7. Екскурсії і походи.
Ефективною формою виховної роботи є екскурсії й походи. Екскурсія може бути проведена на промислові підприємства, приватну фірму, виставку чи музей, кожна з яких повинна мати велике пізнавальне і виховне значення. Щоб досягти мети, слід подбати про добру підготовку екскурсії та її організацію.
Спочатку учням повідомляють мету, місце і час проведення ознайомлюють з маршрутом, правилами поведінки і техніки безпеки.
Екскурсію проводять за погодженим планом. У вступній частині (якщо вона на підприємство) учням дають історичну довідку про заснування і розвиток заводу, його традиції, технологічний процес, організацію й оплату праці та якість продукції. Під час екскурсії учні ознайомлюються з цехами заводу, оглядають обладнання, робочі місця, процес виготовлення продукції та її якість. У заключній бесіді екскурсовод роз'яснює вимоги до сучасного спеціаліста, значення отриманих у навчальному закладі знань і практичних навиків для майбутньої професії, існуючі форми оплати праці.
Під час екскурсії педагог дотримується її плану і маршруту, стежить за поведінкою учнів, виконанням завдань, які вони отримали, і відповідає на запитання.
Після екскурсії весь зібраний матеріал обговорюють, систематизують і відповідно оформляють в альбомі у вигляді колекції чи рефератів.
Виробничі екскурсії — ефективна форма розширення й поглиблення знань з обраної професії.
Особливе виховне значення мають походи. Вони бувають пізнавальні та пошукові. Завдяки їм розкривають історичні події і факти, знайомлять із забутими героями національно-визвольних змагань. Учні спілкуються з учасниками національно-визвольної боротьби, слухають розповіді, спогади, вивчають історію краю, вшановують пам'ять загиблих героїв, збирають матеріали для поповнення просвітницьких центрів і музеїв історії України.
Під час походів формуються національна свідомість, громадська зрілість, висока моральність і патріотичні почуття.
Література для самоосвіти: 1, 3, 4, 5, 6, 7, 14, 19, 21, 22, 26.
Запитання для самоконтролю:
· Яке значення позаурочної виховної роботи?
· Які особливості методики просвітницько-виховних годин?
· Як підготувати і провести читацьку конференцію?
· В чому особливості методики організації тематичних вечорів? Вечорів запитань та відповідей?
· Яка методика підготовки і проведення усного журналу?
· Які особливості та виховне значення екскурсій і походів?
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 Наверх ↑