ЄС (Нідерланди) та США, які посилюють боротьбу з торгівлею людьми задля сексуальної експлуатації та привертають увагу молдовських чиновників до необхідності викорінення цих явищ.
Спільно з Місією МОМ неурядові організації вживали різних заходів з інформування громадськості про торгівлю молодими жінками задля сексуальної експлуатації в Молдові та Придністров'ї. Потрібно зазначити, що процес запобігання торгівлі людьми задля сексуальної експлуатації, продажу чи видалення органів і викриття та покарання торгівців передбачає залучення силових структур по обидва боки Дністра.
Тим часом інші аспекти міграції, моніторингу й обміну статистичними даними про міграційні процеси не є предметом співпраці від 1998 року. Молдова орієнтується на ЄС і співпрацю з ним, тоді як Придністров'я - на Російську Федерацію.
Важливу роль у стимулюванні легальної міграції та протидії торгівлі людьми відіграють заходи Міжнародної організації з міграції. Так, було вжито низку заходів у рамках проекту "Викорінення торгівлі людьми з Молдови й України заходами на ринку праці" (2007-2008 роки).
Упродовж інформаційних кампаній наголошується підтримка урядових інституцій, наприклад: Міністерства внутрішніх справ, Міністерства закордонних справ і європейської інтеґрації, Міністерства юстиції, Міністерства соціального захисту, Міністерства у справах сім'ї та дітей, Міністерства освіти та у справах молоді, Департаменту з питань міграції, Митної служби тощо, навіть якщо їхня підтримка зводиться до простих заяв чи спільних зустрічей та участі в конференціях.
Відбуваються спроби взаємної оцінки інформації та обміну зобов'язаннями в процесі співпраці, наприклад Меморандум про співпрацю, підписаний 23 травня 2008 року між трьома урядовими структурами (Міністерством внутрішніх справ, Міністерством соціального захисту, у справах сім'ї та дітей і Генеральною прокуратурою) та трьома неурядовими організаціями (Міжнародною організацією з міграції у Молдові, Асоціацією юридичної кар'єри/Центром запобігання торгівлі жінками та Міжнародним центром захисту прав жінок "La Strada").
У контексті доповіді Європейської Комісії від 4 грудня 2006 року і з огляду на два роки з часу підписання Плану дій Молдова - ЄС, група з 13 неурядових організацій приготувала та підписала незалежний звіт "Громадянське суспільство - за європейську Молдову!", в якому наведено результати дворічної імплементації вже згаданого Плану дій у рамках Європейської політики сусідства та певні рекомендації. У цьому звіті пріоритетними називали також міграційні проблеми (легальна й нелегальна міграція, реадмісія, видача віз і надання притулку) та боротьба з організованою злочинністю (зокрема торгівлею людьми)6.
Іноді співпрацю між молдовським урядом і НУО визначають міжнародні організації відповідно до умов надання грантів. У річному звіті Держдепартаменту США щодо торгівлі людей (березень 2007 - березень 2008) уряд Молдови звинувачено в тому, що він не фінансує неприбуткові організації, які займаються проблемами торгівлі людьми та надають допомогу її жертвам. Після таких повідомлень віце-прем'єр-міністр заявив, що уряд надалі виділятиме НУО більше ресурсів для надання допомоги жертвам торгівлі людьми - або з державного бюджету, або з позабюджетних фондів7.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 Наверх ↑