Тема 10. Міжнародний трансфер технологій.
На рубежі тисячоліть економічний потенціал усіх промислово розвитих країн світу визначається істотним зростанням ролі науки і техніки в суспільному виробництві.
Розвиток НТР і потреби застосування нових технологій, поглиблення міжнародного поділу праці в сфері наукових досліджень і дослідно-конструкторських розробок (ДКР) , подальша інтернаціоналізація господарського життя з'явилися передумовами появи на світовому ринку якісно нового предмета для торгівлі. В даний час результати ДКР, перетворилися 9 самостійний об'єкт зовнішньоекономічних угод і виступають на рубежі ХХ-ХХ1 століття загальноприйнятого співробітництва. Міжнародний трансфер технології - обмін прогресивними технологіями відбувається стрімкими темпами, включаючи у свою орбіту усе більша кількість країн і народів.
Найбільших успіхів у розвитку зовнішньоекономічних зв'язків і в підтримці економічного росту домагаються в наші дні ті країни, яким удається нарощувати виробництво і реалізацію продукції, що володіє унікальними якостями, що роблять її практично Незамінної. Подібними характеристиками завжди володіла і буде володіти продукція галузей - лідерів у науково-технічному прогресі. Саме розвиток цих галузей багато в чому обумовлює технічний потенціал країни і її місце в системі міжнародних зв'язків.
Країна, що має більш могутній технологічний потенціал, у Принципі здатна сама визначати характер своєї міжнародної спеціалізації, що тоді як відстає партнеру залишається діяти в тих сферах, де переваги лідера не так великі. Саме тому інтенсивний процес нагромадження капіталу в передових, у науково-технічному відношенні, галузях є абсолютно необхідною умовою забезпечення високої конкурентноздатності будь-якої країни. З найбільшим успіхом вирішують задачі росту конкурентноздатності країни, що займають ведучі позиції на міжнародному ринку знань.
Міжнародний ринок знань вбирає в себе комплекс економічних категорій, понять, термінів, що раніше рідко зустрічалися чи навіть відсутніх.
Виділяють наступні види переданої технології:
· знання і досвід, втілені у форму винаходів, корисних моделей, промислових зразків, товарних знаків і інших охоронюваних законом об'єктів промислової власності;
· знання і досвід науково-технічного, виробничого, комерційного, управлінського, фінансового чи іншого характеру, застосовувані в процесі науково-дослідних розробок, виготовлення, реалізації й експлуатації конкурентноздатної продукції, не захищені охоронними документами і неопубліковані чи цілком частково.
Міжнародний трансфер технології може здійснюватися або в "чистому виді" - у виді знань, досвіду, науково-технічної інформації, або в "упредметненому" - у матеріалах, машинах, устаткуванні. Він може здійснюватися на комерційній основі через надання іноземному партнеру результатів науково-технічної діяльності й у некомерційній формі технологічного обміну, шляхом проведення наукових конференцій, симпозіумів, виставок, ярмарків і інших заходів. Виходячи з цього, можна дати наступне визначення досліджуваної категорії. Міжнародний трансфер технології - пересування науково-технічних досягнень на комерційній чи безоплатній основі.
Міжнародний трансфер технології специфічний, на відміну від традиційного обміну товарами: він не виступає як одномоментний, разовий акт купівлі-продажу, а включає тривалі економічні відносини.
Звичайно такий процес містить у собі:
· добір і придбання технології;
· адаптацію й освоєння придбаної технології;
· розвиток національних можливостей по удосконалюванню
технології з урахуванням потреб національного розвитку економіки країни.
Першоосновою, базою технології є:
· новації - нові продукти (процеси) "інтелектуальної діяльності й організаційного їхнього впровадження;
· інновації - нові товари (процеси) як результат відтворення і комерціоналізації новацій.
Основними категоріями в економічній науці, опосередкованими міжнародний трансфер технологій виступають:
· патент;
· патентна угода;
· ліцензія;
· ліцензійна угода;
· передача "ноу-хау"
· лізинг;
· франчайзинг;
· договору з приводу копірайта ;
· надання наукомістких послуг у різних сферах типу інжиринга, консалтинга, менеджменту, інформинга, підготовка персоналу й ін.
Успішно доповнюючи один одного, дані економічні категорії в процесі міжнародної взаємодії постійно розвиваються, удосконалюються, викликаючи до життя такі поняття, як міжнародний ринок технологій, інтернаціональний обмін.
технологій, технологізм, що відображають сучасні особливості технологічного обміну у світі.
У сучасному міжнародному трансфері технологій беруть участь: міжнародні організації, міждержавними утворення, інтеграційні угруповання, держави транснаціональні і багатонаціональні компанії, національні фірми і науково-технічні комплекси, венчурні фірми, університети і наукові заклади, бізнеси-центри, окремі іноватори-індивідуми.