2. Індивідуальні форми виховної роботи у позаурочний час.

В умовах навчального закладу надзвичайно велику роль відіграє самостійна діяльність учнів, її спрямовують на самовдосконалення особистості як громадянина, так і майбутнього спеціаліста. Ця робота може бути дорученням, яке дає педагог або орган самоврядування: підготовка рефератів чи доповідей на теоретичні конференції, виготовлення експонатів чи креслень, розучування номерів художньої самодіяльності та виконання різноманітних практично-трудових завдань.

Індивідуальна діяльність учнів може проявлятися в їх участі у масових чи групових виховних заходах. Вихованці можуть виконувати індивідуальні завдання під час їх підготовки та проведення. Наприклад, при підготовці усного журналу окремих учнів залучають до виступів для розкриття окремих сторінок журналу, до виготовлення оголошення, добору ілюстративного матеріалу, оформлення книжкової вітрини і т.п. Для педагога важливо добре знати індивідуальні особливості учнів, їх нахили і здібності, відповідно пропонувати цікаві справи.

Особливе місце серед індивідуальних форм роботи належить позакласному читанню учнів. Правильна його організація сприяє розширенню загального кругозору та підвищенню якості знань учнів як із загальноосвітніх предметів, так із обраної спеціальності. Позакласна самостійна робота сприяє формуванню моральних й естетичних якостей, привчає учнів до самоаналізу, формує навики самостійної роботи над собою.

Для вироблення культури читання учнів педагог повинен проводити з ними різноманітну пізнавальну і виховну роботу. В цьому ефективною є співпраця педагогів з батьками, спрямована на формування читацьких інтересів залежно від вікових та індивідуальних особливостей. Важливо домогтися, щоб читання літератури було системним, а не випадковим.

Педагогу необхідно проводити з учнями бесіди за матеріалами прочитаних книг, створювати умови, щоб вони могли обмінятися думками з певних галузей знань, систематично стежити за читацькими інтересами, формувати погляди й переконання.

У навчальних кабінетах корисно мати бібліотечки, доступні для учнів. Звичайно, ці книгозбірні формуються у відповідності тематики й призначення навчального кабінету чи лабораторії. У логічному аспекті значення такої бібліотеки в тому, що книги постійно доступні учням. Виставка літератури може бути змінною залежно від теми заняття і мети, яку ставить перед учнями педагог.

Пропагуючи художню, історичну чи технічну книгу, доцільно організовувати її обговорення. Важливо, щоб воно переростало в дискусію, живий обмін думками.

Доцільно пропонувати учням вести щоденник для обліку прочитаних книг, запису вражень, цифр, цитат і фактів, що стануть необхідними в майбутньому.

Цікавою формою індивідуальної роботи є колекціонування. Воно полягає в збиранні однорідних предметів, що викликають науковий, художній чи історичний інтерес.

Педагогічно правильно організоване колекціонування позитивно впливає на загальний розвиток учня, на його навчальну діяльність, дисциплінує поведінку, розширює світогляд і пізнавальні інтереси, формує дослідницький підхід до вивчення явищ, виховує цілеспрямованість, наполегливість у подоланні труднощів.

Корисно організовувати виставки і огляд колекцій, які є в учів.

Збирати колекції можна шляхом індивідуальних завдань, можна й організовувати екскурсії із спеціальною метою. Зібрані матеріали доповнюють етикетками з їх описами, на яких вказують назву, матеріалу, з якого зроблений експонат, дату виготовлення чи місце знахідки, прізвище господаря, у якого його придбано, прізвище та ім'я того, хто розшукав експонат тощо.

Колекції, зібрані матеріали, експонати, які виготовили учні, необхідно виставляти на громадський огляд у музеях чи залах технічної творчості. Такі виставки допомагають вихованцям краще зрозуміти зміст і значення пошукової роботи для розширення світогляду, підвищення успішності, прояву активності.

Розглянуті масові, групові та індивідуальні форми виховної роботи не охоплюють усього її розмаїття. Ми зупинилися лише на деяких, які є орієнтиром для творчості й ініціативи педагога залежно від умов і потреб учнівського колективу.

Література для самоосвіти: 3, 4, 5, 6, 7, 11, 14, 18, 19, 21, 22, 32.

Запитання для самоконтролю:

· Які особливості організації і здійснення групових форм дозвіллєвої діяльності?

· Схарактеризуйте види індивідуальних форм дозвіллєвої діяльності.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34  Наверх ↑