Тема 1. ДОЗВІЛЛЄВА РОБОТА
В СИСТЕМІ СУСПІЛЬНОГО ВИХОВАННЯ
1. Організація дозвілля дітей та підлітків як вид соціально- педагогічної діяльності й навчальна дисципліна.
2. Принципи організації дозвіллєвої діяльності.
3. Історичні аспекти розвитку дозвіллєвої діяльності дітей та підлітків.
4. Сучасна система соціально-педагогічної роботи у сферах дозвілля.
1.Організація дозвілля дітей та підлітків як вид соціально- педагогічної діяльності й навчальна дисципліна.
Одним із важливих напрямків соціальної педагогіки є розв’язання педагогічно доцільної організації вільного часу дітей та підлітків, забезпечення їх змістовного дозвілля.
Дозвілля – це час, вільний від навчання та праці (вільний час), який люди можуть використовувати за своїм бажанням. В дозвіллі виділяють:
- активну творчу діяльність;
- самоосвіту;
- культурне (духовне) споживання (читання газет, журналів, відвідування кіно, театрів тощо);
- заняття спортом;
- хобі;
- спілкування з іншими людьми тощо.
Дозвіллєва робота покликана створювати повноцінне соціальне середовище для дітей та підлітків, задовольняти їхні індивідуальні запити й потреби, розвивати здібності, а в цілому сприяти соціалізації й самореалізації особистості. За своїм змістом дозвіллєва діяльність є важливою стороною повноцінного духовного й фізичного формування особистості. Реалізація цього виду діяльності передбачає зміну й самозміну спрямованості розвитку дитячого колективу, орієнтує на гармонійний розвиток особистості. Психологічною основою особистісного зростання в дозвіллєвій діяльності виступає створення позитивних емоцій, максимальний прояв своїх творчих здібностей, зняття напруги. В процесі дозвіллєвої діяльності, як правило, інтегрується три аспекти: пізнавальний, виховний і розважальний.
Велике значення має педагогічно доцільна організація дозвілля в плані запобігання негативним проявам у поведінці дітей та підлітків, що мають місце у сучасному суспільстві (алкоголізм, тютюнопаління, наркоманія, проституція та інше). Адже однією з причин породження цих явищ є дитяча бездоглядність, незайнятість дітей та підлітків у вільний час).
З метою розвитку теорії дозвіллєвої діяльності й забезпечення наукового підходу до її організації та здійснення у практиці застосовується комплекс методів наукових досліджень: теоретичні й емпіричні, аналіз практики передового й власного досвіду, опитувальні методи й педагогічний експеримент; статистичні методи.
Як навчальна дисципліна курс “Соціальна робота у сферах дозвілля” пов’язаний із педагогічними й психологічними дисциплінами, соціальною роботою, педагогічною практикою, іншими гуманітарними дисциплінами.
Мета курсу – ознайомити майбутніх соціальних педагогів з багатогалузевими напрямками, формами й методами організації дозвіллєвої діяльності дітей та підлітків.
Завдання курсу: - усвідомлення теоретичних основ педагогіки вільного часу; ознайомлення з історією її розвитку; оволодіння загальною та галузевою методикою організації дозвілля, методикою масомих, гурткових та індивідуальних форм роботи тощо.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 Наверх ↑