16. Складові сучасної інфраструктури міжнародних економічних відносин та їх загальна характеристика.
Учасники МЕВ діють як відносно незалежні суб’єкти. Але всі вони знаходяться під впливом середовища МЕВ- різноманітних факторів (демографіч, економіч, природні, науково-техніч, політич, культур і т. ін.), які потребують від діючих осіб корегування своїх дій. Розрізняють: Фактори прямого впливу — безпосеред впливають на операції суб’єктів МЕВ, та зазнають такої ж дії від учасників МЕВ (постачальники, трудові ресурси, закони та установи держ регулювання, споживачі, конкуренти). Фактори побічного впливу — не мають без посеред значення для функц-вання суб’єктів МЕВ, але відбиваються на їх діях (стан ек-ки країни, міжнар події, соц-культурні фактори і т.д.).
Різноманітність зовнішніх факторів вимагає їх структуризації. Найбільш доцільною є систематизація факторів за такими ознаками — політико-правові, економічні, соціально-культурні, інфраструктурні. Таким чином, під середовищем МЕВ розуміють зовн по відношенню до суб’єктів МЕВ політико-правові, економіч, соц-культурні та інфраструктурні чинники.
Особливостями середовища МЕВ є:
Взаємозв’язок політич, правових, соц-культурних, економіч та інфраструктурних елем середовища;
Відносна невизначеність середовища, що потребує інформованості, аналізу та розуміння різних подій від суб’єктів МЕВ з подальшим рішенням щодо можливості впливу на фактори середовища або необхідності пристосування до них;
Динамічне протиріччя — з одного боку, середовищу МЕВ притаманна стабільність, яка обумовлена економіч, політико-правовою, та соц-культурною стабільністю країн, а з ін — динамічність та рухливість (розвиток інтеграційних процесів, інформаційно-комунікаційних систем).
Інфраструктурне середовище пронизує та впливає на розвиток всіх ін умов функц-вання суб’єктів МЕВ. Найважл складовими елементами інфраструктури МЕВ є:
-Міжнародний транспорт;
-Міжнародні інформаційно-комунікаційні системи.
Транспортна частина охоплює всі існуючи транспортні засоби та транспортні шляхи світу. Розв транспорту є однією з передумов поглиблення процесу міжнар інтеграції оск сприяє зменшенню відстаней у сучас світі.
Основа розвитку інфраструктурного середовища МЕВ — інформаційно-комунікаційні системи. Інформаційно-комунікаційні системи — сукупність засобів збирання, збереження, обробки та передачі інформації. Сучасні засоби передачі інформації, що базуються на супутниковому зв’язку дозволяють передавати будь-які обсяги інформації на будь-яку відстань в короткі відрізки часу. Форм-ня на їх основі глобальних інформаційних систем (Інтернет) стає найважливішим сучасним фактором розвиткуМЕВ. Такі системи стають новим “віртуальним” середовищем глобальних ек відносин.
В матеріал вигляді інформаційно-комунікаційні системи в МЕВ — це мережі інформаційних агентств, що розташовані по всьому світу, які збирають інформацію, класифікують її, кодують та передають користувачам. Найбільш впливовими міжнар інформаційними агентствами є: Рейтер, Доу-Джонс Телерейт, Блумберг.
17. Міжнародні економічні відносини. їх принципи та рівні розвитку.
МЕВ- с-ма ек. зв'язків з приводу в-ва, розподілу, обміну і споживання продуктів, що вийшли за рамки нац. кордонів, одна із форм міжнар відносин. МЕВ опосередковують здійснення інших форм міжнародних відносин.
Основними формами МЕВ:
Міжнар торгівля — обмін товарами та послугами між державно оформленими нац госп-вами;
Міжнар рух капіталу — переміщення капіталу між країнами світу в пошуках сфери найб вигідного його вкладання.
Міжнар міграція робї сили — переміщення між країнами працездатного насел переважно з ек причин.
Реалізація різноманітних форм МЕВ їх суб’єктами здійснюється на тому чи іншому рівні, які розрізняються, залежно від ступеню інтенсивності їх взаємодії:
Економічні контакти — це найпростіші ек зв’язки, які мають епізодичний х-р і регулюються переважно одиничними угодами, контрактами;
Взаємодія — стійкі ек зв’язки на основі міжнар угод і домовленостей, які складені на тривалий час;
Співробітництво — міцні ек зв’язки, на осн спільних, попередньо вироблених і узгоджених намірів, які закріплені в угодах довгострок х-ру;
Міжнародна ек інтеграція — це рівень розвитку МЕВ, коли в процесі інтернаціоналізації госп життя відбув переплетіння економік двох або більше країн і проводиться узгоджена політика з елементами нац регулювання.
Залежно від того, які ек суб’єкти беруть участь в МЕВ, можна виділити відносини на наступних рівнях:
підприємство -- підприємство
підприємство -- держава (державна установа)
підприємство -- окрема людина (домогосподарство)
держава -- окрема людина (домогосподарство)
Крім того можливі відносини за участю між нар організацій:
міжнар орг-ція -- підприємство
міжнар орг-ція -- окрема людина (домогосподарство)
міжнар орг-ція -- держава (державна установа)
Ек відносини між країнами повинні будуватися на певних нормах, принципах.
-суверенітет;
-територіальна цілісність і політична незалежність держав;
-суверена рівність всіх держав;
-ненапад та невтручання, мирне співіснування;
-взаємна та справедлива вигода;
-рівноправ’я та самовизначення народів;
-мирне врегулювання суперечностей;
-усунення несправедливості внаслідок застосування сили;
-добросовісне виконання міжнародних зобов’язань;
-поважання прав і основних свобод людини;
-відсутність прагнення до гегемонії та сфер впливу;
-сприяння міжнародній соціальній справедливості;
-міжнародне співробітництво з метою розвитку;
-вільний доступ до моря і від нього для не морських країн.
Принципи зовнішньоек д-сті України визначені у ЗУ“Про зовнішньоек діяльність”:
суверенітет народу України;
свобода зовнішньоек діяльності суб’єктів;
юридична рівність і недискримінація;
верховенство закону;
рівний захист інтересів укр та зарубіжних суб’єктів;
еквівалентність обміну, недопустимість демпінгу.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 Наверх ↑