3. Читацька конференція.

Однією з ефективних форм виховної роботи є читацька конференція. Водночас вона є важливим засобом пропаганди науково-популярної, історичної та художньої літератури серед учнів. Конференція допомагає їм глибше зрозуміти зміст та образи літературного твору, мотиви і дії історичних героїв, особливості мови й стилю, прищеплює літературно-етичні смаки, сприяє бажанню наслідувати позитивних героїв.

У період відродження педагоги звертають особливу увагу на літературні та історичні твори національно свідомих письменників, які замовчувались, оскільки їх погляди не співпадали з комуністичною ідеологією. Через нестачу часу і дефіцитність видань, педагоги не можуть під час уроків всебічно висвітлити суть і значення творів українознавчої тематики, зокрема, Ліни Костенко, Романа Іваничука. Це можна зробити на учнівсько-читацьких конференціях. 3 виходом у світ роману Ліни Костенко «Маруся Чурай» у багатьох навчальних закладах проведено читацькі конференції на тему «Велич української нації». Учні із захопленням читають твір Романа Іваничука «Орда». Проведення конференцій за творами згаданих письменників залишає глибокий слід у серцях учнів, формує в учнів національні почуття, вихованці захоплюються мужністю та стійкістю, відданістю національній ідеї України.

Види і тематика читацьких конференцій різноманітні, їх можна проводити на матеріалі одного або кількох творів на одну тему, з окремою літературною або науковою проблемами. Вибір теми визначають з урахуванням завдань національного виховання, навчального матеріалу, а також вікових особливостей учнів.

Мета читацької конференції буде досягнута, якщо виступи знайдуть живий відгук у присутніх, викличуть у них інтерес до обговорюваної книги чи проблеми.

Конференція пройде успішно, якщо вона буде належно підготовлена. В ході її підготовки необхідно з'ясувати інтереси учнів, проаналізувати їх читацькі картки в бібліотеці. Після цього визначити тему конференції. Доцільно створити комісії з підготовки й проведення конференції.·

Педагог ретельно вивчає літературу, мотиви написання твору, біографічні дані письменника й готується до заходу. План конференції художньо оформляють і вивішують для ознайомлення учням, які за бажанням обирають питання для виступу. При підготовці конференції необхідно залучати учнів різного загальноосвітнього розвитку, адже сама підготовка виступу формує навики вдумливого читання й аналізу прочитаного. Необхідно домогтися, щоб більшість учнів прочитала твір, зрозуміла його зміст, ідейні та художні особливості. 3 цією метою доцільно провести бесіди, консультації для виступаючих, допомогти вникнути в суть твору й поділитися враженням від нього. Не слід допускати, щоб учні під час виступів користувалися текстами, які написав учитель.

При підготовці конференції необхідно звернути увагу й на розвиток художньо-естетичного почуття учнів, у бесідах з ними розкривати особливості мови, стилю, форми твору, працювати над навиками виразного читання і т.д.

Для залучення якомога більше учнів до підготовки конференції потрібно охопити їх різноманітною діяльністю через доручення: художнє оформлення альбомів, фотовітрин, фотомонтажів, випуск спеціальних номерів стінних і радіогазет, організація виставок, підготовка цитат і висловів з метою ілюстрації матеріалів, підготовка інсценівок, добір запитань для вікторин, організація виставки літератури.

Залежно від типу конференції і з урахуванням індивідуальних особливостей читацького колективу визначають структуру її проведення. Учні професійно-технічних навчальних закладів можуть виступати з доповідями, повідомленнями, оцінювати моральні риси і вчинки героїв книг, аналізувати художні особливості й недоліки твору, робити висновки про його пізнавальне й виховне значення.

Зал для конференції оформляють у відповідності до тематики. Доцільно розмістити портрет автора з висловлюваннями про нього, літературну газету, альбоми, малюнки, враження про книги й оформити книжкову виставку. На конференцію бажано запросити автора, його друзів, батьків, прототипів героїв. До ведення конференції залучати ерудованих учнів.

Конференцію слід почати вступним словом про зміст книги, мотиви написання, основну ідею. Після вступного слова обговорюють твір — обмін думками, ,виступи учнів з доповідями, повідомленнями. Конференція може перерости в доброзичливу емоційну дискусію. У _вступному слові автор книги або педагог підбиває підсумки, аналізує міркування учасників, в тактовній формі вказує на недоліки й висловлює вдячність організаторам заходу.

Читацька конференція може закінчуватися літературною вікториною, виконанням музичних творів на тему конференції, фрагментами вистави і т.п.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34  Наверх ↑